"על הספקטרום": כמו בחיים

עידו הלמן, אספרגר בתפקוד גבוה, ילווה את הסדרה החדשה שלנו "על הספקטרום". הפרק הראשון עורר בו הרבה תחושות, שיגרמו לכל אחד להזדהות

בתור אספרגר בתפקוד גבוה (שזה אומר שאני חי ומתפקד כמו אדם רגיל אבל יש לי 'טיקים' שעושים אותי שונה מאחרים), שמחתי מאוד לגלות על הסדרה הישראלית החדשה. לאחר שראיתי את הפרק הראשון של הסדרה, שמחתי עוד יותר לגלות שסדרה כזאת טובה מייצגת אנשים כמוני בטלוויזיה הישראלית.

בפרק הראשון אנו מכירים את שלושת הגיבורים הראשיים של הסדרה: רון (ניב מג'ר המוכשר), עמית (בן יוספוביץ') וזוהר (נעמי לבוב). שלושתם גרים ביחד בדירה שכורה ברמת גן ולכל אחד יש משהו אחר שמאפיין אותו.

רון אובססיבי לערוץ הקניות. כל כך אובססיבי שהוא מחשב במדויק כמה זמן לוקח כל דבר שהוא צריך לעשות כדי שיוכל להגיע בזמן ולראות את תוכניות הערוץ. זה לא מאוד עוזר כשהוא מובטל שיושב כל היום בדירה וצריך למצוא עבודה. כאשר קלינאית התקשורת שלו לוקחת אותו לראיון עבודה שלו הוא שואל אותה שאלות כמו
"יהיו פקקים בדרך?", כדי שיוכל לחזור מהראיון בדיוק בזמן לקנות את הרומבה החדשה שהוא כה חושק בה. האמת? אני די מזדהה איתו בקטע הזה, בכל מה שקשור לסרטים. בכל פעם שאני הולך לסרט בקולנוע ומישהו מסיע אותי, אני מפציר בו לצאת שעה לפני כדי שאגיע בזמן לתחילת הפרסומות – שיהיה לי מספיק זמן לקנות פופקורן.

On The Spectrum S1 Img 023 Photo Vered Adir

עמית אובססיבי למלצרית בבית הקפה בו הוא יושב. כל כך אובססיבי שהוא אפילו רוצה להציע לה נישואין (באחד הקטעים המצחיקים ביותר בפרק, בו הוא לא מבין באיזה קופסא עליו לתת את טבעת הנישואין). כאשר הוא ניגש אליה ומציע לה לפגוש את אבא שלו היא אומרת "בשמחה, והוא יכיר את חבר שלי". באותו רגע יש סצנה קטנטנה אך שובת לב בו רואים את עמית מתבאס קצת, דבר המראה את הגאונות שבבימוי. מאוד הזדהתי איתו בקטע הזה. קרה לי כמה פעמים שהייתי דלוק על מישהי (נורמטיבית, יש לציין) רק כדי לגלות שכבר יש לה מישהו. לאספרגרים קשה למצוא אהבה בעולם הנורמטיבי וכל פעם מחדש מגלים זאת בדרך הקשה.

On The Spectrum S1 Img 009 Photo Doron Ofer

מה שמוביל אותנו אל הגיבורה השלישית של הסדרה: זוהר. היא עובדת בקפה בתור טבחית וחלומה הגדול הוא להיות זאת שקוראת ללקוחות במיקרופון. במהלך פגישה עם מאמן הדיבור שלה היא מנסה לרמוז לו (בדרכים לא כל כך עדינות) שהיא רוצה שהוא יהיה חבר שלה. אחיה האפוטרופוס (האחראי עליה) רומז לה בדרך קשה שאם היא תמשיך ככה הוא יאסור עליה להיפגש איתו. זוהר מתעצבנת עליו ובורחת לדירה. אנחנו לא יודעים אם התשוקה של זוהר למציאת אהבה זה חלק מהאובססיביות של האוטיזם שלה, או פשוט תשוקה אמיתית למצוא בן זוג לחיות איתו. זה הופך את הבנייה של הדמות שלה לחכמה ומדוייקת. האם אני מזדהה איתה? יש תקופות שכן ויש תקופות שלא. כל רוו/ה שמשתוקק/ת למצוא אהבה יימצא משהו מעצמו/ה בדמות של זוהר. אם כי אצלה זה יותר אובססיבי מאצל אנשים אחרים ונורמטיבים.

On The Spectrum S1 Img 014 Photo Vered Adir

"על הספקטרום" ב-yes EDGE וב-yes VOD

 

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *