הבטן החזקה של אימא

'לשמור בבטן' מפנה את המצלמה אל מסעה של משפחה פונדקאית, שמחליטה להביא ילד לעולם עבור זוג שלא זכה לכך. כיצד מתקבלת החלטה כזו, מה קורה לזוגיות ואיך מספרים לילדים בבית על מה שאימא עוברת?

yes

האתגרים הרבים שניצבים בפני זוגות חשוכי ילדים הם נושא שלרוב נשמר עמוק-עמוק בבטן. עבור רבים מדובר בעניין רגיש וכאוב ומי שמתמודדים עם קשיי פוריות לא תמיד מרגישים בנוח לשתף בתחושות היומיומית שלהם. התסכול, אי הוודאות ועוגמת הנפש לא מוצגים לעתים קרובות אפילו מול המעגל הקרוב, שלא לומר עולים לשיח רחב יותר. גם כאשר נבחנת האפשרות להיעזר בשירותיה של אם פונדקאית, מעגל המעורבים בתהליך אמנם מתרחב, אבל עדיין מדובר בעניין אישי שהרבה פעמים לא עוסקים בו.

Lishmor Babeten Holding It In Img 0042

הסרט הדוקומנטרי החדש 'לשמור בבטן' עושה את הדבר הכי רחוק מלהיות מובן מאליו, ומפנה את המצלמה דווקא אל המקום המרגש והמורכב הזה, שבו אישה מחליטה לשמש אם פונדקאית לזוג חשוך ילדים. גיבורי הסרט, שגם אוחזים במצלמה ונמצאים מלפניה ומאחוריה בו זמנית, הם הזמרת חן רותם ובעלה עומר, שהופכים למשפחה פונדקאית עבור זוג חברים. כשחן מתבקשת לתאר את התהליך הזה בראיון טלפוני שמוצג בסרט, היא מסבירה שלא מדובר כמובן בהחלטה שמתקבלת בוקר אחד אלא במסע ארוך. ואכן, 'לשמור בבטן' לא שומרת בפנים אף רגע מהמסע העוצמתי והמורכב שהוא עוסק בו.

חן ועומר משתפים את הצופים בכל הרגעים הקטנים והמשברים הגדולים שמלווים את התהליך, עד לשיאו בחדר הלידה. משיחת הטלפון הראשונה עם זוג החברים שהתקיימה שלוש שנים קודם לכן, דרך שיתוף החברים בבית, קבלת האישורים הנחוצים ואפילו ההזרקות. להבדיל מהריונות רגילים, אל השלבים המוכרים בהריון של חן מתווספים גם אתגרים חדשים בדמות בירוקרטיות, היכרות אישית עם מחטים וכמובן גם גבר ואישה נוספים ששותפים לכל מה שמתרחש.

 

אל תפספסו את הסיפור המרגש! >> הצטרפו עכשיו ל-yes

 

התוצאה של התיעוד הזה היא סרט אותנטי, מרגש ומכמיר לב, לא רק בגלל התחום שהוא עוסק בו אלא גם מאחר שחן ועומר בוחרים להשאיר את כל דלתות הבית פתוחות בפנינו. הם לא מתעלמים מהבעיות שצצות בדרך, לא מייפים את המשברים ולא מסתירים את החשש הטבעי – שקיים לא רק מהצד של זוג החברים אלא גם מהצד שלהם. כשאנחנו רואים את חן מתלבטת באיזו זווית צריך להזריק, בזמן שעומר אוחז במצלמה, קל להרגיש כאילו אנחנו ממש יושבים עם השניים בחדר האמבטיה שלהם, עוצרים את הנשימה לרגע בתקווה שהפעם זה יצליח.

כשחן משתפת את שני הילדים הביולוגיים שלה במה שעומד לקרות, אנחנו (והיא) מבינים שההשפעה של התהליך היא הרבה יותר מורכבת ממה שאפשר להניח במחשבה ראשונה. מדובר באחד מהרגעים המרגשים ביותר בסרט, שבו היא מצליחה להסביר ברגישות אינסופית ש"לאימא יש בטן חזקה, שתוכל לשמור על התינוק עד שהוא יהיה גדול". עבור הדור הצעיר שלה, מדובר בהסבר מספק. הם מבינים שהתפקיד שלהם הוא לארח, ללטף, לדבר אל העובר ולזכור שמדובר באורח שצריך להחזיר לאימא ולאבא שלו. עבור הדור המבוגר יותר, מדובר כמובן באתגר מסוג שונה.

אחרי הקליטה המשמחת והאופוריה שמלוות את תחילת הדרך, 'לשמור בבטן' מעלה כמה סוגיות מורכבות נוספות. בין הקאת בוקר אחת לבדיקת אולטרסאונד אחרת, הוא בוחן את תפקידו של בן זוגה של האם הפונדקאית, שואל איך להתמודד מול תגובות שיפוטיות מצד הסביבה ותוהה כיצד צריכה להיראות מערכת היחסים מול ההורים העתידיים.

בנוסף, עולה גם השאלה מה קורה אחרי הלידה, ומתי, אם בכלל, יש זמן לעצור ולחשוב על העתיד. כשהבטן גדלה, השבועות נוקפים והרצונות לא תמיד עולים בקנה אחד זה עם זה, האם יש רגע מתאים לחשוב על הילד הביולוגי הבא?

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *