פברואר: סרטי הדוקו החדשים של yes

דוקו ישראלי, המלצות העורכים מהיבול הבינלאומי וכמובן הסדרות והסרטים החדשים שמחכים לכם החודש.
פברואר – אנחנו מוכנים 🙂

yes

100 מיליון צפיות | בכורה | ימים ראשון-שלישי, 16-18.2, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

פסטיבל חיפה 2019

איתמר רוז, יוצר סרטונים סאטיריים פוליטיים ויוטיובר כושל, יוצא למסע עולמי כדי להבין מה הופך סרטון לויראלי ביוטיוב ואז לעשות את זה – להעלות סרטון שיגיע למאה מיליון צפיות. עם סרקזם עדין ולא מעט הומור שחור, רוז לוקח אותנו (ואת המשפחה שלו) למסע פרוע בעקבות האבולוציה שעבר אתר הווידאו, ששינה את העולם במשך 15 השנים מאז הוקם.
מהאגדות הויראליות, דרך תעשיית היוטיוברים ועד לצנזורה שיוטיוב החלה להפעיל על היוצרים שלה, שמובילה לפיצוץ ולטרגדיה.

פרקי הסדרה:

פרק 1 – תעלו את זה ביוטיוב!!! (PUT IT ON YOUTUBE)

איתמר רוז, יוצר יוטיוב כושל, פוגש את האנשים שמאחורי הסרטונים הויראליים שסחפו מאות מיליוני צופים בשנים הראשונות של יוטיוב, מנסה להגיע לשומרי הסף של הויראליות, ולא בוחל באמצעים בדרכו למיליוני צפיות.

פרק 2 – להאכיל את המפלצת (KEEP FEEDING THE BEAST)

איתמר צולל לשלב הבא בהתפתחות של יוטיוב/ היוטיוברים – אלה שהפכו את יוטיוב למקצוע.
הוא מבקר באולפנים של יוטיוב ובכנס של התעשייה הנבנית, פוגש יוטיוברים עם מיליוני מנויים ונחשף ללחץ האדיר שיוטיוב מפעיל עליהם, באמצעות אותו אלגוריתם מסתורי.

פרק 3 – אל תדברו על… DON'T TALK ABOUT 

איתמר נחשף לצדדים האפלים של יוטיוב: צפיות מזוייפות, תוכן שיווקי, צנזורה, והסרת מיליוני סרטונים וערוצים מיוטיוב, מה שהורס את מפעל חייהם של עשרות אלפי יוטיוברים, גורם לתסכול וזעם, שמוביל לפיצוץ ולטרגדיה.

Ohad Romano 5177 Final

 

טרנטינו: שמונת הראשוניםבכורה ב-VODוב-STINGTV מיום שישי, 7.2 | שידור ביום ראשון, 9.2 | בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

פסטיבל חיפה 2019

קוונטין טרנטינו הוא אחד הבמאים האהובים ביותר בעולם (ובמיוחד בישראל…) וסיפור חייו הוא סאגה אמריקאית – אדם שבנה את עצמו בכשרון ובהתמדה, מוכר בחנות וידאו עם שגעון לסרטים שהפך לאחד הבמאים הגדולים והמוכרים בהוליווד, יוצר מקורי ורב השפעה שהגדיר מחדש את הקולנוע האמריקאי המודרני. 

"טרנטינו: שמונת הראשונים" מתעד את דרכו של הבמאי החל מסרטו פורץ הגבולות "כלבי אשמורת", ובוחן כיצד שינו סרטיו את מפת הקולנוע. הסרט משלב ראיונות עם שחקנים, מפיקים ואנשי תעשיה, מסמואל ל. ג'קסון ועד כריסטופר וולץ, ומאפשר לנו להכיר את אחת הדמויות המרתקות והצבעוניות של הוליווד.

 

באסטר הגדול | בכורה | יום שני, 10.2, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

פסטיבל ונציה – פרס הסרט הטוב לקולנוע 2018, פסטיבל דוקאביב 2019

את הגאונות של באסטר קיטון ניתן לראות בכל סצנה מסרטיו, וסצנות נפלאות כאלה משובצות בנדיבות רבה בסרטו של הבמאי פיטר בוגדנוביץ', המסכם את חייו ויצירתו. קיטון – שחקן, קומיקאי, תסריטאי ובמאי מחונן – הוא מהכוכבים הבודדים של הקולנוע האילם שלא נשכחו בחלוף השנים. להיפך – מל ברוקס, קוונטין טרנטינו, ורנר הרצוג, דיק ואן דייק וכוכבים רבים של הדורות הבאים ראו בו מקור השראה ומספרים כיצד השפיע ועיצב את תפיסתם הקולנועית. קיטון צמח במשפחה של בדרנים, ומילדות למד להשתמש בגופו לצרכים קומיים, גם במחיר חבלות ועצמות שבורות. הסרט עוקב אחר חייו דרך אנקדוטות מצחיקות ונוגעות ללב, הממפות אגב כך את תולדות הקומדיה האמריקאית.

 

התשוקה של אנה מניאני | בכורה ב-VOD וב-STINGTV מיום שישי, 7.2 | שידור ביום שלישי, 11.2 | בשעה 22:00 ב-yes דוקו

פסטיבל קאן 2019, פסטיבל חיפה 2019

אחת הסצנות הזכורות ביותר בתולדות הקולנוע היא הסצנה בה נופלת ארצה השחקנית אנה מניאני לאחר שנורתה ע"י הגרמנים, כשעל פניה הבעת כאב עמוקה, בסרט "רומא עיר פרזות". השחקנית האיטלקייה המוכשרת, שסימלה את הניאוריאליזם וחוללה מהפכה בדרך בה הוצגו נשים בסרטים, היתה גם השחקנית האיטלקייה הראשונה שזכתה באוסקר.

הסרט "התשוקה של אנה מניאני" מביא את סיפורה של מי שנחשבה לשחקנית אופי מהמעלה הראשונה. בעזרת חומרי ארכיון, שחלקם מאוספים פרטיים שטרם נראו, משרטט הסרט את סיפורה של השחקנית הקומית והטרגית, שהיתה לסמל ללידתה מחדש של מדינה שלמה אחרי המלחמה והפכה לאייקון בהיסטוריה של הקולנוע. 

 

פאולין קאל: מה שהיא אמרה בכורה ב-VOD וב-STINGTV מיום שישי, 7.2 | שידור ביום רביעי, 12.2 | בשעה 22:00 ב-yes דוקו

פסטיבל DOCNYC 2018 , פסטיבל ברלין 2019, פסטיבל דוקאביב 2019

סיפורה של מבקרת הקולנוע האגדית של "הניו יורקר".

פאולין קאל, אישה חלוצה בעולם שוביניסטי גברי, נחשבת לאחת ממבקרי הקולנוע המפורסמים ביותר בכל הזמנים. השבחים שלה סייעו לרומם את הקריירה של סטיבן שפילברג, מרטין סקורסזה ואחרים, בעוד שהביקורות השליליות שלה השאירו גם במאים פצועים לאורך הדרך.
הדוקו הביוגרפי החדש על פאולין קאל מציג את המורכבות שלה ובוחן מחדש את הקולנוע של סוף המאה ה-20 דרך העדשה שלה, תוך שימוש בקטעי סרטים רבים, ארכיונים שטרם נראו מעולם, ראיונות נרחבים עם אנשי קולנוע, ביניהם קוונטין טרנטינו, אלק בולדווין, פול שריידר, תסריטאים, מבקרי קולנוע  ואת כתביה, בקריינותה של השחקנית שרה ג'סיקה פרקר.

 

קומדיה רומנטית בכורה ב-VOD וב-STINGTV מיום שישי, 7.2 | שידור ביום חמישי, 13.2 | בשעה 22:00 ב-yes דוקו

פסטיבל שפילד 2019

למה אנחנו כל כך אוהבים קומדיות רומנטיות?

כשהמוזיקאית והסופרת, אליזבת סנקי, הייתה נערה היא התאהבה בסרטים מז'אנר ה"קומדיה הרומנטית". כעת, כבמאית הסרט, היא מצליחה לשים את האצבע על התבנית הקבועה שלפיה הם נוצרו: כל הדמויות לבנות, כל הגיבורים "סטרייטים", כל הנשים כיפיות ומשוחררות וכולם רוצים, בסופו של דבר, להתחתן. אז למה היא עדיין ממשיכה לצפות בהן שוב ושוב?  בסרט הדוקו "קומדיה רומנטית" יוצאת סנקי לחקור את העבר, ההווה והעתיד של הקומדיות הרומנטיות בעזרת אנשי קולנוע, שחקנים ומבקרים, שמאירים בפנינו את חוקי הז'אנר על רקע אינסוף קטעים מסרטים מוכרים ואהובים.

אז איך בעצם הוליווד מכתיבה לנו איך נראית "אהבה" ו"רומנטיקה"? למי מגיע להיות נאהב? והאם חוקי הכתיבה של "קומדיה רומנטית" הוליוודית מצליחה השתנו לאורך השנים? 

עוד ישודרו

הנוסע השמיני: בחזרה למקורות יום שישי, 14.2 | בשעה 24:10 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

פסטיבל Sundance 2019

לציון 40 שנה לצאת הסרט – הסיפור המלא שעדיין לא סופר על "הנוסע השמיני".

כבר בשנת 1971 החל התסריטאי דן או'בנון לכתוב את התסריט לסיפור שלו – Memory, אך 8 שנים עברו עד שהרעיון התגבש בסופו של דבר ליצירת המופת של רידלי סקוט – "הנוסע השמיני". סרט האימה המדע-בדיוני, שובר הקופות, זכה באוסקר בפרס לאפקטים מיוחדים והוגדר כאחד הסרטים הטובים ביותר בכל הזמנים. שלושה סרטי המשך ושלושה סרטי פריקוול נעשו בעקבותיו והוא השפיע באופן משמעותי גם על תחומי תרבות נוספים – רומנים, ספרי קומיקס, משחקי וידאו, צעצועים ומוצרים נוספים שנוצרו בעקבותיו. 

בסרט התיעודי החדש מביא הבמאי אלכסנדר או. פיליפ את סיפורו של הסרט המצליח תוך שהוא חוקר את התופעה של החייזרים, מאיפה היא נוצרה וכיצד התבססה בצורה כה משמעותית בדמיוננו התרבותי? בעזרת חומרי ארכיון, ראיונות עם אנשי מפתח והרבה אהבה לעולם הקולנוע הבדיוני, מציג או. פיליפ את השורשים היוונים והמצרים המיתולוגיים שמהם צמח הסרט ומשלים לצופים את הסיפור שעדיין לא סופר עליו.

 

מכסחי השדים: הסיפור האמיתי יום שני, 10.2 | בשעה 19:55 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

הסיפור האמיתי מאחורי שובר הקופות המצליח של שנות ה-80 וה-90 – "מכסחי השדים"

סרט הפנטזיה הקומי שצולם ב-1984, בעידן הפוסט דיגיטלי, כשהאפקטים המיוחדים עוד היו רק בתחילת דרכם, הפך במהרה לקלאסיקה. הוא עורר את דמיונם של מיליוני אנשים ברחבי העולם ונחשב עד היום לחלק מתרבות הפופ העל-זמנית. 

סרט הדוקו החדש "מכסחי השדים: הסיפור האמיתי" צולם לאורך 10 שנים וחושף את הסיפור האמיתי מאחורי הרעיון התסריטאי שהפך לסרט המצליח ואח"כ גם לסרט המשך. מעל 30 מרואיינים, בינהם השחקנים המקוריים – דן אקרויד, הרולד ראמיס, ארני הדסון וסיגורני וויבר ויוצרי הסרט – הבמאי איבן רייטמן, המפיקים, צוות האפקטים המיוחדים ואחרים מספרים על השתלשלות האירועים ומעלים אנקדוטות משעשעות שטרם שמענו.

 

מק'קלן: תפקיד חייו יום שני, 10.2 | בשעה 23:45 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

סר איאן מק'קלן: במילותיו שלו.

סיפור חייו מעורר ההשראה של שחקן התאטרון והקולנוע הבריטי, סר איאן מק'קלן, שזכה בפרס טוני ובפרס גלובוס הזהב והיה מועמד לשני פרסי האוסקר. 

הסרט שנערך מ-14 שעות של ראיון עם מק'קלן הוא מסע ייחודי דרך תחנות חייו של השחקן, מילדותו, דרך תחילת הקריירה שלו כשחקן תאטרון ועד להכרה הבינלאומית שקיבל בזכות השתתפותו בסרטים שוברי-קופות ("שר הטבעות", "אקס-מן"). בנוסף לכך הוא  גם מתייחס להיותו הומוסקסואל מוצהר ואקטיביסט למען זכויות ההומוסקסואלים. 

הסרט חושף את אוסף התמונות הפרטי של השחקן ומביא סצנות "מאחורי הקלעים", שטרם נראו, מתוך הצגות וסרטים בהם השתתף. כך נפרש בפנינו דיוקן של אמן מוכשר ורב-תחומי שתמיד ידע להתאים עצמו לתפקיד ברגע שהואר באור הזרקורים. 

 

סקוטי וההיסטוריה הסודית של הוליווד יום רביעי, 12.2 | בשעה 23:35 ב-yesVOD וב-STINGTV

סיפורו הלא יאומן של סקוטי באוורס, הסרסור הכי גדול בתולדות הוליווד.

סקוטי באוורס היה חייל מארינס לשעבר שנחת בהוליווד לאחר מלחה"ע ה-2. בתחילת דרכו שימש כמאהב הסודי של רבים מכוכבי הוליווד, גברים ונשים כאחד. אך בהמשך, בשנות ה-40 וה-50 החל סקוטי לשמש גם כסרסור עבור האליטה ההוליוודית. בתחנת הדלק שלו, שהיתה סמוכה לאולפנים, החזיק טריילר מצוייד לצורך המפגשים הסודיים בין חבריו לבין השחקנים והשחקניות. מאחר ורבים מכוכבי הוליווד נאלצו באותה תקופה להסתיר את זהותם המינית האמיתית וחששו שפשיטה משטרתית בפאבים הומוסקסואלים תחסל להם את הקריירה, הפתרון של באוורס היה מושלם עבורם. 

רק בשנת 2012, החליט באוורס לחשוף סוף סוף את הסודות הכמוסים של כוכבי הוליווד בספר שהפך מיד עם צאתו לרב-מכר. הסרט החדש, בבימויו של מאט טיירנאוור, מביא את סיפורו של באוורס ויוצא לבדוק האם הסיפורים שסיפר באוורס על אייקונים מתקופת הזהב ההוליוודית, בינהם קרי גרנט, קתרין הפבורן, ספנסר טרייסי, לנה טרנר, אווה גרדנר, בטי דיוויס ורבים אחרים אכן היו נכונים. 

 

נשים בקולנוע: חצי מהתמונה יום חמישי, 13.2 | בשעה 23:35 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

פסטיבל sundance 2018, פסטיבל SXSW 2018

הנשים מאחורי המצלמה. הסיפורים מאחורי הנשים.

מיטב במאיות הקולנוע האמריקאיות ניצבות אל מול המצלמה ופותחות את ליבן על האפליה השיטתית, אתה נאלצו להתמודד לאורך השנים ועל הקריירה שהצליחו לפתח כנגד כל הסיכויים.

בראיונות המרתקים מספרות במאיות מובילות, בינהן אווה דוברניי ("סלמה"), ג'יל סולוויי ("טרנספרנט"), לנה דנהאם ("בנות"), קתרין הארדוויק ("דמדומים") ומירנדה ג'ולי, על שנות הקריירות המוקדמות שלהן, על המעבר שעשו לבימוי סרטים באולפנים ובטלוויזיה, איך הן מצליחות לאזן את קריירת הבימוי התובענית עם חיי המשפחה ומדברות גם על האתגרים וההנאה שבעבודתן. 

לצדן מציג הסרט גם ראיונות עם מומחים בנושא אי-השוויון בין המינים בהוליווד, ביניהם – מליסה גודמן מה-ACLU ("האיגוד האמריקאי לחרויות אזרחיות"), קרוליין ליברסקו, מראשי פסטיבל "סאנדנס", העיתונאית רבקה קיגן וד"ר מרתה לאוזן מאוניברסיטת סן דייגו.

 

המלצות העורכים מהיבול הבינלאומי

ארץ הדבש | בכורה | יום שלישי, 4.2 | בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

מועמד לאוסקר 2020 בשתי קטגוריות – הסרט הבינלאומי והסרט הדוקומנטרי.

זוכה פרס השופטים ופרס הצילום – פסטיבל Sundance 2019, פסטיבל דוקאביב 2019 

הטידזֶה מוּרטוֹבָה היא כנראה הדבוראית האחרונה באירופה שעדיין רודה דבש מכוורות טבעיות. הן חבויות בפסגות צוקים, בנקיקים שאליהם היא נאלצת לטפס בשבילים צרים ואז לתחוב את ידיה החשופות אל לבם של נחילים מזמזמים. המצלמה מלווה אותה במשך שלוש שנים, בבית הרעוע והמבודד שהיא חולקת עם אמה, כלבה וחתולתה, במסעותיה המפרכים אל הדבורים – בנופי מקדוניה היפים – ובטקסי הרדייה המכשפים שלה, וגם במסעותיה לשוק, למכור את הדבש. 

השגרה הקשה אבל מחממת הלב הזו מופרת פתאום, כשלמקום מגיעה משפחה של נוודים. כוונתם להקים מכוורת מלאכותית מסודרת מאיימת על פרנסתה של מורטובה, אבל קרבתם, ובעיקר המפגש עם ילדיהם, מפוגגים את בדידותה.

 

63 אפ | בכורה | ימים ראשון-שלישי, 2.2-4.2 | בשעה 21:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

פסטיבל ניו יורק 2019, פסטיבל חיפה 2019

"הראה לי את הילד עד גיל שבע ואראה לך את האדם". האימרה של איגנטיוס מלויולה, מייסד מסדר הישועים, עומדת בבסיס סדרת סרטי 7אפ פורצת הדרך ועטורת השבחים של מייקל אפטד

אפטד, היום בן 78, עוקב אחר ארבעה-עשר בריטים מאז היו בני שבע, מדי שבע שנים, החל ב-1964. השנים חלפו, חלקם עזבו והצטרפו מחדש, והיום הם בני 63, מתכוננים לפרישה ומביטים אחורה על חייהם – נישואין, ילדים, גירושין, מחלת נפש, סרטן (עבור בחור מיורקשייר שהפך למדען באמריקה), מוות, ומנות גדושות של כנות – וזה נוגע ללב.

בימים ראשון-שלישי, 2.2-4.2 נשדר מדי ערב ב-21:00 פרקים חדשים בסדרת התעודה רחבת ההיקף בתולדות הקולנוע הדוקומנטרי, ועם קצת מזל – זה עדיין לא נגמר.

 

טוני מוריסון: חלקי חיי | בכורה | יום שלישי, 25.2 | בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

פסטיבל Sundance 2019

ספריה של טוני מוריסון, הסופרת האפרו-אמריקאית זוכת פרס נובל ופרס פוליצר, עוסקים בעיקר בחברה האפרו-אמריקאית בארה"ב ובחוויות של ההשפלה, אפליה ודיכוי איתן הם נאלצו להתמודד לאורך ההיסטוריה. מוריסון היתה בין הסופרים הבודדים שכתבו לקהל אפרו-אמריקאי, ומהרגע שהבינה איך יכולה שפת כתיבתה לפעול ככוח מדכא או מרומם – היא סירבה להניח למילותיה לפנות אל השוליים.

לאחר שנים של מאבק להשמיע את קולה, זכתה מוריסון בפרס פוליצר על כתיבתה, והרומנים שלה (המפורסם בינהם – "חמדת") נלמדים כיום בבתי ספר ברחבי העולם. בעזרת חומרים ארכיונים וראיונות עם אופרה ווינרי, אנג'לה דיוויס, ג'יימס בולדווין וטוני מוריסון עצמה, מפגיש אותנו הסרט החדש עם ספריה המפורסמים ועם מקורות ההשראה לכתיבתה.

 

אריתה פרנקלין: חסד מופלא | בכורה ב-yesVOD וב-STINGTV | מיום שני, 17.2 | יום שלישי, 23.2 | בשעה 22:00 ב-yes דוקו 

פסטיבל DOC NYC 2018, פסטיבל ברלין 2018, פסטיבל דוקאביב 2019

את אלבומה "חסד מופלא" הקליטה אריתה פרנקלין ביומיים.

הסרט שתיעד את ההקלטה בכנסייה בקליפורניה חיכה 46 שנה ומוקרן עתה לראשונה. האגדה אומרת כי סידני פולק, הבמאי, שכח להשתמש בקלאפר, הלוח המסייע לסנכרון שבין התמונה לקול, ולכן לא הצליח לערוך אז את החומר המצולם. זה, כנראה, לא כל הסיפור. פרנקלין, שמאחוריה היו 31 (!) להיטים בצמרות המצעדים בארה"ב, התנגדה להפצת הסרט, ורק אחרי מותה העניקה אחייניתה את האישור המיוחל. התוצאה מסעירה וסוחפת, כצפוי מזמרת הגוספל הגדולה של כל הזמנים. פרנקלין מהפנטת ממש, וכמוה המקהלה הנהדרת של הכומר ג'יימס קליבלנד. די להביט בפני הנוכחים בכנסייה כדי להבין מה הפך את האלבום הזה ללהיט ענק.

 

דייגו מראדונה | בכורה ב-yesVOD | מיום חמישי, 20.2 | יום ראשון, 1.3 | בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV

פסטיבל קאן 2019, פסטיבל ירושלים 2019

דייגו ארמנדו מראדונה נחשב לכדורגלן הגדול בהיסטוריה, אבל הסרט התיעודי עליו הוא הרבה יותר מאשר סרט על כדורגל. זה סרט על אדם שהפך לגיבור תרבות בשתי מדינות שונות: קודם במולדתו ארגנטינה ולאחר מכן באיטליה, ואם לא די בכך, עבר הגיבור שלפנינו תהליך נוסף, והפך מאליל במדינתו המאמצת לאדם הכי שנוא בה. למעשה מדובר באדם שרק דבר אחד היה יותר גדול מכישרונו, וזה ההרס העצמי שלו. לכן זהו למעשה סיפור על עלייתו ונפילתו של מראדונה. הדוקומנטריסט הבריטי זוכה האוסקר, אסיף קפדיה, בחר לספר את סיפורו ובכך הוא משלים טרילוגיה שהתחילה בזוכה ה-BAFTA – "סנה" והמשיכה בזוכה האוסקר-"איימי". קפדיה נוקט באותו הסגנון בו השתמש בשני הסרטים הקודמים, תוך שהוא נמנע לחלוטין משימוש ב"ראשים מדברים" ומתבסס על עריכה קצבית ועשייה מלאת חיים. 

 

 

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *