"משחקי הכס" – מה מסתתר מאחורי פרק הפתיחה של עונת הסיום?

ראיתם כבר את פרק פתיחת העונה של "משחקי הכס"? שני פרומקין חפרה בו, ומצאה כמה דברים מגניבים ששווה לשים אליהם לב – ואולי פספסתם

1. הסימטריה בין הפרק לפרק הראשון של הסדרה – עונתה האחרונה של ענקית הפנטזיה נפתחה בפרק עתיר באיחודים מרגשים. כדי להעצים אותם, הפרק מתכתב ישירות עם הפרק הראשון של הסדרה כולה, וכשהוא חוזר לווינטרפל (זה גם שם הפרק), המקום בו הכל התחיל – הוא מדגיש כמה רחוק הדמויות הגיעו מאז. שני הדגשים הנוסטלגיים המרכזיים התנהלו בפתיחת הפרק, עם הגעתו של הזוג המלכותי לווינטרפל, כשאת מקומם של סרסיי ורוברט תופסים דאינריז וג׳ון סנואו (בעוד אריה שוב מתגנבת בין הקהל), ובסיומו במפגש המצמרר של ג׳יימי ובראן.

אותו המפגש הראשוני בין השניים זכור כאחד מהמאורעות המכוננים היסודיים של ״משחקי הכס״, ומדובר בשתי דמויות שעברו דרך ארוכה וקיצונית להפליא של שינוי. עד כדי כך, שבראן אומר לסאם שהוא ״ממתין לידיד ותיק״ שלו, בעוד הוא ממתין להגעתו של ג׳יימי. סביר להניח שכעת כשהוא העורב בעל שלוש העיניים, לא יהיה לבראן זמן לאחוז בטינה כנגד ג׳יימי, כפי שלא היה לו זמן לגינוני ההיכרויות של בני ווינטרפל הלא-מרוצים עם דאינריז. ג׳יימי הפגין באותה סיטואציית-עבר התנהלות נבזית בלתי נסלחת, אך הוא הגיע עכשיו לווינטרפל ממניעים טהורים בקשת סיפורית הנבנית לקראת גאולה. נראה שבמקביל גם תיאון מחפש אחת כזו מול משפחת סטארק, כשהוא עושה את דרכו בעצמו לסייע להם.

Got 1

2. הפתיח החדש – בעוד אינספור הדמויות של סדרת-הלהיט היו לרוב מפוזרות לאורכי ורחבי ווסטרוז ואסוס, עכשיו הן מצאו את מקומן משולבות בקומץ לוקיישנים – ווינטרפל, מעלה המלך, ומה שנשאר מהחומה. בהתאם לכך, הפתיח המרהיב החדש, לרקע נעימת ״משחקי הכס״ האייקונית הותיקה, לא ממקם אותנו בתמונת-העל של היבשות, אלא נכנס עמוק לשלושת המוקדים, ומציג את מה שנמצא מעל ומתחת לפני השטח בפרטי פרטים. הפתיח העשיר ביופיו מתחיל מחוץ לחומה ויורד דרומה, בדיוק בדרכם של המהלכים הלבנים, כשרצפות המפה משתנות לצבע כחול-קרח המאפיין אותם – ומסתיים כמובן בכס הנכסף.

3. סנסה מספקת את הבדיחה הכי חריפה של הפרק – במפגש המרתק של טיריון וסנסה, טיריון מציין שהשניים לא נפגשו מאז החתונה הסגולה של ג׳ופרי, ומתאר אותה כפרשייה אומללה. סנסה מתמקדת דווקא בצד החיובי של העניין, ומגיבה ב״היו לה את הרגעים שלה״, שכן כולנו יודעים איך החתונה הסתיימה, בחסותה של אולנה טיירל יקירת-הקהל, עבור ג׳ופרי שנוא-הקהל.

בפגישתם הנרגשת, אריה אומרת לג׳ון (ברגעי משחק מופלאים של מייזי וויליאמס) שסנסה היא האדם החכם ביותר שהיא אי פעם הכירה, ונראה שגם סנסה עצמה מסכימה עם האמירה הזו, כשהיא משפילה את טיריון במהלך שיחתם על האמונה שלו בטיפוס זדוני כמו סרסיי, ואומרת לו בהתנשאות ״פעם חשבתי שאתה האדם הכי חכם בעולם״. לא מנותק מהמציאות להניח שהמשך המשפט בליבה היה ״היום אני מבינה שזו אני״, ומעניין אם טיריון יסיים באמת את דרכו בסדרה כדמות שנפלה מגדולת הרלוונטיות שלה, או שהוא עוד יחזור להוכיח את חשיבותו.

Got 3

4. סאם מסכסך בין ג׳ון לדאני – אחד מהרגעים המצויינים של הפרק היה ללא הספק הוידוי של דאינריז מול סאם, על הגורל האיום שהכתיבה לאביו ואחיו. האכזריות שדאינריז הפגינה אז, עלולה לרדוף אותה עכשיו עם השלכות אדירות, כשסאם המזועזע מחזיק במידע היחיד שיכול להפיל את שאיפתה לשלוט בשבע הממלכות. זאת במיוחד כשסאם מכיר את ג׳ון וטוב לבו האמיתי, ויעדיף שהוא יקבל את הכתר על פני כל אחד, ובמיוחד על פני גורם זר ובלתי צפוי כמו דאינריז. מצידה של דאני, לא היתה לה ברירה אלא להפגין כוח ועוצמתיות בדרך מלאת הקשיים הבלתי-אפשריים שחוותה, ונראה שדווקא ג׳ון מבין זאת טוב יותר מסאם.

כך או כך, התגלית החשובה ביותר של הסדרה סוף סוף יוצאת לאור: ג׳ון יאלץ להתמודד עם העובדה שלמעשה הוא לא ממזר, שהוא בן דודם ולא אחיהם של סנסה, אריה ובראן, ששמו האמיתי הוא אאיגון, ושהוא בנם של ליאנה סטארק וראיגאר טארגאריין. הרי לא בכדי הוא זכה לחיבתם של הדרקונים, שהופגנה בסצנת הרכיבה המשותפת המצופה. היורש החוקי של הכתר – הוא היחיד שלא באמת חושק בו, ועכשיו נותר לחכות שהאמת תגיע עד לדאני העוצמתית והמורכבת, שמונעת רבות על-ידי התשוקה לכתר, אך לא בצורה עיוורת וחסרת-רחמים כמו סרסיי.

Got 5

5. הכל חוזר לנד – הנוסטלגיה המלווה את הפרק הזה, שמתחיל את סופה של ״משחקי הכס״, היתה חייבת להגיע לאיש שהכל התחיל סביבו. כשג׳ון לומד על המקורות האמיתיים שלו, הדבר הראשון שמזעזע את דעתו הוא שנד הנערץ בעצם שיקר לו כל חייו. כל ערכיו של ג׳ון בנויים על מה שאביו-המאמץ לימד אותו, ולכן סאם מזכיר לו שהשקר נועד רק מתוך אהבה וההבטחה להגן עליו. בהמשך נגלה אם ג׳ון מקבל את זה, או שהידיעה המרעישה תערער אותו לכיוונים מפתיעים.

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *