"האנטומיה של גריי", עונה 15, פרק 19: האבולוציה של ההסכמה

יש דברים ששום דבר לא מכין אותנו אליהם. דברים שלא ניתן לדמיין אותם וגם את התגובה שלנו אליהם. הפרק של השבוע בחר לטפל באחד הנושאים הקשים והכואבים והראה איך עושים זאת נכון. מרינה קיגל צפתה בו. זהירות, ספויילרים ותיאורים קשים

***אזהרת טריגר תקיפה מינית***

הפרק הקודם השאיר אותנו באפלה לגבי הפגישה של ג'ו עם אימה הביולוגית. הפרק של השבוע לא רק שמפזר אל הערפל ועונה על כל השאלות, הוא חושף דברים נוספים, קשים, כאלה שהיינו מעדיפים לא לראות ולא לדעת. דברים שלא צריכים לקרות, אבל למרות זאת מתרחשים באופן יום-יומי, בכל מקום בעולם.

הנושא של תקיפה מינית הוא אחד המדוברים בשנים אחרונות. פעמים רבות, למרבה הצער, המציאות עולה על כל דמיון, אבל עדיין – חייבים לדבר על זה ולהעלות את המודעות לנושא, כמה שזה לא יהיה קשה ומפחיד.

חווינו עם רופאי "האנטומיה" לא מעט תהפוכות – אסונות, התרסקויות, מוות ורצח. זה היה עצוב, אבל איכשהו מצאנו נחמה בלהבין שזה רק תסריט. בפרק של השבוע הכותבים מציבים בפנינו מראה של החברה שלנו באמצעות שני סיפורים השזורים זה בזה. כולם סביב תקיפה מינית, התפיסה החברתית שלה והשינוי שהתפיסה הזו עברה במשך השנים.

במרכז הפרק נמצאת ג'ו, שמגלה שמתחת לתדמית אישה מטופחת ומצליחה של אימה הביולוגית נמצא סיפור טראומה קשה הרודף אותה מנעורים. במקביל, מיד אחרי שהיא חוזרת לבית חולים, ג'ו נאלצת ללוות את אבי, אישה צעירה ומבולבלת שנתקלת בה לגמרי במקרה בדרך למיון. אבי טוענת שנחבלה בזמן ששטפה כלים, אך לאט-לאט, שכבה אחרי שכבה, מתגלה סיפור אחר, סיפור של האשמה עצמית וחשש ממה יגידו בסביבה.

כשאנחנו נמצאים בסיטואציה מסכנת חיים, אנחנו מגיבים בצורה שונה – יש כאלה שבורחים, יש כאלה שתוקפים ויש כאלה שקופאים. הגוף האנושי חכם מאד והוא מתוכנת להישרדות. השאלה היא מה קורה אחרי שיוצאים מכלל סכנה? אחרי שמבינים שהיה יכול להיות אחרת? אחרי שמבינים שאנחנו בסך הכל רוצים צדק?

באחת הסצנות טדי וג'ו מדברות על הפרוטוקול. פרוטוקול שמכתיב כיצד יש לטפל בנפגעת תקיפה מינית. מה הסדר המדויק של איסוף ראיות לערכת אונס. פרוטוקול שלוקח בחשבון כל דבר פרט לאחד – איך לדבר אל הנפגעת? איך לנחם אותה, בלי לגרום לה להרגיש רחמים עצמיים? איך לפטור אותה לפחות קצת מתחושת האשמה?

הפרק של השבוע הוא אחד הפרקים הקשים ששודרו לאורך כל שנות שידורי הסדרה. אבל אפילו בפרקים קשים כאלה יש הבזק של תקווה. השיחה של בן עם טאק, על מה זו הסכמה. "הסכמה זה כמו טיים אאוט", מסביר בן ורואים שטאק מבין. אולי באמת גדל כאן דור חדש ושונה?

ד"ר של כבוד... ד"ר ג'ו קרב, שידעה להיות נחושה ובו זמנית מרגיעה.

תזעיקו רופא ל… ד"ר מירנדה ביילי שביום שהיא חוזרת לתפקיד הצ'יף גם מגלה שלבנה המתבגר יש חברה.

מכת החשמל של השבוע… ד"ר אלכס קרב, שמרגיש שנקלע לסיטואציה, אך עדיין לא מבין למה ואיך לצאת ממנה.

הרגע המרגש של השבוע… מסדרון מלא נשים העומד לכבודה של אבי.

 

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *