"הומלנד": ברגע שנכנסת, אי אפשר לצאת

העונה החדשה יצאה לדרך ואי אפשר שלא להידבק למסך. גבע קרע עוז מפצח את נוסחת הקסם

"הומלנד" נחשבת בעיני רבים לסדרת המתח/אקשן/ריגול הכי טובה על המסך, אבל זה לא תמיד היה המצב. עונת 4 היוותה סוג של קאמבק לסדרה המדוברת, זכתה לשלל שבחים ופיזרה את העננה סביב הרלוונטיות שלה. אחרי פסגה שכזו, יוצרי "הומלנד" יודעים מצוין מהי נוסחת הקסם שסייעה להם לשרוד. פרק הפתיחה של עונה 5 נצמד בדיוק לנוסחה המגובשת הזו, וסיפק מתאבן מצוין לעונה מבטיחה נוספת. קבלו את ארבעה העקרונות שבעזרתם היא מצמידה אותנו למסך:

עדכונים בזמן אמת – העלילה כמובן פיקטיבית, אבל התסריטאים רוקחים לתוכה את המציאות המוטרפת למדי שבתוכה מן הסתם צריכים לתפקד הסוכנים האמיתיים. כבר בפרק הפתיחה קיבלנו לפנים את דאעש, חיזבאללה, סוריה, אדוארד סנודן וכו'. לצופים זה נותן תחושה שהם מקבלים הצצה אל מאחורי הקלעים של החדשות.

קדימה, אקשן – ברגעים החלשים של העונות הקודמות, הסדרה סבלה מפטפטת יתר, ונטייה לרגשנות וסנטימנטליות. כבר באמצע העונה הקודמת זה השתנה – והקצב עלה. סצינות קצרות, חיתוכים מהירים. יותר תנועה, פחות קשקשת. כשמחברים לזה את הלוק הברלינאי של העונה, שמשרה קצת אווירת ג'ון לה קארה, מקבלים סדרה שמצמידה את הצופה למסך, וברגע שפרק אחד מסתיים, כבר אי אפשר לחכות להמשך.

אמינות (יחסית) – "הומלנד", בניגוד לסדרות כמו "24" לדוגמה, מנסה לשמור על אמינות יחסית ולגרום לצופה לחוש שהאירועים בסדרה היו יכולים להתרחש באמת. היא מצליחה (בדרך כלל) ללכת על הקו הדק שבין עלילה מותחת ומלאת תהפוכות, לבין תפניות עלילתיות לא הגיוניות בעליל.

סול וקארי – מדובר באחד הצמדים המיוחדים בתולדות הטלוויזיה. יש ביניהם יחסי אב ובת, בלי גרם של מתח מיני – ומערכת היחסית שלהם היא חוט השדרה שמחזיק את הסדרה מתחילתה. את העונה הנוכחית הם מתחילים בברוגז, אבל משפט מפתח אחד של סול הנבון, עומד, אפשר להניח, להחזיר אותה למקומה הטבעי.

"הומלנד" 5, ימי שני 05:00, 22:00 ב-yesOh וב-yesVOD

בואו לדבר על זה בדף הפייסבוק של yesOh

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *