"המתים המהלכים": הקרב האחרון (בינתיים)

אחרי אינסוף עימותים – ריק וניגן נפגשו לקרב המכריע. שני פרומקין מסכמת את הפרק והעונה

עונתה השמינית של "המתים המהלכים" מסתיימת בפרק מורט עצבים, אך עם זאת אופטימי במידה לא אופיינית. הפינאלה חוזר אחורה לריק מימיו כשריף, יד ביד עם קארל הצעיר. צמד האב ובן מתהלכים חופשיים בשדות הפתוחים בעולם טוב ובטוח יותר, שניהם תמימים לגבי מה יוביל יום המחר. זהו רגע משמעותי עבור קארל, בדיוק כמו שתיאר אותו לריק במכתב הפרידה שהשאיר לו. מעבר חד מהסצנה המאושרת מציג את סאדיק מטפל בג׳ודית, אותו אדם שהנוכחות שלו לנצח תסמן את המוות של קארל עבור ריק, כשקארל ננשך בסתמיות כשבחר להציל אותו. וכך ריק סוף סוף אוזר אומץ לשמוע על הרגע המכריע בו הוא כבר לא היה יכול להגן על בנו, וזה היה הרגע בו קארל קיבל החלטה בלתי תלויה משל עצמו.

ובאמת לראשונה מזה הרבה זמן, ריק לא מבצע בחירה קריטית בעצמו, אלא עוקב אחר בחירתו של קארל. כך המלחמה עד-הסוף שמיתגה את העונה, מסתיימת בטון של שלום ותקווה, על-פי תקוותו ודרישתו של גריימס ג׳וניור. אחרי המאבק אחד-על-אחד הארוך, מייגע ואכזר של ריק וניגן, עתיר חילופי הדברים המתעתעים והקרבות והמרדפים האלימים שהובילו לסיום הזה – ריק סוף סוף מנצח את ניגן בנחרצות, אך בוחר להשאיר אותו בחיים, לפי משאלתו האחרונה של בנו. אז ריק מזכיר לכל העומדים מולו, בין אם הם אנשי הממלכה, אלכסנדריה והילטופ, ובין אם הם מושיעים, שהם חייבים להתאחד, ולזכור מי הם המפלצות האוייבות המשותפות של כולם.

via GIPHY

הנצחון הזה על ניגן אולי כלל לא היה מגיע ללא עזרתו של יוג׳ין, שאמנם ייצר לניגן את מספר הכדורים שהוא רצה, אבל כאמור לא מהסוג אליו ניגן ציפה (תכנית שכנראה היתה מתפרקת מול עיניו של יוג׳ין בקלות, אם אחד מהמושיעים היה משתמש בנשקו בדרך). השיחה הנוקשה והכואבת של יוג׳ין עם רוזיטה, בזמן שהיא ודריל ניסו לחטוף אותו, השפיעה על יוג׳ין להבין את החשיבות המהותית שלו בסיפור, להחליט סופית באיזה עתיד הוא באמת חושק ומאמין, ולזכות בגאולה כלשהי (וגם באגרוף לפרצוף מידה של רוזיטה). באמצעות קו העלילה הזה, גם רוזיטה בעצמה, שהחלטותיה הפזיזות לאורך העונות הובילו לסופים טראגיים, זוכה גם היא לגאולה.

via GIPHY

באשר לניגן, תבוסתו כבר החלה עם התפוררות האמון בו של אנשיו הקרובים, ובסיום הפרק הוא נשאר כלוא, פצוע, בודד וחסר בני ברית. לאחר שסיימון המרה את פיו כשטבח באנשי הגרוטאות, ניסה לשחזר את ההצלחה עם אנשי הילטופ, ואז תכננן לרצוח אותו ולתפוס את מקומו בהיררכיה – ניגן המושפל הרג אותו. לדוויט הבוגד לעומת זאת, ניגן משום מה ייעד גורל אחר במתכונת של הגליה. עם נפילתו של ניגן ושינוי סדר מערך הכוחות, דריל בעצמו הוא זה שמגלה את דווייט האומלל, ומנחה אותו למצוא את אהובתו שרי. לא ברור למה דווייט, שלא אחת הציל את ריק והחבורה, הוא זה שמשלם את המחיר האולטימטיבי, שכן כל הנפשות הפועלות בשני הצדדים היו חלק מההרג הבלתי פוסק, ובמיוחד שאפילו ניגן בכבודו זוכה להשאר חלק מהתמונה – אבל כך דריל פסק.

via GIPHY

מורגן ממשיך לאבד את אחיזתו במציאות, ולאחר שהוא מזמן את ג׳יידיס, עכשיו בשמה האמיתי אן, להצטרף לריק ולעולם החדש, הוא יוצא לנסות להשיב לעצמו יציבות בדרך חדשה – בסדרת הבת "אימת המתים המהלכים". מורגן למעשה הגיע לסגירת מעגל משותפת עם ריק, אותו הוא הציל בתחילת הסדרה, לטענתו רק בזכות הנוכחות של בנו – עכשיו כששניהם איבדו כל אחד את בנו. גם קרול סגרה מעגל העונה כאמא, כשחיפשה את הנרי, בדומה לחיפושיה האייקוניים אחרי סופיה, שהסתיימו כמובן באחד הרגעים העצובים והמוכרים של הסדרה. קרול מצליחה להביא את עצמה להתמודד עם הסיטואציה שוב, והפעם היא זוכה למצוא את הילד חי ולהציל אותו בזמן, וכך להיפתח רגשית מחדש, ולהאמין בעתיד טוב יותר אחרי תקופה חשוכה ממושכת.

via GIPHY

מגי שבורת הלב מכבדת את החלטתם של ריק ומישון לשמור את ניגן בחיים רק לעת עתה, עד שתמצא את הנקודה הנכונה בזמן בה היא תהיה חזקה מספיק, כדי לשנות את גזר הדין יחד עם דריל וג׳יזס לצידה. זהו למעשה קו העלילה היחיד שנשאר פתוח, בתוספת למסוקים המתעופפים בשמים והצגתה של ג׳ורג׳י "בעלת הידע" – כשפרק הסיום חותם את כל קצוות העלילה המרכזיים, ומאחד בין שלל הדמויות לקראת העולם חדש שייצרו יחד, במסגרת נרטיבית חדשה בתכלית

 

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *