"אויבות: בטי וג'ואן": 5 סיבות להתמכר לסדרה המשובחת

ריאן מרפי חוזר לשנות החמישים – בסדרה ממכרת על שתיים מהכוכבות הגדולות של הוליווד: בטי דייויס וג'ואן קרופורד. פלורה צפובסקי ממליצה

זה זמן רב מדי ששקענו באובר-מודרניות בטלוויזיה. לומר שלא התגעגעתי לתלבושות התקופתיות, לדרמות השוביניסטיות ולעשן הסיגריות העולה מכל פריים, יהיה שקר מר. כך, בדיוק בזמן, מגיעה אל המסכים "אויבות", סדרת האנטולוגיה החדשה של ריאן מרפי הבלתי נדלה, האיש שהביא לנו את Glee ו-American Horror Story. הסדרה נטועה בשנות ה-50 המאוחרות ומתחקה אחר צילומי הסרט What Happened to Baby Jane, משנת 1962, בו התאחדו על המסך בטי דיוויס וג'ואן קרופורד, בעברן כוכבות ענק ובעת הצילומים – סטאריות דועכות שנאחזות בתהילה בכל הכוח. עובדת היותן של השתיים אויבות, עוד בטרם נאמר "אקשן" אחד, האכילה את צהובוני הוליווד תקופה ארוכה – ועל הסט מגיעה נקודת רתיחה שלילית. מרפי בונה את כל העסק עם הקאמפיות האופיינית שלו, שמהולה הפעם בהערצה כנה, ואי אפשר שלא להתאהב. הנה עוד 5 סיבות טובות לצפות בסדרה

1. סוזן סרנדון וג'סיקה לאנג – קרופורד ודיוויס היו בנות 57 ו-54, בהתאמה, כשסרטן המשותף יצא אל המסכים. סרנדון, 70, ולאנג, 67, מבוגרות מגיבורותיהן בעשור, אך מדגימות היטב את הסטנדרט ההוליוודי לפיו כל אישה מעל גיל 40 היא בהכרח "זקנה" שיש ללהק בתפקידי אופי נטולי ברק. ליהוקן המושלם מאפשר לשתיים לפוצץ על הצופים את כישרון הדרמטי האדיר שלהן, וגם משמש כחומר למחשבה – האם עשינו, בכל זאת, כברת דרך? האם סרנדון ולאנג מקבלות כיום את הבמה הראויה להן?

2. הצצה להוליווד דאז – אהבתם לשנוא את אנשי הפרסום ב"מד מן"? "אויבות" מספקת עוד מנה גדושה מעשור ספוג אלכוהול והסיגריות, רוויי סקסיזם ומיזוגניה, זה שכל כך נעים להתעצבן עליו מהספה. המנהלים המניפולטיביים, הסטריאוטיפים המעליבים והניסיונות העיקשים של הסטודיו ללהק בלונדינית סקסית לתפקיד משנה כדי למכור סרט בכיכובן של שתי כוכבות מחכים לכם.

via GIPHY

3. הסטייל – מה אפשר לומר? אין כמו הפיפטיז ותחילת הסיקסטיז כדי להזכיר לנו מהו טעם טוב באמת. גם כשהסטיילינג, בניצוחה של מעצבת התלבושות זוכת האמי לו אייריך, חברה קבועה בצוות של מרפי, מוגזם בכוונה (הכובעים של כתבת הרכילות הדה הם סימן קריאה צעקני), אנחנו נשארים עם טעם של עוד. חצי מהכיף טמון בהבדלי הסגנונות בין ג'ואן ובטי – הראשונה אלגנטית מכף רגל עד ראש, אפופה זוהר נושן, השנייה גברית וחתרנית.

via GIPHY

4. המסגור המעניין – כדי לעזור לצופה העכשווי עם הפן ההיסטורי, מרפי משלב בתוך הסדרה צילומים לעוד סרט – הפעם דוקומנטרי ומאוחר יותר, בו כוכבות עבר נוספות, אוליביה דה האווילנד וג'ואן בלונדל נזכרות באויבות המזהירה ומספקות עוד פרטים ורכילות. קתי בייטס וקתרין זטה ג'ונס המצוינות מופיעות בסרט על תקן הכוכבות ומעניקות לסדרה טאצ'ים קטנים וגאוניים של שמחה לאיד.

5. הידע הכללי – ואם כבר פן היסטורי אין כמו סדרה לכאורה קלילה כדי לרכוש ידע קולנועי יקר מבלי להתאמץ. איך פעלה שיטת החוזים ההוליוודית? מה הפך את Warner Bros. למעצמה? כל זאת ועוד ב-8 פרקים מצחיקים, מרירים וממכרים.

"אויבות: בטי וג'ואן", ימי שני, 22:00, yesDrama וב-yesVOD

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *