אוקטובר: סרטי הדוקו החדשים של yes

סרטי הדוקו בפסטיבל חיפה, ההמלצות החמות של עורכי הדוקו שלש yes והסרטים החדשים שתמצאו ב-yesSTORE

yes

קויה נוי | בכורה | יום רביעי, 30/10, בשעה 21:00 | ב-yes דוקו וב-yesVOD 
התחרות הרשמית – פסטיבל חיפה 2019
בסוף שנות ה-70 ,תחת השלטון הדיקטטורי של פרדיננד מרקֹוס בפיליפינים, הקים נוי, צעיר מרדן, להקת פולק-רוק
בשם "אסין". עד מהרה הפכה הלהקה לאחת הלהקות המצליחות בפיליפינים, תוך שהיא מייצרת להיטים שצרובים עד
היום בתודעת החופש של העם הפיליפיני )אנקדוטה: ב-2003 ביצעה הלהקה Peas Eyed Black קאבר לאחד השירים
המצליחים של "אסין" – Song APL The).

כמה שנים לאחר התפרקותה של "אסין", התאהב נוי באיילת, סטודנטית ישראלית מרמת השרון שביקרה בפיליפינים, והחליטה להישאר. לאחר שנולדה להם ילדה, הם החליטו לעבור לישראל. אלא שהזוגיות לא שרדה, ונוי עבר להתגורר בדרום תל- אביב, תוך שהוא מתפרנס מניקיוןוממתן עיסויים, ומזניח לחלוטין את המוסיקה.

היום, כשהוא בן 61 ובתו ללאל עומדת להתגייס לצה"ל, חיידק המוסיקה ניצת בו מחדש, והוא מחליט לחזור לפיליפינים ולאחד מחדש את הלהקה המצליחה. לראשונה מזה שנים, יאחז בגיטרה שהשאיר מאחור ויעז לחלום על עתיד חדש. האם יקבל סיכוי נוסף?

Koya Noy Yesdocu 007

ארבע המלצות העורכים מהיבול הבינלאומי

 

תהיה שכן שלי? | בכורה | יום ראשון, 6/10 בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD 

אחד מסרטי התעודה המצליחים ביותר שנעשו אי-פעם בארה"ב: בקופות הקולנוע הכניס הסרט כ-23 מיליון דולר (מה שממקם אותו במקום ה-12 בטבלת סרטי הדוקו המכניסים ביותר של כל הזמנים) וקטף 45 פרסים, בהם פרס ה-Cinema Honors Eye היוקרתי, פרס המבקרים, פרס ה- Spirit Awards Independent Film ועוד.

סיפורו של מנחה הטלוויזיה האייקוני, פרד רוג'רס, שחינך דורות של ילדים אמריקאים באמצעות סדרת הטלוויזיה הפופולארית שלו. "השכונה של מר רוג'רס" – תכנית הילדים המיתולוגית, ששודרה החל מסוף שנות השישים ברחבי ארה"ב, בהנחייתו של רוג'רס, עסקה בנושאים מגוונים, ביניהם מוות, גזענות, גירושים ואף בהתנקשות בנשיא קנדי ובהתרסקות של מעבורת החלל צ'לנג'ר. רוגר'ס, שכתב בעצמו את כל פרקי הסדרה ושיחק בה, יצר סביבו עולם של דמויות שעזרו לילדים לעבד רגשות של כעס, כאב ושמחה.

 

 

יופי רעיל | בכורה | יום ראשון, 27/10, בשעה 22:00 | ב-yes דוקו, וב-yesVOD 

פסטיבל 2019 HotDocs 

האם מוצרי הקוסמטיקה שלנו בכלל בטוחים לשימוש? תעשיית מוצרי הטיפוח והיופי מגלגלת מיליארדי דולרים בשנה, אך למרות תשומת הלב הציבורית, חברות הקוסמטיקה ממשיכות להתחמק מתשובות לגבי נזקים אפשריים והצרכנים נאלצים להחליט בעצמם על איזה מותג לסמוך.

סרט הדוקו המטריד – "יופי רעיל", עוסק בתביעה הייצוגית  שהוגשה על ידי נשים שניצלו מסרטן כנגד חברת "ג'ונסון אנד ג'ונסון", נוכח התעקשותה על בטיחות מוצרי הטלק שלה לתינוקות. הסרט מציג ראיונות בלעדיים עם מדענים, אנשים מתעשיית הקוסמטיקה ועורכי דין ומצביע על בעיית המחסור המתמשך ברגולציה ממשלתית על מוצרי קוסמטיקה. לאורך הסרט אנו גם עוקבים אחר מימי, סטודנטית צעירה לרפואה,ששגרת היופי שלה כוללת שימוש ביותר מ-27 מוצרי קוסמטיקה. התוצאות המתקבלות בסוף תקופת המעקב – מזעזעות! אז האם תעשיית הקוסמטיקה היא בעצם האסון הכימי הגדול ביותר שמתרחש בתוך גופנו מבלי שאנחנו בכלל מודעים לכך?

טרנספורמר | בכורה | יום שלישי, 29/10, בשעה 22:00 | ב-yes דוקו וב-yesVOD

פסטיבל Hotdocs – ברשימת 20 חביבי הקהל.

בקיץ של 2015 חייל המארינס לשעבר ומחזיק שיא העולם בהרמת משקולות, מאט "קרוק" קרוקזלסקי, יצא מהארון כטרנסג'נדר ושינה את שמו לז'אנה. התגובה לכך היתה קיצונית ונרחבת: הספונסרים נטשו אותה, הוריה התרחקו ממנה ונאסר עליה להמשיך ולהתחרות. הסרט "טרנספורמר" עוקב אחרי ז'אנה בעודה מנסה למצוא את מקומה החדש בחברה. כשהיא מעוניינת לצמצם את שריריה ולהפוך לאישה קטנה יותר, היא מגלה שלא קל כעת לאבד את השרירים שהשיגה במאמץ כה רב לאורך שנים ולכן היא מוצאת את עצמה חיה יום אחד כזכר-אלפא ולמחרת כאישה עדינה.

האם תצליח ז'אנה להתמודד עם גופה השרירי? כיצד מתמודדים ילדיה ומשפחתה הקרובה עם המהפך שלה? והאם הפיכתה לאישה תביא לה סופסוף את הגאולה או שתביא אותה למשבר פיזיולוגי ופסיכולוגי?

 

 

מכסחי השדים: הסיפור האמיתי | בכורה | יום שלישי, 22/10, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

הסיפור האמיתי מאחורי שובר הקופות המצליח של שנות ה-80 סרט הפנטזיה הקומי שצולם ב-1984 ,בעידן הפוסט דיגיטלי, כשהאפקטים המיוחדים עוד היו רק בתחילת דרכם, הפך במהרה לקלאסיקה. הוא עורר את דמיונם של מיליוני אנשים ברחבי העולם ונחשב עד היום לחלק מתרבות הפופ העל-זמנית.

סרט הדוקו החדש "מכסחי השדים: הסיפור האמיתי" צולם לאורך 10 שנים וחושף את הסיפור האמיתי מאחורי הרעיון התסריטאי שהפך לסרט המצליח ואח"כ גם לסרט המשך. יותר מ-30 מרואיינים, בינהם השחקנים המקוריים – דן אקרויד, הרולד ראמיס, ארני הדסון וסיגורני וויבר ויוצרי הסרט – הבמאי איבן רייטמן, המפיקים, צוות האפקטים המיוחדים ואחרים מספרים על השתלשלות האירועים ומעלים אנקדוטות משעשעות שטרם שמענו.

 

 

בגבול הופרדו: קרועים | בכורה ב-VOD: מיום שישי, 11/10 | שידור ביום שני, 28/10, בשעה 23:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD 

הסיפורים האנושיים מאחורי מדיניות ה"אפס סבלנות", מדיניות ההגירה הקשוחה שמפעיל ממשל טראמפ.
הבמאית זוכת האוסקר והאמי, אלן גוסנברג קאנט ("חיילים משוחררים: נא להקיש 1), "מביאה את סיפורן של שתי
אמהות שהופרדו מילדיהן למשך חודשים לאחר שנמלטו מהסכנה במולדתן וביקשו מקלט בארה"ב. שתי האימהות נעזרות
בעורכי דין "פרו-בונו" ומתנדבים כדי להתאחד מחדש עם ילדיהן, שהועברו למקלטים המרוחקים אלפי קילומטרים מהן ועם
תקשורת מועטה.

שני הסיפורים הללו מהווים דוגמא למשבר המתמשך בגבול ארה"ב-מקסיקו וחושפים את האופן הטראגי בו משפחות
נאלצות להיפרד ואח"כ לנווט בצורה נואשת דרך המערכת הבירוקרטית המסובכת כדי להתאחד מחדש.

 

פסל החירות: אם המהגרים | בכורה ב-VOD: מיום שישי, 18/10 | שידור ביום שני, 28/10, בשעה 22:00 ב-yes דוקו

פסל החירות נחשב מאז ומתמיד לסבל המובהק של העיר ניו יורק ושל האומה האמריקאית. הוא מסמל את הערכים
הליברליים של החופש, הזכות לחיים ולשיוויון הזדמנויות, ואת אופייה של ארצות הברית כאומה של מהגרים.

הסרט החדש של HBO מספר את ההיסטוריה המפתיעה והפחות-מוכרת של יצירת פסל החירות והבאתו ל"אי החירות" לצד חשיבותו התרבותית עד היום. כיצד הפך החלום של הפסל הצרפתי אוגוסט ברתולדי למציאות, מהם האתגרים שעמדו בפני הפסל במשך עשרות השנים וכיצד משמשת אלת החירות "ליברטי" כסמל לחופש ומגדלור לתקווה לאנשים ומהגרים ברחבי העולם כולו.

 

בי"ס נהיגה לנשים בסעודיה | בכורה ב-VOD: מיום שישי, 25/10 | שידור ביום שני, 4/11, בשעה 22:00 ב-yes דוקו

ביוני 2018 הורשו, לראשונה, נשות סעודיה לנהוג באופן חוקי. הסרט התיעודי החדש מלווה נשים, שנרשמו לבית הספר
לנהיגה לנשים בלבד בעיר הבירה ריאד. הנשים הסעודיות, שקיבלו החלטה אמיצה לצאת לדרך חיים חדשה וליהנות
מהחופש הנובע מהיותן מאחורי ההגה, נחשפות בראיונות אינטימיים ובמהלך שיעורי הנהיגה. סרט פוקח עיניים שמציג בפנינו את המהפך המתחולל לאט לאט בחייהן של הנשים בסעודיה, את התקווה שיש להן לשוויון מגדרי נרחב יותר ואת האתגרים שעדיין עומדים בפניהן בממלכה, שנראית כמתקדמת, אך ממשיכה להשתיק את קולות הנשים ולכלוא את הנשים שפעלו למען אישורי נהיגה לנשים.

 

אקסיוס – עונה 2 | בכורה ב-VOD: פרק חדש מדי יום שישי, החל מה-25/10. שידור בשישי-שבת, 29-30/11, בשעה 20:40  בדוקו yes

במהלך אוקטובר נעלה ארבעה פרקים חדשים (פרקים 8-5) של סדרת הדוקו המרתקת של HBO" – אקסיוס".
הסדרה מלווה את עורכי אתר החדשות האמריקאי "אקסיוס" ומציגה את האופן הייחודי בו מסקר האתר מגוון רחב של
תחומים באופן שמותאם לקהל הטלוויזיוני והאינטרנטי כאחד.

אתר החדשות האמריקאי "אקסיוס" נוסד ב-2016 ע"י מייק אלן, רוי שוורץ וג'ים ונדהיי (ממייסדי אתר החדשות "פוליטיקו"). הייחוד שלו הוא ביכולתו לשלב חדשות בלעדיות עם כיסוי מאיר עיניים ותובנות אמינות באופן שנועד מראש לשיתוף. הכתבות, שנוגעות לתחומי הכלכלה, הפוליטיקה האמריקאית והעולמית, הבריאות, הטכנולוגיה והתקשורת, תמיד ממוקדות. בד"כ לא עולות על 300 מילה ונכתבות מראש כך שניתן יהיה להעלות אותן בפלטפורמות כמו פייסבוק, טוויטר וסנאפצ'ט לצד פרסומן בניוזלטרים של אקסיוס ובאתר עצמו.

הבמאים זוכי האמי מת'יו או'ניל ("בגדד ER") ופרי פלץ ("אזהרה: התרופה הזאת יכולה להרוג אותך") מציגים בארבעת הפרקים החדשים ראיונות בלעדיים עם העיתונאים המובילים של אקסיוס לצד שילוב ייחודי של התוכן החדשותי שלו ובכך עוזרים לצופים להבין טוב יותר את המגמות הגדולות שמעצבות מחדש את אמריקה ואת העולם כולו.

 

 

סרטי דוקו חדשים בתשלום ב- VOD STORE

דייגו מראדונה | החל מה-10/10 ב- yesVOD STORE
פסטיבל קאן 2019 ,פסטיבל ירושלים 2019

דייגו ארמנדו מראדונה נחשב לכדורגלן הגדול בהיסטוריה, אבל הסרט התיעודי עליו הוא הרבה יותר מאשר סרט על
כדורגל. זה סרט על אדם שהפך לגיבור תרבות בשתי מדינות שונות: קודם במולדתו ארגנטינה ולאחר מכן באיטליה, ואם
לא די בכך, עבר הגיבור שלפנינו תהליך נוסף, והפך מאליל במדינתו המאמצת לאדם הכי שנוא בה. למעשה מדובר באדם שרק דבר אחד היה יותר גדול מכישרונו, וזה ההרס העצמי שלו. לכן זהו למעשה סיפור על עלייתו ונפילתו של מראדונה. הדוקומנטריסט הבריטי זוכה האוסקר, אסיף קפדיה, בחר לספר את סיפורו ובכך הוא משלים טרילוגיה שהתחילה בזוכה ה-BAFTA- "סנה" והמשיכה בזוכה האוסקר-"איימי". קפדיה נוקט באותו הסגנון בו השתמש בשני הסרטים הקודמים, תוך שהוא נמנע לחלוטין משימוש ב"ראשים מדברים" ומתבסס על עריכה קצבית ועשייה מלאת חיים.

 

 

הגדול באסטר | החל מה-10/10 ב-yesVOD STORE
פסטיבל ונציה – פרס הסרט הטוב לקולנוע 2018, פסטיבל דוקאביב 2019

את הגאונות של באסטר קיטון ניתן לראות בכל סצנה מסרטיו, וסצנות נפלאות כאלה משובצות בנדיבות רבה בסרטו של הבמאי פיטר בוגדנוביץ', המסכם את חייו ויצירתו. קיטון – שחקן, קומיקאי, תסריטאי ובמאי מחונן – הוא מהכוכבים הבודדים של הקולנוע האילם שלא נשכחו בחלוף השנים. להיפך – מל ברוקס, קוונטין טרנטינו, ורנר הרצוג, דיק ואן דייק וכוכבים רבים של הדורות הבאים ראו בו מקור השראה ומספרים כיצד השפיע ועיצב את תפיסתם הקולנועית. קיטון צמח במשפחה של בדרנים, ומילדות למד להשתמש בגופו לצרכים קומיים, גם במחיר חבלות ועצמות שבורות. הסרט עוקב אחר חייו דרך אנקדוטות מצחיקות ונוגעות ללב, הממפות אגב כך את תולדות הקומדיה האמריקאית.

 

 

אריתה פרנקלין: חסד מופלא | החל מה-17/10 ב-yesVOD STORE
פסטיבל NYC DOC 2019 ,פסטיבל ברלין 2019, פסטיבל דוקאביב 2019
את אלבומה "חסד מופלא" הקליטה אריתה פרנקלין ביומיים. הסרט שתיעד את ההקלטה בכנסייה בקליפורניה חיכה 46
שנה עד לצאתו. האגדה אומרת כי סידני פולק, הבמאי, שכח להשתמש בקלאפר, הלוח המסייע לסנכרון שבין התמונה לקול, ולכן לא הצליח לערוך אז את החומר המצולם. זה, כנראה, לא כל הסיפור. פרנקלין, שמאחוריה היו 31 (!) להיטים בצמרות המצעדים בארה"ב, התנגדה להפצת הסרט, ורק אחרי מותה העניקה אחייניתה את האישור המיוחל. התוצאה מסעירה וסוחפת, כצפוי מזמרת הגוספל הגדולה של כל הזמנים. פרנקלין מהפנטת ממש, וכמוה המקהלה הנהדרת של הכומר ג'יימס קליבלנד. די להביט בפני הנוכחים בכנסייה כדי להבין מה הפך את האלבום הזה ללהיט ענק.

 

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *