"אטלנטה": המבקרים כבר נפלו, עכשיו תורכם

הסדרה החדשה והנפלאה של דונלד גלובר זוכה לשבחים מקיר לקיר. על מה כל הרעש? בואו לגלות בימי רביעי 22:00 ב-yesOh וב-yesVOD

דונלד גלובר הוא איש אשכולות. האמן האפרו-אמריקאי היה תסריטאי בסיטקום "30 רוק" האהוב, שיחק בסיטקום "קומיוניטי", עשה סטנד-אפ ואפילו התעסק במשך שלושה אלבומים עם מוזיקת ראפ (תחת שם הבמה "צ'יילדיש גמבינו"). עכשיו הוא החליט שהוא גם יוצר של ממש. מי שיצפה בסדרה "אטלנטה", אותה הוא כותב, מביים, מפיק וגם משחק בתפקיד הראשי – יסכים עם ההגדרה הזאת.

מאז שעלתה "אטלנטה" על מסך רשת הכבלים האמריקאית FX בספטמבר האחרון היא קוצרת שבחים. הרייטינג של פרק הבכורה שלה היה מהגבוהים שהשיג פרק בכורה של סדרת-כבלים, והמבקרים, מצידם, מהללים (ראו בסוף הכתבה). מבקר אחד אפילו הבטיח שלאחר פרק אחד הצופה כבר יהיה מכור לדמויות.

והדמויות הללו הן, בראש ובראשונה, דונלד גלובר. ב"אטלנטה" הוא משחק את ארן מרקס, גבר שחור גרוש ואב לילדה. הוא נושר מלימודיו באוניברסיטת פרינסטון וחוזר לאטלנטה עם כיסים ריקים. אין לו כסף או עבודה, אין לו דירה וגם אין לו אהבה. הוא נופל על האקסית שלו, עובר לגור איתה ומנסה לשקם את יחסיהם. זה השלב בו הוא מגלה שבן הדוד שלו על סף להפוך לכוכב ראפ. יש לו להיט בשם "פייפר בוי" ועכשיו הוא צריך מנהל. ארן משוכנע שלקיחת התפקיד הזה תחזיר אותו לעניינים ותעלה אותו למסלול הנכון. כמובן שהדרך פחות חלקה בהרבה ממה שהשניים האלו שואפים שתהיה, ומספקת לסדרה שלל סיטואציות מוזרות ומבדרות.

ATLANTA --  Pictured: (l-r) Brian Tyree Henry as Alfred Miles, Keith Standfield as Darius, Donald Glover as Earnest Marks. CR: Matthias Clamer/FX   úîåðåú äñãøä: àèìðèä òåðä 1 (2016) áëéëåáå ùì ãåðìã âìåáø  *** Local Caption *** àèìðèä1 àèìðèäòåðä1 àèìðèäòåðä1ôø÷0 àèìðèäò1ô0

סיפור המסגרת הזה אינו בהכרח מה שחשוב ב"אטלנטה". כמוצר טלוויזיוני עדכני, הסדרה שמה דגש על הצד הסגנוני שלה לא פחות מעל הצד הסיפורי. לרבים היא מזכירה את "לואי" של הקומיקאי לואי סי.קיי. גם שם הסיפור הוא בעיקר כלי כדי להעביר את סגנונו של יוצר הסדרה. גלובר עוסק בסדרה בנושאים כמעמד, זהות, משפחה ואבהות תוך ערבוב של ריאליזם והזייה ומציג סיפורים לינאריים שנקטעים בהבלחות סוריאליסטיות. את כל זה הוא עושה מהפרספקטיבה של גבר שחור בסביבה בה כמעט ולא רואים אנשים לבנים. "אני רוצה שאנשים יפחדו, בגלל שזו ההרגשה להיות שחור. דברים מדהימים יכולים לקרות לך – וזה יכול להילקח ברגע", הסביר גלובר בראיון את זווית הראייה ממנה הוא ותסריטאיו – כולם שחורים – כותבים את "אטלנטה".

"אטלנטה" כבר זכתה בשני פרסים בטקס פרסי מבקרי הטלוויזיה שהתקיים בחודש שעבר, וההערכות הן שלסדרה יש סיכוי גבוה לזכות בפרסים גם בטקסים מרכזיים ובולטים יותר (מי אמר "אמי"?).

מה אומרים המבקרים?

"סדרה שאפתנית ומרעננת. אטלנטה מציעה כלי העברה ייחודי לסוג ההומור האקצנטרי של דונלד גלובר, וכן מספר אבחנות שנונות" (Rotten Tomatoes).

"תסריטים עשירים בניואנסים יותר מכל מה שתראו בטלוויזיה, ואפילו מאשר בעולם קולנוע. אטלנטה מציעה רף גבוה מאוד" (דייויד וויגנד, San Francisco Chronicle).

"עשויה ברמת גימור גבוהה, קולנועית ומופקת נפלא – ייתכן שאחת מההפקות הטובות של עונת הסתיו בטלוויזיה" (סוניה סרייה, Variety).

"הסדרה מביעה טווח רחב של רגשות ביד אמן. שילוב של הנאה ואימה, מתח והקלה – ובעיקר: הפתעה" (האן נגויין, indie Wire).

"אטלנטה רומזת שעומק כשרונו של דונלד גלובר רק מתחיל להתגלות" (סם אדמס, Rolling Stone).

"לראות אותה זה כמו לשמוע את 'פאבליק אנמי' בפעם הראשונה – על גבול ההלם. יש לה מקצב פנימי, זרימה וסטייל ייחודיים. לנסות לדחוף אותה למגירות על פי מה שמוכר לנו זו משימה שנידונה לכישלון" (ניב הדס, הארץ).

"אטלנטה", ימי רביעי ב-22:00, yesOh ו-yesVOD

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *