אם הם קיבלו את האוסקר®, אז גם לליאו יש סיכוי

דיקפריו לא לבד: שחקנים רבים וטובים חיכו שנים עד שקיבלו את הפרס הנכסף – אור סיגולי, עורך ערוצי הסרטים, כתב קולנוע בכלכליסט ובסריטה, בפוסט מנחם לקראת הטקס (שידור ישיר ב-28.2)

yes

ליאונרדו דיקפריו, כך מהמרים כולם, עומד לזכות בסוף החודש באוסקר על הופעתו בסרט המדהים "האיש שנולד מחדש". דיקפריו נחשב לאחד השחקנים הטובים ביותר בהוליווד, ולאחד האנשים החזקים ביותר בתעשיית הקולנוע (בנוסף לשחקן הוא גם מפיק), ואין ספק שמגיעה לו תהילת עולם. מה שכן… לא לגמרי בטוח שדווקא על "האיש שנולד מחדש". אף אחד לא ייקח ממנו את זה שההפקה הייתה קשה, ושהוא סיכן את חייו לטובת הסרט, אבל בין מייקל פאסבנדר ("סטיב ג'ובס") או מאט דיימון ("להציל את מארק וואטני"), אפשר להתווכח האם דיקפריו נתן את ההופעה הכי טובה של השנה.

דיקפריו

אז למה הוא בכל זאת יזכה? כי הוא הפסיד כבר חמישה אוסקרים בעבר, ויש מין תחושה כללית של "טוב, נו, הוא עובד קשה. בואו ניתן לו השנה". וחוץ מזה, להפסיד אוסקר שישי מתחיל להרגיש קצת כמו השפלה. ואף אחד לא רוצה להשפיל את דיקפריו החמוד.
אבל השחקן היפה לא צריך להרגיש רע עם עצמו. הזכייה הזו השנה תכניס אותו לקבוצה די מכובדת של שחקנים נהדרים, כולם הפסידו והפסידו, עד שסוף סוף זכו – אבל על התפקיד הלא נכון. הנה ארבעה בולטים:

אל פאצ'ינו – "ניחוח אישה"

קשה לזכור את זה, אבל פעם פאצ'ינו נחשב כמי שכל סרט בו הוא משתתף, הוא לבטח יצירת מופת. את המוניטין הזה צבר בעיקר בשנות השבעים, כאשר היה מועמד לאוסקר על שני סרטי "הסנדק", "סרפיקו", "אחר הצהריים של פורענות" ו"צדק לכל", והפסיד את כולם. עשור שלם הודר פאצ'ינו מהאוסקר עד שחזר בתחילת הניינטיז עם מועמדות על "דיק טרייסי" והפסיד שוב. שנתיים אחר כך היה מועמד לא רק פעם אחת, אלא פעמיים. לשחקן משנה על "גלנגרי גלן רוס" ועל שחקן ראשי ב"ניחוח אישה", דרמה אמריקאית בה הוא נותן תפקיד דרמטי ומוגזם כגבר עיוור. אם היה מפסיד פעמיים שוב, זה באמת כבר היה הופך לבדיחה, אז פאצ'ינו חטף את האוסקר בקטגוריה הראשית, משאיר אבק לקלינט איסטווד, דנזל וושינגטון ורוברט דאוני ג'וניור. הוא אגב לא היה מועמד מאז אפילו פעם אחת.

ניחוח אישה


קייט ווינסלט – "נער קריאה"

השחקנית הבריטית המוכשרת כשד הזאת, מועמדת גם השנה, על הופעת המשנה שלה ב"סטיב ג'ובס", זוהי מועמדותה הראשונה מאז זכייתה בשנת 2008 עם "נער קריאה". עם זאת, הדרך לאותה זכייה הייתה ארוכה מאוד, על אף גילה הצעיר. ווינסלט הגיע לאוסקר לראשונה בגיל 20 בזכות "על תבונה ורגישות". היא הפסידה. שנתיים אחר כך חזרה עם מועמדות על "טיטניק". היא הפסידה. בשנת 2001 שוב הועמדה על הופעתה ב"אייריס וג'ון". והפסידה. אחר כך על "שמש נצחית בראש צלול" ואז עם "ילדים קטנים". בחיים לא תנחשו מה קרה. היא הפסידה.
חמש מועמדויות עד גיל 32 זה המון, וכנראה שנמאס לראות את ווינסלט המתוקה הולכת הביתה בידיים ריקות בכל פעם. לכן בשנת 2008, כאשר שיחקה בשני תפקידים בסרטים שונים, "נער קריאה" ו"חלון פנורמי", החליטו שסוף סוף מגיע לה, והעניקו לה את הפרס על סרט השואה. הקטע המצחיק הוא ששלוש שנים לפני זה, התארחה ווינסלט בסדרה "ניצבים", שם גילמה את עצמה משחקת בסרט שואה, אך רק בשביל להשיג איזה פרס. מסתבר שהיא צדקה.

נער קריאה


ראסל קרואו – "גלדיאטור"

שנתיים לפני זכייתו באוסקר, לא הרבה אנשים ידעו מי זה ראסל קרואו. אלא אם כן הם היו אוסטרלים. ולמרות שאין הרבה מרירות על כך שהשחקן החתיך זכה באוסקר עם קומודוס הגלדיאטור ההירואי, האמת היא ששנה לפני זה הגיע לו הרבה יותר. ב-1999 קרואו נחשף לקהל האמריקאי בדרמת המתח המעולה "המקור", שם הוא גנב את ההצגה מאל פאצ'ינו, והיה מועמד לאוסקר. אם תראו אותו כיום בתפקיד שפירסם אותו בהוליווד לא תאמינו שזה הוא. קרואו מגלם שם גבר כבוי, עם עודף משקל, ממושקף ומפוחד, בדיוק ההפך מזה שעשה שנה אחר כך ב"גלדיאטור", עליו קיבל אוסקר פיצוי. שנה אחרי הזכייה קרואו חזר שוב לאוסקר עם מועמדות על "נפלאות התבונה", וסביר להניח שאם היה מפסיד את האוסקר בשנה לפני זה, הכל היה נראה אחרת.

גלדיאטור

ג'ודי דנץ' – "שייקספיר מאוהב"

אחת השחקניות הטובות ביותר אי פעם, ג'ודי דנץ', ידועה כבר עשורים רבים ברחבי הממלכה הבריטית. להוליווד, כרגיל, לקח קצת זמן להכיר אותה. המועמדות הראשונה של דנץ' הייתה בשנת 1997, כאשר היא הייתה בת 64, על "הוד מלכותה הגברת בראון", אז הפסידה להלן האנט. כנראה שבהוליווד התאהבו בה לגמרי כי מיהרו להעניק לה את האוסקר שנה אחת אחר כך, על הוד מלכותה אחרת לגמרי, הפעם כמלכה ב"שייקספיר מאוהב". דנץ' תמיד טובה, אבל לחשוב שהאוסקר היחיד של הליידי הזו הוא על תפקיד שאורכו לא יותר משמונה דקות, זה קצת מבאס. היא יכלה לקבל בקלות על המועמדויות הבאות שלה, כמו "אייריס וג'ון", "רמז לסקנדל" או "פילומינה". אתם יודעים מה, היינו אפילו נותנים לה על "סקייפול".

 

טקס האוסקר ה-88 ישודר בלילה בין ראשון לשני, 28-29.2, מהשעה 01:00. הגרסה הערוכה והמתורגמת תשודר ב-yes1 בשלישי, 1.3, בשעה 21:30 בערוץ yes1.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *