"האמריקנים": סוף טוב, הכל טוב

הסדרה הנפלאה הגיעה לסיומה אחרי 6 עונות סוערות ומטלטלות. גבע קרא עוז מסכם, וממליץ לכל מי שלא צפה בה עדיין, לפתוח בבינג'

מושלם. פרק הסיום של "האמריקנים", היה הפינאלה הטוב ביותר שנראה על המסך מאז פרק הפרידה המופתי של "עמוק באדמה". לא לאט, לפעמים בלי מילים, סגרו היוצרים את רוב הקצוות, השאירו כמה פתוחים, ועשו את זה בלי ללחוץ יותר מדי בכוח על הדוושה. כרגיל, הפרק כלל כמה סצינות מושלמות, משחק מבריק, צילום מעולה – ותסריט שמצליח לאזן בין מתח, אקשן ודרמה אנושית.

Ta 06 Gallery Elizabeth And Philip Hallway 0149 F

הדרך שעברה הסדרה מהעונה הראשונה, עד לסיום, היתה מפתיעה, מרתקת ויוצאת דופן. היא התחילה את דרכה כדרמת אקשן וריגול, אמנם לא נוסחתית, אבל ללא יותר מדי יומרות. הרבה מאוד מין ולא מעט מרדפים ומכות, מילאו את הפרקים הראשונים. היא היתה יכולה להתדרדר לבינוניות, אבל די מהר, היוצרים שלה תפסו אזימוט, וביחד עם המבקרים שדחפו, והקהל הקטן אך הנאמן שהתחבר לדמויות, פנו למסלול שונה. מינוני המין והאקשן ירדו, ואת מקומם תפסו פיתוחי עלילה איטיים וזהירים, שביססו את עולמם הפסיכולוגי המורכב של המרגלים משני צידי המתרס של המלחמה הקרה ובני משפחתם.

ככל שהעלילה התפתחה והסתעפה – נחשפו נקודות העוצמה של הסדרה: משחק אדיר, שחזור תקופתי מדוייק, צילום נהדר – והתבוננות אמיצה בכשלים המוסריים שאפיינו את הלוחמים בשטח במלחמה הקרה. גיבורי הסדרה, צריך לזכור, היו רוצחים אכזריים ומיומנים – על גבול הפסיכופתים – ולא בגלל שהם שהם נולדו ככה, אלא בגלל אימון אכזרי ואילוף רגשי מתוכנן. המחיר העצום שהם שילמו, שהלך וגדל ככל שהסדרה התקדמה, עמד במוקד הרגשי שלה. למרות כמה עלילות משנה פחות מוצלחות, ויותר מדי קטעי אקשן לא ריאליסטים, הסדרה הצליחה להציב את עצמה בפסגה של הטלוויזיה האמריקנית העכשווית, לצד יצירות מופת כמו "שובר שורות" או "מד מן" (וגם, למי שזוכר, לסדרת הריגול הנפלאה מהאייטיז "סנדבגרס").

בניגוד לסדרות הללו, היא זכתה להרבה פחות פרסום ותהילה – ויש סיכוי טוב שעדיין לא צפיתם בה. עם זה המצב, תנו לה צ'אנס.

תגיות:

תגובות

‏2 תגובות ל“"האמריקנים": סוף טוב, הכל טוב

  1.  שלום רב.
    הסדרה האמריקאית מעולה וחבל מאוד שהסתימה
    מה עם מד מן.ראיתי אותה בערוץ 23 ב 23.00 ןפתאום נעלמה
    מהמסך לא התרעה. למה ????

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *