"חרוט בגופי": הגאולה מהגואל

מה גרם לקבוצת נשים מרשימות להשתעבד לגואל רצון? הסרט עוצר הנשימה "חרוט בגופי" מנסה להשיב על השאלה ומציב תמרורי אזהרה לקיומן של כתות. סנונית ליס צפתה ושפשפה את העיניים

אחת מסגולותיו של קולנוע דוקומנטרי איכותי, היא יכולתו להותיר את הצופה חסר נשימה. כי עם כל הכבוד לתסריטאים זוכי אמי ואוסקר, החיים הם התסריטאי הבלתי צפוי, חסר הגבולות והאכזרי ביותר.

הצפייה ב"חרוט בגופי", סרטה של נילי טל, המתחקה אחר אם ושלוש בנותיה שהיו נשותיו של גואל רצון, מלווה בשפשוף עיניים בלתי פוסק. הסרט עוקב אחר שולי ברזילי שנסחפה לעולמו של גואל רצון, הפכה לאחת מנשותיו והובילה גם את שלוש בנותיה להפוך לנשותיו. בתה הבכורה אילנית ויתרה על משמורת על בנה בלחץ רצון. בת הזקונים, גלית, שהייתה רק בת 14 כשנכפה עליה לקיים עם רצון יחסים, הובילה ללכידתו של רצון, כשהתלוננה נגדו במשטרה.

עולמו של גואל רצון רחוק מהביגמיה האסתטית והמנומקת שמציגות סדרות דרמה כמו "אהבה גדולה". מדובר ביקום אכזרי, נטול חן או רחמים שקשה מאד להבין את כוח המשיכה שלו. רצון רחוק מאד מלהיות ביל הנריקסון. מדובר בגבר עילג למדי, אפוף קלישאות והילת גורו מטעם עצמו, מזדקן, מכריס נטול כל חן אובייקטיבי. הוא אינו נוהג בנשותיו או בילדיו בחמלה, אלא משעבד ואונס אותם. כשהוא מונע מתאוות כוח וכסף.

חרוט בגופי
חרוט בגופי

בקטעי ווידיאו ביתיים מטלטלים מחיי הכת המשולבים בסרט, רצון נראה כשליט בממלכה מעוותת, סביבו מכרכרות עשרות נשים המוקסמות מכל מלמול רפה וסרות לכל לחישה. בבסיס הסרט עומדת תעלומה, אותה פורמת טל לאורכו: מה הביא נשים אינטליגנטיות, מרשימות ונאות, לנהות אחרי רצון ולהיסחף אל תוך מלכודת הדבש ההזויה שלו?

כדרכה מצליחה טל, במסע ארוך, יסודי ורגיש, ליצור עם גיבורותיה אינטימיות שמאפשרת לצופה להתקרב, ככל האפשר לנקודת מבטן. כיום הן מדברות על התקופה ההיא כעל חלום רע ממנו הקיצו. רובן מתקשות בעצמן להסביר את סוד קסמו של רצון.

חרוט בגופי
חרוט בגופי

ובכל זאת, מתוך הסרט צפות תשובות ברורות בנוגע לתנאים שהובילו את אותן הנשים להיקלע למציאות האכזרית ההיא: רצון ניסה למשוך נשים רבות מאד, אך אלה שנסחפו אל כתו היו מצויות בנקודת שפל כלשהי בחייהן, סבלו מחוסר יציבות והזדקקו לביטחון. לנשים שגדלו אל תוך מציאות זו, לא היו כלים להתנגד כלל למסלול שיועד להן.

גם הכישורים המיסטיים-דתיים בהם התהדר רצון שיחקו תפקיד משמעותי. האמונה שמדובר באיש שמחזיק בכוחות גדולים יותר, כאלה הנסתרים מבינתן של אותן הנשים ויכולים לעזור להן להשליט סדר בעולמן או להחריבו, הובילה אותן לבטל עצמן בפניו.

בדומה לתמונה העולה מסרט דוקו אחר העוסק בכת: "הסיינטולוגיה וכלא האמונה", גם רצון הצליח לבודד את חברות הכת שלו מהעולם הסובב אותן וליצור תלות בין קיום כללי הכת, לבין שלומן של חברותיה. הנשים האמינו שהפסיקו לעשן, נרפאו מכל תחלואיהן והתרחקו מצרותיהן בזכות רצון, ומכאן שעליהן להמשיך ולקיים את דרישותיו יהיו אשר יהיו, ולא, שוב תיפתח עליהן הרעה.

חרוט בגופי
חרוט בגופי

ואחרון ומשמעותי הוא כוחה החברתי של הכת שהפכה למשפחה, גם אם מקולקלת בעבור חברותיה, כזו שמתקיימים בה יחסי חברות, תחרות ולחץ חברתי. מה שנראה בלתי מובן לעין חיצונית, הפך לנורמטיבי במערכת הסגורה הזו.

תשובות אלה הופכות לתמרורי אזהרה ומסמנות תנאים שעם קיומם, עלולים גם אנשים אחרים, בתנאים אחרים, להיסחף למציאות משעבדת המנתקת אותם מחייהם.

הסרט "חרוט בגופי" זמין לצפייה ב yesVOD

צפיתם בסרט? בואו לדבר על זה בדף הפייסבוק של yes דוקו!

 

תגובות

תגובה אחת ל“"חרוט בגופי": הגאולה מהגואל

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *