הומלנד: הנורמלי זה הטירוף החדש

דוד צרפתי מסכם עוד עונה משובחת, של הסידרה שלא מפסיקה להמציא את עצמה מחדש והפכה לרלבנטית יותר מתמיד

בעונה החמישית שלה הומלנד סוף סוף הבינה שהיא לא צריכה את אי השפיות של קארי, ובטח שלא את ניקולס ברודי (ז"ל) כדי להפוך להיות מה שהיא תמיד ניסתה להיות – דרמת המרגלים המושלמת לצפייה מתחת לפוך. לא היה להם קל, לחברים בהומלנד, למצוא את הקול שלהם בימים שאחרי ברודי. כתובית "מבוסס על…" אשר מתנוססת בתחילת כל פרק היא תזכורת מתמדת לדרך שבה הומלנד הצליחה להמציא את עצמה מחדש. השנה, מדובר בשיא האבולוציה של הסדרה שהגיעה לעונה הכי חזקה בתולדותיה.

קלייר דיינס שמה את הסנטר הרוטט של קארי בצד במשך רוב העונה (אם מתעלמים מאפיזודת השיגעון שלה בפרק 3) והתחילה לצוד את האחראים לניסיון ההתנקשות בחייה. זה היה שינוי כל כך מרענן עבור הדמות שלה שעברה מזעקות "אני לא משוגעת!" (את כן) לקצת פרואקטיביות. חמושה בפאה החומה שלה, קארי התחילה לחקור בשטח, להבין מה קורה ולנסות לחבר את הקצוות. השנה היא הייתה מבודדת לחלוטין מהצוות הקבוע שלה, מהעול שבגידול הבת הג'ינג'ית שלה (וזה בסדר) ומרשת הביטחון שנתנה לה הסוכנות, הסכנה הייתה ממשית – מה שהפך את העונה לכל כך טובה – הכל יכול לקרות.

ועוד הישג של הומלנד השנה היה הדרך שבה היא הצליחה להתפרש על פני כל כך הרבה מוקדים ואיכשהו עדיין להיות כל כך ממוקדת. סול ואליסון – מירנדה אוטו המצויינת בתפקיד הכי מורכב של העונה – התעסקו בפרשת ההדלפות שהסתבכה והסתעפה בכל פרק, יחד עם לורה סאטון, החטטנית שבעיתונאיות, וניומן ההאקר שאיימו לשרוף את תעשיית הריגול כולה. קווין, הקדוש המעונה של העונה, בילה את רובה במסע כומתה טראגי לאורך אירופה.

זו לא הסיבה היחידה שבגללה הומלנד הצליחה להצטיין בשלב כל כך מאוחר בחיי המדף שלה. הסדרה ידועה בדרך שבה היא מצליחה לחקות את המציאות ולהיות רלוונטית פוליטית, אבל השנה נדמה היה כאילו המציאות מחקה את הומלנד. זה די מדהים בעצם, לראות עד כמה קריאה נכונה של המפה הפוליטית והאזנה קשובה לחדשות הצליחה להוביל את התסריטאים לסיפור כל כך ספציפי ורלוונטי. מסיפור ההאקר שמהדהד לאדוורד סנודן ועד "אנחנו לא רוצים עוד פריז", בקלות אחד המשפטים הכי מצמררים בסדרה, פחות מחודש אחרי התקרית הטראגית ההיא. הומלנד זנחה את רוב סיפורי הסבונייה שפירסמו אותה והתמקדה בסיפור הפוליטי, בדרך שבה אנשים רודפים אחרי כוח ובמניעים מלאי תאוות הבצע והנקם שלהם, שהקשר ביניהם לבין אידיאולוגיה רחוק יותר מהקשר שבין ביבי לעם, אליסון וד"ר עזיז האתאיסט הם דוגמאות מרתקות ומורכבות לכך.

סיום העונה האינטימי הזה הוא עוד הוכחה לדרך הארוכה שהומלנד עברה. הצורך לפינאלה נמהר ומטורף הוזז הצידה לטובת סיום אמיתי בעל משקל שמספר לנו מה באמת קורה ביום שאחרי (או בימים שאחרי). הדמויות חולקו לצמדים – לורה ואסטריד, סול וקארי, קארי וקווין וכו', בשורה של שיחות אינטימיות, לעיתים מאיימות, לעיתים מרגשות, שמעבירות מסר חדש עבור הסדרה – כן, העולם עדיין פרנואיד ומוטרף כשהיה, אבל בסופו של דבר מי שנשאר, זה רק אנחנו לעצמנו. להתראות בעונה הבאה.

כל העונות של "הומלנד" מגיעות ל-yesBinge ב-31.12

בואו לדבר על זה בדף הפייסבוק של yesOh

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *