"המרגלים של וושינגטון": שיעור חשוב בהיסטוריה

הסדרה המשובחת על מלחמת העצמאות האמריקנית מגיעה לסיומה – ולמרות שהבאזז סביבה היה נמוך, גבע קרא עוז למד ממנה הרבה

היא לא ניפצה שיאי רייטינג ולא גרפה תשבוחות יוצאות דופן – אבל "המרגלים של וושינגטון", שסוגרת את עונתה הרביעית והאחרונה, היתה סדרה חשובה ומעניינת – ואם לא צפיתם בה – שווה לכם לתת לה צ'אנס.

הסדרה של רשת AMC מביאה את סיפורה של "מחתרת קולפר", רשת ריגול של אמריקנים שפעלה על מנת להעביר מידע על מהלכי הכובש הבריטי לצבאו של וושינגטון, שעמד בראש המרד. היא מבוססת על סיפור אמיתי, ורוב הדמויות בה אכן היו קיימות. מטבע הדברים היא לוקחת לעצמה פה ושם חירות יצירתית ועלילתית, בעיקר באפיון הדמויות, אבל רוב הזמן היא נצמדת למהלכים ההיסטורים שעיצבו, בדיעבד, את פני העולם.

המבט ההיסטורי החריג לתקופה, שזכתה להרבה פחות התייחסויות תרבותיות בהשוואה למלחמת האזרחים למשל, מאפשר לצופה בן זמננו ללמוד על האנשים והכוחות שעיצבו את ארצות הברית – והשפיעו על אופייה והמבנה הפוליטי שלה. הסדרה מתמקדת לא מעט בהבדלים בין הגנרלים הבריטים, שהתמקדו בעיקר בצבירת הון אישי ובפוליטיקה פנימית, לבין המרגלים המאמריקנים – שפעלו מתוך תחושת שליחות ודחף להשגת עצמאות.

הכיבוש הבריטי מוצג, למעט חריגים, כנאור והוגן יחסית – כשעיקר המחלוקת בין הצדדים היתה פיננסית. פשרה הגיונית היתה עשויה לצמצם את המחלוקת ולשמור על קשרים הדוקים בין בריטניה למושבות. עיקשותם של מנהיגים בריטים שסירבו להתפשר, לצד פעולתם של כמה אמריקאים נחושים, גררה את שני הצדדים למערכה – כאשר התערבות הצרפתים, ועייפות החומר אצל הבריטים, הכריעה את הכף. למחתרת קולפר ופעולתה, לפחות על פי הסדרה, היתה השפעה ניכרת על המערכה.

המבט ההיסטורי כשלעצמו לא מספיק כמובן כדי לייצר סדרה איכותית, ויש צורך בכמה דמויות שהצופה נקשר אליהן. דווקא הדמות הראשית, זו של איברהים וודהול, מעט חיוורת – אבל כמה דמויות משנה ובראשן זו של הקולונל המטורף סימקו, ולצידו של הבוגד ארנולד, מספקות את הסחורה. הסדרה נותנת גם מקום של כבוד לנשים שפעלו במערכה, בד"כ מאחורי הקלעים, אבל עיצבו במידה רבה את גורלה. סוגיית העבדות נמצאת גם היא כל הזמן בתמונה – ומראה את הצביעות הגדולה שהיתה קיימת כל העת מתחת לפני השטח של המאבק האמריקני לחירות.

"המרגלים של וושינגטון", פרק אחרון חמישי 22:00 yesOh וב-yesVOD

בואו לדבר על זה בדף הפייסבוק של הערוץ

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *