"ווסטוורלד": 7 דברים שאתם צריכים לדעת לקראת העונה החדשה

במקביל לטירוף "משחקי הכס" ולקראת הפרידה ממנה, HBO הקימו את ממשיכת דרכה כספינת הדגל וההייפ של הערוץ – "ווסטוורלד". סדרת הפאזל המחשבתי של ג׳ונתן נולאן וליסה ג׳וי, שמערבבת בין ז׳אנרי המערבונים והמד״ב בצורה מופתית, והיא חוזרת ב-23.4 לעונתה השניה. העונה החדשה מיועדת להביא לנו לא פחות טוויסטים נרטיביים, ולהוסיף פרטים מוקפדים ומורכבים מהם ניצור תיאוריות ופרשנויות חדשות. בינתיים, אלו הם 7 הדברים החשובים שצריך לזכור ולהכיר כדי להערך לחזרתה של "ווסטוורלד"

1. השילוש הקדוש: דולורס, פורד וארנולד – בסיום העונה הגרנדיוזי התחיל מרד האנדרואידים הגדול בהנהגתה של דולורס (אוון רייצ׳ל ווד) שלא רק טבחה בחברי הנהלת הפארק, אלא גם הרגה את פורד (אנתוני הופקינס האייקוני), ממציא האנדרואידים והפארק, על פי החלטתה שלה – לפחות על-פי מה שאנחנו בינתיים יודעים. דולורס היא המארחת הוותיקה ביותר של הפארק, והיא גם זו שהרגה את ארנולד, השותף של פורד להקמת הפארק, אך במקרה הקדום ההוא – ארנולד היה זה שתכנת את דולורס להרוג אותו.

פורד הגיע להשלמה עם הפסימיות שבה ארנולד ראה את בני האדם, ועם כך שהם לא יכולים להשתנות יותר, ושהעתיד נמצא אצל האנדרואידים. לכן נרטיב-העל המניפולטיבי האחרון שהרכיב נועד לדחוף את המארחים למצוא את תודעתם, ולשחרר אותם. עכשיו, דולורס מכריזה על יותר ממרד, אלא על מלחמה של ממש, ובכוונתה לנקום בבני האדם על הניצול והסבל שגרמו לרובוטי הפארק.

2. שחקני המפתח הנוספים – בינתיים, ברנרד (ג׳פרי רייט), המתכנת הראשי של הפארק, גילה כי הוא עצמו הוא אנדרואיד, שנבנה ועוצב על-ידי פורד בצלמו של ארנולד, חברו הוותיק. פורד גרם לברנרד להרוג את תרזה (סידסה באבט קנודסן), שהיתה אחראית על שמירת מאורעות הפארק בתוך הנרטיבים המוכתבים, והמאהבת של ברנרד. אחרי בלאגן התגליות, ברנרד נשאר פגוע, לא שלם ומבולבל – בעיקר בנוגע לאיזה צד הוא ירגיש שייך ונאמן מעתה ואילך.

מייב (טנדי ניוטון) הפכה את עצמה לחכמת-על, והסירה את ההרשאות החוסמות אותה מלפגוע בבני אדם. בעודה שואפת לברוח מהפארק, מייב גילתה שעצם השאיפה הזו ותחושות הרצון החופשי תוכנתו עבורה מראש, כנראה על-ידי פורד. למרות זאת, מייב החליטה, ככל הנראה בבחירה עצמאית, לעצור את הבריחה, ולחזור כדי לא לנטוש את בתה.

ואסור לשכוח את טדי (ג׳יימס מרסדן), בעל הקראש הנצחי על דולורוס, שההתעוררות שלו הגיעה מעט אחרי זו של דולורס ומייב, וגם הוא יצטרך ללמוד לאט מי הוא באמת, ואנחנו נלמד מהו באמת התפקיד שלו.

3. הטיימליינים – בדיעבד נחשף כי העונה הראשונה התקיימה בשני טיימליינים מקבילים – ההווה והעבר בהפרש של 30 שנה. כל הזמן הזה עקבנו אחר דולורס ו-וויליאם (ג׳ימי סימפסון) AKA האיש בשחור (אד האריס הנפלא), בשני הזמנים השונים, וכך היינו עדים לתהליך הפיכתו של וויליאם מהבחור הצעיר הטוב והרגיש, לאיש האכזרי, הסדיסטי וחסר הרחמים.

איפשהו לאחר אהבתו הנכזבת מדולורס הרובוטית המתוכנתת, וויליאם לא מצא משמעות בחיים שלו, וחיפש אותה ואת גבולות המוסר שלו (או יותר נכון חוסר הגבולות) במבוך שארנולד הטמין בפארק. לפחות הוא נהנה לחטוף כדור אמיתי שנורה עליו מידי אחד המארחים הסוררים, וסוף סוף להרגיש משהו, כשהמשחק הפך למציאות.

4. המבוך – הטוויסט הגדול של העונה, למורת רוחו של וויליאם, היה קשור במבוך עצמו – שהתגלה כי הוא לא נועד למבקרים בפארק שמגיעים לשחק, להשתעשע ולהעביר את הזמן, אלא לרובוטים עצמם ולרכישת תודעתם. בזמן ההווה, דולורס התהלכה בעקבות הזכרונות שלה לאורך המבוך, ודווקא באמצעות הסבל שהאיש בשחור יצר סביבו, היא השיגה לעצמה באופן סופי את התודעה, בדומה לזו האנושית, כשהבינה שהקול המדבר בראשה הוא קולה שלה.

5. הפארק (או הפארקים) – העונה הראשונה התמקדה רק בפארק הנקרא ווסטוורלד, המדמה את המערב הפרוע, עם כובעי הקאובוי, השמלות הארוכות, והרובים המרובים, אך היא גם נתנה לנו הצצה זריזה לקיומו של עולם הסמוראים, כהכנה לתגליות עתידיות לגבי התנהלות של עולמות המקבילים לעולם המערבונים. בחודשים האחרונים, יוצרי הסדרה פיזרו למעריצים חובבי פיצוחי-הקודים רמזים לגבי קיומם של לא פחות משישה פארקים!

סביר להניח כי העונה השניה תחשוף אותנו למבט-על בנושא, אילו מהפארקים כבר פועלים ואילו רק נמצאים בתכנון, איך המערכות בעלות האפיונים השונים פועלות ומתקשרות בקומפלקס המורחב, וכיצד מרד הרובוטים בווסטוורלד ישפיע על מקביליהם.

6. דמות מרכזית חדשה – העונה השניה תביא איתה דמות חדשה בשם קארל סטרנד, שיגולם על-ידי גוסטף סקארסגארד (ממשפחת שחקני סקארסגארד הידועה), המוכר בעיקר כפלוקי מה"ויקינגים". סטרנד הנחשי הובא על-ידי תאגיד דלוס כמתקן-בעיות שלא חושש מהפגנת כח, כדי להתמודד עם ההשלכות של מאורעות פרק הפינאלה. סקארסגארד הצהיר שדמותו מחזיקה בסוד משמעותי.

7. התיאוריות: אחת התיאוריות המרכזיות שרצות כרגע ברשת מסתובבת סביב חזרתו האפשרית של פורד, אלא אם כן ״"וסטוורלד" תוכל לעמוד בהעדרותו של הופקינס מהסדרה. הדרך הקלה ביותר בה הוא יחזור תהיה כמובן אם נגלה שדולורס הרגה רק גרסא אנדרואידית של פורד, ולא את פורד האמיתי. תיאוריות נוספות מציעות שהרוב המוחץ של עובדי הפארק הם מארחים – תיאוריה שמסתדרת במיוחד לאחר התגלית על ברנרד; ושדולורס למעשה עדיין נמצאת תחת שליטת התכנות שמוכתב עבורה – טוויסט שיגיע בניגוד מוחלט למהות העונה הראשונה שהיתה התעוררות המודעות שלה. התיאוריה הקיצונית ביותר היא זו שטוענת כי הפארק כלל לא נמצא על כדה״א. בהתחשב האופי המד״בי ועתידני של ״ווסטוורלד״ בה הכל יכול לקרות – התיאוריה הזו אולי לא מופרכת לגמרי.

רוצים לחפור עוד? הצטרפו לקבוצה בפייסבוק

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *