"חרוט בגופי": הסיפור שלא ייאמן על גואל רצון ונשותיו

הבמאית נילי טל מביאה לראשונה עדות מצמררת מאם שהתאהבה ברצון ושכנעה גם את 3 בנותיה לחיות אתו, עד שלבת אחת נמאס. לקראת שידור הסרט, היא כותבת בטור אישי על הזווית שלה

yes

אחת השאלות שאני נשאלת על ידי רבים היא זו: גואל רצון חי עם 17 נשים לפי גרסה אחת ועם 40 נשים לפי גרסה אחרת. לכולם היה ברור שהוא כופה את דעותיו ורצונותיו עליהן וגם שבתוך הבית מתבצעות עבירות מין במשפחה – מדוע הוא לא הועמד לדין? כ-ו-ל-ם ידעו על החיים בתוך הבית שבשכונת התקווה: רשויות הסעד והרווחה, משטרת השכונות וגם התקשורת – ולמרות שכולם ידעו, גואל רצון לא הועמד לדין.

חרוט בגופי
חרוט בגופי

הסיבה פשוטה: במשך שנים רבות לא הייתה כל עילה להעמדתו לדין. אין בישראל חוק האוסר לחיות עם הרבה נשים. בשנות ה-80 ביימתי סרט (נפלא לדעתי…) על גורית קדמן וד"ר שולמית קדמן שחיו ביחד באושר ועושר ברחוב של"ג בתל אביב עם ד"ר ליאו קדמן. ליאו נפטר מדום לב וגורית ושולמית המשיכו לחיות ביחד עד שנפטרו בזקנה טובה. הנשים של גואל אהבו אותו וסגדו לו. בעשר השנים שחיו אתו, הן היו כנועות וצייתניות והתחרו ביניהן מי תוליד לו יותר ילדים. זו הייתה משנתו – הרבה ילדים. הוא לא עבד יום בחייו והן פרנסו אותו. עבדו במשק בית ולקחו אותו לטיולים בחו"ל. "איפה אנחנו", שואלת אותו אחת מנשותיו כשהיא מתעדת את השייט בים התיכון במצלמת וידאו. "וואללה אני לא יודע", הוא עונה לה.

אני התחלתי להתעניין בנשים מתוך ניסיון להבין: למה. פגשתי אותן בזו אחר זו, ומכל הנשים הסיפור הכי קשה בעיניי הוא של שולי ברזילי, ששלחה את שלוש בנותיה היפות להיות נשותיו של גואל רצון. שרי הייתה הראשונה. בגיל 18, כשהיא עדיין תלמידת י"ג בתיכון הנדסאים, גואל ביקש את ידה ושרי, בלית ברירה, הסכימה. "לא הייתה דרך אחרת", אמרה לי. אחריה אילנית בת ה- 22 שנפרדה מבעלה  על פי הוראתו של גואל. לימים הוא ציווה עליה לוותר על בנה ולהעביר את מלוא האפוטרופסות לבעלה לשעבר. אילנית גם ויתרה על הסדרי הראיה. מאז ועד היום – 10 שנים – אילנית לא ראתה את בנה. בחמש השנים האחרונות היא עושה אין ספור מאמצים כדי לפגוש אותו והוא מסרב.

חרוט בגופי
חרוט בגופי

המפנה הגיע כאשר שולי ברזילי, האימא, לא מנעה מבתה השלישית, גלית, שהייתה קטינה, מלהישאב למיטתו של גואל רצון. זה היה כנראה הנורא מכל. כי בניגוד לאחיותיה, גלית לא רצתה לשכב איתו. לא רק מפני שהייתה קטינה. אלא בגלל שהוא הגעיל אותה. הריח שלו דחה אותה. היא הייתה מבוהלת. היא הייתה  בת 14, שלא ידעה יחסי מין מהם. הוא היה בן 50. והתגובה שלו לבהלה והפחד? "הוא שם לי כר על הפנים ואמר לי – אז ככה לא תראי ולא תרגישי", היא אומרת לי גלית בסרט.

גלית נאלצה לסבול את חיי האישיות עם האיש הדוחה והזקן הזה, עד שבגיל 16 החליטה להתאבד. זה היה בעיניה המוצא היחידי מהאונס המתמשך עם האיש המאוס עליה. גלית יצאה מהבית, קנתה רעל עכברים, אבל ברגע האחרון הזעיקה עזרה. היא ניסתה פעמיים להתאבד והיא לא הייתה היחידה בבית. גם אחרות, אבל כשהן הובהלו לבי"ח, הן לא אמרו את האמת אף פעם.

חרוט בגופי
חרוט בגופי

גלית הייתה האמיצה מכולן. ברוב ייאושה היא מצאה את הפתרון הנוסף: היא ברחה מהבית, מצאה מסתור בדירת מרתף בחולון והייתה הראשונה מכל 17 נשותיו שפשוט הלכה למשטרה. הילדה הקטנה הזאת, באומץ ליבה, גאלה את כל הנשים של גואל, שנשפט בספטמבר 2014 ל-30 שנות מאסר על עבירות מין שביצע בהן.

שאלה נוספת שאני תמיד נשאלת: מה היה משותף לכולן. ואני עונה – כולן יפהפיות.

 "חרוט בגופי" ישודר ביום רביעי, ה-27/5, ב-21:00 בyes דוקו

בואו לדבר על זה בדף הפייסבוק של yes דוקו

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *