ככה זה: קומדיה על הטרגדיה הקיומית

זה לא מושלם, אבל זה הכי טוב שיש. סנונית ליס נפרדת מהסדרה המבריקה

צריך חתיכת ביצים (יתכן שבגודל בלתי שווה), כדי ליצור סדרה כמו "ככה זה". בסצינה הטובה ביותר בסדרה בעיני, יושבת בת דמותה של דנה מודן מול רופא עור יפהפה (בגילומו המבריק של יחזקאל לזרוב), אליו הגיעה בשל שומה חשודה, שמפרט בפניה בהנאה סדיסטית מה עוללו הגרביטציה והשנים למראה החיצוני שלה, ואומר לה את המשפט הבלתי אפשרי: "את לא באמת מסתובבת עם פרצוף כזה".

מודן הכניסה את המשפט הזה לפרק באותם האומץ וההתרסה שבהם החליטה להופיע בסדרה נטולת בוטוקס, מחטבים, איפור מחמיא או צבע שיער מסווה. במספר סצינות שבהן מושווה הופעתה להופעתן של נשים מנותחות או צעירות יותר, היא מבהירה לצופה עד כמה הוא לא רגיל לראות נשים שאינן בנות עשרה ו/או מנותחות או מופרעות אכילה על המסך שלו.

בתור אחת מהנשים היפות בארץ, מודן מרשה לעצמה לשמש כדימוי שמדגים את סך המסרים של הסדרה המבריקה שיצרה עם אסי כהן. כי ככה זה – וזה בדיוק המסר שהסתדרה מבקשת להעביר. הגוף שלנו, ואנחנו איתו, הנפש שלנו והיחסים שלנו – כולנו מתבגרים, קורסים, מצמיחים שומות חסרות חן. אנחנו יכולים לנסות לטשטש את זה, להיאבק בזה, להזריק לזה רעלנים, אבל ההתנוונות תמשיך להתרחש, ונחשו מה – היא משעשעת מאד בדרכה הטראגית, הטבעית והבלתי נמנעת.

הסדרה "מסתובבת עם פרצוף כזה" גם בגזרת התסריט והעריכה, לא מבצעת מתיחת פנים (חוטים?!) כדי להקל על הצופה. היא נמנעת מקליף האנגרים ומפאנצ' ליינים, לא מלהטטת במעברים מהירים ולא ממלאת שתיקות מעיקות בדיאלוגים דרמטיים. היא מניחה את השתיקה המעיקה על המסך ומאלצת את הצופה להפוך לחלק מהדייט הזה, שאין מה להגיד במהלכו, ובכל זאת הוא הכי טוב שיש מבין האלטרנטיבות.

מפרק לפרק, עובר הצופה התבגרות יחד עם דמויות הסדרה. אם בתחילתה אנו מתבוננים בגיבוריה ברחמים ובזרות, כמו העולם הסובב אותם, הרי שבפרק הסיום אנו רואים את הסביבה שלהם דרך עיניהם. בסצינת הסיום הצעירים המקיפים את הגיבורים נראים מגוחכים בהתנשאות, בביקורתיות נטולת המודעות העצמית ובניתוק שלהם. אנחנו, כמו הגיבורים, מתבוננים על בני ה-20 בחיוך, יודעים שתוך שנים ספורות, הם יעמדו בנעליהם של אסי ודנה ויהיו האנשים הכי מבוגרים במסיבה.

ויחד איתם, אנו נהנים מהנחמה שבמגע הבינאישי המפוכח מהיומרות לאהבה גדולה מהחיים. בשורה התחתונה, אומרת הסדרה, אינטימיות אמיתית עם עצמנו, עם אמנות, עם הזולת, נוצרת כשאנחנו מעזים להוריד את האיפור, לוותר על הנצח ולחיות את ההווה, הטובל לא בפעם בפתטיות. זה לא מושלם, אבל זה הכי טוב שיש, וכשמודים שככה זה, מבינים שזה גם מצחיק לאללה.

"ככה זה", כל הפרקים עכשיו ב-yes VOD

תגיות:

תגובות

תגובה אחת ל“ככה זה: קומדיה על הטרגדיה הקיומית

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *