"משחקי הכס" – תיאוריות המעריצים שאתם חייבים להכיר

רגע לפני הפרק האחרון של העונה – קבלו את ההשערות הכי מוזרות, צופרכות ומטורפות שיש ברשת. הניסיון מלמד שיש מצב שחלק מהן גם נכונות

העיסוק בתיאוריות מעריצים הוא מתחביביו הבולטים של האינטרנט, וכשמגיעים לדבר על ״משחקי הכס״, התיאוריות והדיבורים עליהן נערמים בסטוקים. בעונה שעברה למשל, התיאוריה המפורסמת ביותר הידועה כ-R+L=J התגלתה כנכונה, וג׳ון סנואו נחשף כבנם של ליאנה סטארק (אחות של נד) וראייגר טארגאריין (אחיה של דאינריז). לא כל התיאוריות נשענות בהכרח על הגיון בריא כמו התיאוריה המוצלחת ההיא, ולהלן  6 מתיאוריות המעריצים המסקרנות או המטורפות ביותר:

1. דאינריז תכנס להריון מג׳ון – העונה השביעית הביאה אותנו לשיא ההתרגשות מהמפגש הכל כך מצופה של הקרח והאש, והתפתחותה של הדינמיקה הקרובה בין ג׳ון לדאינריז (ולדרקוניה). בסיום הפרק השישי של העונה אי אפשר כבר היה להתעלם מהניצוצות שעפו באוויר בשיחתם בה ג׳ון קרא לדאני לראשונה ״המלכה שלו״, וזו הגיבה בדמעות של אושר. בפרק השישי טיריון לוחץ על דאני למצוא לעצמה יורש כאילו היה דודה מודאגת, וג׳ורה מאחל לג׳ון שעוד יעביר את החרב המורמונטית לילדיו. נכון שבמהלך הפרק דאני מבהירה כי היא לא יכולה להכנס להריון, והדרקונים הם הילדים היחידים שיכולים אי פעם להיות לה, אבל אנחנו צופים בסדרה הזו מספיק זמן בשביל לדעת טוב יותר. כמו ש״הבהירו״ לנו כל כך הרבה פעמים שג׳ון הוא ממזר, עד שכל המהות הממזרית שלו נמחקה כלא היתה בשיחה אחת קטנה בין סאם לגילי, בה התגלה שהוריו ככל הנראה נישאו בטקס סודי. אז גם כשדמויות מציגות דבר כזה או אחר כעובדה מוחלטתהכל נשאר פתוח לחלוטין.

ההנחה של דאני לגבי חוסר היכולת שלה לשאת ילדים הולכת אחורה למכשפה מירי מאזדור. דאינריז ההריונית, אז ידועה יותר בתור קאליסי, ביקשה מהמכשפה שתרפא את דרוגו בכל מחיר, כשהמחיר המדובר היה חייו של סוס. אבל באותם רגעים דאני נכנסה ללידה, ומאזדור יילדה את התינוק מת, ותיארה אותו כמפלצתי, מכונף ודמוילטאה. זאת בעוד שדרוגו עצמו לא נרפא, ונשאר במצב קטטוני כשהיה, ועליו אמרה שהוא ישוב לעצמו ״כשהשמש תזרח במערב ותשקע במזרח״. בספרים, מאזדור הוסיפה שדרוגו יבריא אך ורק כשדאינריז ״תשא ברחמה ילד חי״, וכך דאני מסיקה שלעולם לא תוכל לעשות זאת.

כאן המעריצים נכנסים לתמונה, וטוענים שדאני קצת מגזימה עם האמונה שלה בנבואתה של אותה מכשפה נקמנית שרק רימתה אותה. בכלל מעולם לא ראינו הוכחה לדבריה של מאזדור בנוגע לאותו תינוק דרקוני. ואולי הנבואה שלה אכן נכונהאבל לא מתקיימת על דרוגו, אלא על ג׳ון? זה מתיישב עם החזיון של דאני בבית הבלתימתים: כשדאינריז עומדת מול הכס, לפני שהיא מספיקה לגעת בו, היא מסתובבת ויוצאת לשלג, שם היא נכנסת לאוהל בו אהובה דרוגו וילדה מחכים לה, אך היא נוטשת אותם. קו העלילה של דאני בעונה השביעית הוא הקבלה כמעט מדוייקת למאורעות החזיון: דאנריז עוצרת את דרכה הבטוחה לכס הברזל, משנה כיוון ועפה לאיזורים המושלגים של מעבר לחומה, שם היא משאירה את (אהובה?) ג׳ון וילדה ויסריון מאחוריה. אך ג׳ון יוצא בחיים מהמים הקפואים, ואם הוא אכן אהובה, והוא חזר לחיים אחרי מצב של קפאוןאולי זה אומר שהרחם שלה סוף סוף מוכן לשאת ולהביא לעולם ילד בריא. או שזה מה שהסדרה מכוונת שנחשוב, כדי לשבור את לבנו עם סיום אחר ועגום?

2. טריו הטארגאריינים – שנאתו של טיווין לאניסטר לטיריון מאז ומתמיד נראתה כעוצמתית יותר מסתם אכזבה על היותו גמד, ולהאשים תינוק תמים שהפשע היחיד שביצע היה להיוולדלא אמור להחזיק במשך תקופה כל כך ארוכה. אחת התיאוריות הותיקות ביותר בקרב המעריצים אומרת שטיריון הוא כלל לא בנו של טיווין, אלא של המלך המשוגע, וטיווין בעצמו חשד באמת הזו, ולכן תיעב אותו כל כך, ואף התכחש אליו.

זה מסתדר עם הפעם בה טיריון ירד לצינוק הדרקונים בכדי לשחרר אותם, והם מצידםלא טרפו אותו; כמו גם העובדה שאמו ג׳ואנה אכן מתה בלידתו, בדיוק כמו אמותיהם של דאינריז וג׳ון; ויותר מכך – זה מתיישב עם המזג הנעים והלאנקמני של טיריון, המנוגד לכל מה שלאניסטרי. זה במקור התאים גם לעובדה שישנם שלושה דרקוניםכשהפנטזיה היתה שכל אחד משלישיית הטארגאריינים ירכוב על דרקון, אבל לאחר המאורעות הטראגיים של הפרק השישי, זה כבר כנראה לא יקרה. אלא אם כןג׳ון נועד לרכוב על דרקון קרח?

עוד נאמר – לאחר שהעונה טיריון לא הוכיח את כישוריו כפי שקיווינו שיקרה, אנחנו עתידים לחזות במהלך האסטרטגי המבריק של העונה, והוא יהיה שייך לו. טיריון הגה את הרעיון של הבאת אחד מהמתים-החיים למעלה המלך, כדי להוכיח לסרסיי את קיומם. אם המהלך יצליח – סרסיי תלחם איתם באיום האמיתי. אם לא, והאמת שתעמוד מול סרסיי לא תזעזע אותה מספיק בכדי לשנות את דרכיה, כפי שסביר שטיריון מתאר שיקרה – הממלכה כולה תחזה כיצד סרסיי לא מסוגלת או מעוניינת להגן עליה, לעומת ג׳ון, שסיכן את חייו למען טובת הכלל, ודאינריז, המושיעה האמיתית. זה יהיה השלב המהותי בנצחון טיריון על סרסיי, וטארגאריין על לאניסטר.

3. המהלכים הלבנים הם החבר׳ה הטובים – בעונה הקודמת חשפו בפנינו את סיפור המקורות של הזומבים הלוחמניים, וכיצד הם נבראו: בנסיונם של ילדי היער לייצר את הנשק האולטימטיבי במלחמת ההישרדות מול בני האדם, הם נעצו בלבו של בן אדם זכוכית דרקון, והפעילו את קסמם. אז עיני האדם (שמיותר לצייןממש לא התנדב למשימה) הפכו לכחולות, והשאר היא היסטוריה קפואה. התגלית הפכה את המהלכים הלבנים, שנתפשים כנבלים המרכזיים ב״משחקי הכס״ (לפחות אם שואלים את ג׳ון) למעין קורבנות. במקומו של רשע טהור מהלך, המהלכים נחשפו כיצורים תבונתיים עם היסטוריה מורכבת ונסיבות אכזריות מקלות, שהאנושיות והחופש נגזלו מהם בכוח מכושף. אם כך עולה התהיההאם המהלכים הם בכלל נבלים? הרי ממתי ג׳ון סנואו יודע משהו?

התשובה המתבקשת היא שבראן הוא כעת העורב בעל שלוש העיניים, שיודע את כל ההיסטוריה של כל מה שאי פעם היה, וראוי לסמוך על שיפוט דעתו. נראה שבראן מרכז העונה את מיטב מאמציו ועורביו בדאגה לעקוב אחר מעשי המהלכים מעבר לחומה, ועכשיו, אחרי שחזינו במלך הלילה רוצח בדם קר (או בלי דם בכלל) את יקירנו המעופף ויסריון, והופך אותו למפלצת קרח, אנחנו יכולים להיות בטוחים שהוא לא האנטיגיבור שאותם מעריצים מפריזים קיוו לו.

מזווית נוספת, התיאוריה הזו אולי לא כזו מופרכתהרי כבר למדנו שהשורה התחתונה של מרטין נועדה לנפץ את הקטגוריות הסטנדרטיות של טוב מול רע, וגיבור מול נבל.

4. נד סטארק חי – ישנם כאלו שעוד לא הצליחו להתנער מהשוק של העונה הראשונה, וממותו של מי שהיה הגיבור האמיתי הראשון (ואולי האחרון?) של ״משחקי הכס״, נד סטארק. טוב, אם אפילו עבור סרסיי גדולת האסטרטגים הריגתו של נד הגיעה כהפתעה, והיא ניסתה לשכנע את ג׳ופרי בבהלה שיפסיק את המהלך, אז אפשר להבין את המעריצים ההמומים. אך למרות שמותו של נד כידוע הוצג בצורה גרפית מוחלטת ומלאה, זה לא מספיק עבור אותם מעריצים, שלא רק משוכנעים שעוד נראה את נד הנכבד בפעולה, אלא אפילו יצרו שתי תאוריות מקבילות בעניין.

תיאוריה אחת טוענת שאותו הנד שחזינו במותו היה למעשה אישללאפנים שרק לבש את פרצופו של נד, עלפי השמועה מדובר בג׳קאן הג׳אר או סיריו פורל, המורה של אריה לסיף בזמנים תמימים יותר. התיאוריה השניה גורסת שנד פשוט הצליח לנטוש את גופו (אהלהבראן) בשניות לפני שהוא הוצא להורג. האם עכשיו, לקראת סוף הסדרה, נזכה לראות את נד חוזר כעצמו, כאדם אחר, או אולי בכלל כזאב? או שאפילו במסגרת הדברים המוזרים להפליא שמתרחשים ב״משחקי הכס״זה יהיה יותר מדי?

5. כולם ימותו – התיאוריה הזו פשוטה כמשמעה: המהלכים הלבנים מנצחים, וכל השאר מתים. שכחו מ״חיו באושר ועושר עד עצם היום הזה״ עבור ג׳ון ודאינריז; או מטיריון כסנדק של התינוק שלהם, וברון כסנדק של תינוקם של סרסיי וג׳יימי; לא נראה את סנסה ואריה משלימות את הפערים וחיות יחד בווינטרפל כאחיות אוהבות; ובטח שלא את בריאן סוף סוף אומרת ״כן״ לטורמונד. כל משחקי הכס רק סימלו כל הזמן הזה את הצדדים השליליים של האנושות ואת העיסוק האובססיבי בתפל ולא בעיקר, כרמז מטרים לסוף הפטאלי של כולה. ״משחקי הכס״ ידועה ככזו ששואפת לשבור את כל הכללים הנפוצים, אז סוף כזה, מוגזם ככל שיהיה, לא נשמע לחלוטין בלתיאפשרי. ״All men must die״ אחרי הכל

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *