"משפחה מודרנית": חתרנית ומרגשת

גיורא יהלום התרגש מסיום העונה החמישית של הקומדיה המצליחה – ומסביר למה היא סידרה מהפכנית

גם לנוסחה שחוקה יש לפעמים רגעים שבהם היא ממציאה את עצמה מחדש: הכל בה מוכר, שגור ושגרתי ובכל זאת – הופך לאחר. אני זוכר את הרגע שבו שמעתי על הקומדיה החדשה ששמה "משפחה מודרנית". זה היה לפני שש שנים וחברה שבדיוק חזרה מלוס אנג'לס אחרי שראתה את הפיילוט שיצרו שני ענקי הסיטקום סטיבן לוויטן ("תהרוג אותי וזהו" וכריסטופר לויד ("פריז'ר) עבור  ABC הייתה מלאת התלהבות: "זו סדרה קומית משפחתית. עם סבא זקן והילדים שלו והילדים הקטנים שלהם שעושים צרות והם כולם חיים אחד ליד השני בלוס אנג'לס", אמרה ולפני שהספקתי לגלגל עיניים אמרה: "אבל זה עשוי לגמרי אחרת. זה אחר לגמרי. באמת! קשה לי להסביר. זה הולך להיות להיט ענק. אתה צריך לראות בעצמך!".

משפחה מודרנית

אז ראיתי ושתי דקות אל תוך הפרק כבר הבנתי על מה דיברה. הקונבנציה הייתה ידועה ובכל זאת נראה שפורקה והורכבה מחדש למשהו רענן מאין כמוהו. לא היה מדובר רק בשפת הסיפור המוקיומנטרית (שכבר נוסתה בקומדיה משפחתית אחרת קודם לכן: "משפחה בהפרעה"), זה לא רק הדמויות החד פעמיות שבהן התאהבת תוך שנייה – היה כאן משהו אחר וחדש שהפריד את הקומדיה הזו מסיטקומים אחרים שכבר התנחלו בלבבות דוגמת "כולם אוהבים את ריימונד" ו"פרייז'ר". היה כאן משהו שנדיר למצוא בקומדיות אמריקאיות: רלוונטיות.

כי מעבר לצחוקים ולגיבורים הנהדרים (והמלוהקים נפלא, אגב), הציגה "משפחה מודרנית" פנים של אמריקה חדשה שצמחה מתחת לרגליה של זו הוותיקה, הוואספית או האתנית-לייט דוגמת המשפחה היהודית של סיינפלד או האיטלקית של ריימונד. "משפחה מודרנית" הביאה למרכז הסלון מודלים חדשים וקולות חדשים שערערו על ואת מודל המשפחה המסורתית: מודל הנישואים השניים הבין דוריים של ג'יי, ההורות ההומואית של קאם ומיטש והאתניות ההיספנית המתפרצת של גלוריה ומני – נציגים גאים למיעוט הגדול ביותר באמריקה שסובל מתת ייצוג מחפיר על המסך.

משפחה מודרנית

בממזריות גדולה ותוך שהם נעזרים ב"שליש נורמלי" של המשפחה שיצרו (פיל, קלייר וילדיהם שכמותם הכרנו היטב מהסיטקומים הישנים), הצליחו לויטן ולויד תחילה להרגיל ואחר כך לחבב את הדיירים החדשים במוסד המשפחה האמריקאי על קהל הצופים בכל רחבי המדינה. קמרון ומיטצ'ל הם אלו ששכבו על הגדר עבור אובמה כשהמליץ לאפשר סוף סוף נישואים גאים בארה"ב ואין לי ספק שהם אלו שגם ריככו בעמלנות את ליבם של שופטי בית המשפט העליון שהחרו-החזיקו אחרי הנשיא וקבעו שהומואים עם ילדיהם אינם שונים במאום מכל הרכב משפחתי אחר באמריקה וככזה מגיעות להם זכויות שוות.

"משפחה מודרנית" היא סדרה מהפכנית והחתרנות שלה עשויה טוב כל כך עד שאינך מרגיש שהיא קיימת בכלל. את המסרים שלהם היא מצליחה להעביר היטב ובדרך היעילה מכולן – באמצעות הומור. המבנה המתמטי שלה שמאפשר ליצור אינספור קווי עלילה המפגישים בין ענפי המשפחה השונים, דואג שתישאר רעננה לעונות רבות והקהל הגדול ההולך אחריה מבטיח שלעולם לא תדעך מסחרית. גם בפרקים החלשים יותר שלה היא עדיין מבדרת או מעוררת מחשבה ובעונה הנוכחית – זו שהסתיימה הרגע בחתונתם המיוחלת של קאם ומיטש היא גם הפכה למרגשת במיוחד. חמש עונות עברו מאז אושרה ואין עדיין סיטקום אנרגטי ורענן כמוה. ככה זה כשהבסיס של היצירה רלוונטי תמיד.

בואו לדבר על זה בדף הפייסבוק של yes Comedy

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *