"שקרים קטנים גדולים": נשים, זה כל הסיפור

לכאורה, הסדרה עסקה בתעלומת רצח ובחייהם הקשים של עשירי קליפורניה. למעשה – היא ניסתה לומר משהו על העוצמה הנשית. סנונית ליס נפרדת מהסדרה יוצאת הדופן של HBO

יש לי תינוקת שלומדת לדבר. היא משחקת עם הברות כמו עם סוכריות קופצות בפה הקטן שלה, מתרגלת הגייה ומלמול. היא מצליחה לומר בעיקר את תחילותיהן או את סופיהן של מילים ולכן, כשהיא אומרת מא – אני לא בטוחה אם היא אומרת מים או אמא, וצריכה להבין לפי ההקשר. הדמיון בין המילים "אמא" ו"מים" אינו ייחודי לשפה העברית, אפשר למצוא אותו גם בלטינית. בצרפתית המלים "אם" ו"ים" נשמעות זהות, רק נכתבות באופן שונה.

גם "שקרים קטנים גדולים" שהסתיימה השבוע בפרק שהתקשיתי להסיר ממנו את העיניים, השוותה בין נשים לבין מים. הסדרה האפלולית הזו מוקמה בעיירת החוף מונטריי והקפידה להציג את כוכבותיה על רקע הים. הסדרה ביקשה להציג את העוצמה ואת הנשיות ככוח טבע – כזה, שכמו מים, יכול להעניק חיים ולקחת אותם, לרפא או לקטול.

במין גרסה קודרת, מודרנית וסוראליסטית ל"עקרות בית נואשות", הציגה "שקרים קטנים גדולים" דמויות של חמש נשים, הנעות בחוסר נוחות על הצירים המוכרים: זוגיות-אמהות-קריירה-חברות ומנסות למצוא את מקומן. כולן רחוקות משלמות, לכל אחת מהן מעלות ומגרעות. לשלוש הבולטות בהן סודות איומים המכתיבים את התנהלותן. ולמרות שמדובר בדמויות מציאותיות מאד, כל אחת מהנשים הללו היא גיבורה קטנה, כזו שנאבקת למען משפחתה, ילדיה, חברותיה. הגברים בחייהן מוצגים כדמויות משנה חלשות אופי שחיות לאורן. השחקניות האדירות שנבחרו כדי לגלם את הנשים הללו – הפלא האבולוציוני ניקול קידמן ונימפות כמו ריס וויתרספון וזואי קרביץ, תרמו לתחושה המיתית שעוררה הצפייה.

úîåðåú äîéðé-ñãøä îáéú HBO: ù÷øéí ÷èðéí âãåìéí áëéëåáï ùì: øéñ ååéú'øñôåï, ðé÷åì ÷éãîï, ùééìéï ååãìé àøä"á, 2017 úîåðåú îúåê ôø÷ 5 áñãøä *** Local Caption *** ù÷øéí÷èðéíâãåìéíò1ô5

צריך לומר משהו לזכות המבנה המיוחד שבו מסופרת "שקרים קטנים גדולים". ברוב תעלומות הרצח זהות הנרצח נחשפת בשלב מוקדם, והעלילה נעה לעבר זיהוי האשמים. הסדרה המיוחדת הזו בחרה לתאר תעלומה כפולה – לא רק זהות האשם/ה/ים נעלמה מעיני הצופים, אלא גם זהות הקורבן. במהלך הפרקים גילינו, אט אט, לא רק מי פשע – אלא גם מהו הפשע ואיך נוצר, בחירה שתרמה לתחושת המסתורין. יש לשער שרוב הצופים לא הופתעו מהסיום. את זהות הקורבן ניתן היה לשער בערך מהפרק השני. גם זהות האשם או האשמה לא מפתיעה, אבל הפשע – הו, הפשע, שנחשף תוך מסיבת רטרו מעוררת צמרמורת, בוים בצורה מרהיבה מבחינה ויזואלית.

השאלה האמיתית ש"שקרים קטנים גדולים" שואלת ומשיבה עליה, היא לא מי הרג את מי ולמה, אלא מה קורה כשנשים פונות זו נגד זו, ומה קורה כשהן מאחדות כוחות. לחוד, אומרת לאני מורארתי, כותבת הרומן עליו מבוססת הסדרה, הן נהרסות ומחריבות. יחד – הן יכולות ליצור חיים ולהצילם.

ואי אפשר לסיים בלי לציין את הפסקול המכשף, שיחד עם גלי הים והגזרה הלא מציאותית של קידמן, תרם לאווירה הסוראליסטית והמסתורית שבסדרה.

כל הפרקים של "שקרים קטנים גדולים" – עכשיו ב-yesVOD.

מה חשבתם על פרק הסיום? ספרו לנו בדף הפייסבוק הרשמי

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *