8 עובדות היסטוריות על משפחת מדיצ'י

הם המציאו את הבנקאות המודרנית, תמכו באמנים הכי גדולים בעולם וכמובן, הסתכסכו עם יריבים רבים – קבלו שיעור קצר בהיסטוריה לקראת עלייתה של הסדרה המדוברת על המשפחה האיטלקית

1. תפקידי מפתח: שושלת מדיצ'י הייתה בעלת ממדים אדירים ושלחה זרועותיה למסחר, פוליטיקה, לאמנות ולדת. השפעתה וכוחה באירופה היו מרשימים במיוחד כשלא פחות מארבעה מבני המשפחה כיהנו כאפיפיורים ושתיים מבנותיה כיהנו כמלכות צרפת. כמו כן, הגנים המדיצ'ים התפזרו למשפחות מלוכה אירופיות רבות.

úîåðåú ôø÷é äñãøä: îãéö'é òåðä 1 ñãøä áëéëåáí ùì ãñèéï äåôîï å-øéö'àøã îàãï òåðä 1 - ôø÷ 1 *** Local Caption *** îãéö'é1 îãéöé1 îãéö'éòåðä1 îãéöéòåðä1 îãéö'éò1ô1 îãéöéò1ô1

2. אוצרי האמנות: השליטה האחרונה של שושלת מדיצ'י הותירה בירושה המשפחתית את אוסף האמנות העצום של המשפחה למדינה, בהציבה תנאי אחד: שהאוסף יישאר בפירנצה לתמיד. אגב, מקורה של גלריית אופיצי – אחת מהחשובות בעולם, מתבסס על אוסף זה.

3. בחצר של מדיצ'י: כפטרוני האמנות, סיירו אמנים רבים בחצרה של משפחת מדיצ'י. מיכאלאנג'לו, שהיה לבן בית ואף התגורר בארמון של לורנצו המפואר, הצייר המפורסם בוטיצ'לי, האסטרונום גלילאו גליליי, שאף לימד את האמן המפורסם בעולם – לאונרדו דה וינצ'י.

via GIPHY

4. התנקשות בקתדרלה: יריבתה המרה ביותר של המדיצ'ים הייתה משפחת פאצי, אשר זממה להפילה מהשלטון. כשהיא נהנית מתמיכת האפיפיור, שלחו בני משפחת פאצי שכירי חרב כדי לחסל את לורנצו וג'וליאנו מדיצ'י בזמן שאלה התפללו בקתדרלה של פירנצה. ג'וליאנו נרצח אך לורנצו נשאר בסביבה לעוד שנים רבות. ההתנקשות הנ"ל הוצגה בפרק סיום העונה הראשונה של "הסודות של דה וינצ'י".

קטע ההתנקשות כפי שהוצג במשחק Assasin's Creed

5. אימפריה של 300 שנים: בשנת 1434 הפכו המשפחה לשליטה של הרפובליקה, עם תפיסתו של קוזימו דה מדיצ'י את השלטון. השושלת המפוארת נתנה את הטון והייתה בעלת השפעה במשך יותר שנים ארוכות.

úîåðåú ôø÷é äñãøä: îãéö'é òåðä 1 - ôø÷ 3 *** Local Caption *** îãéö'éò1ô3 îãéöéò1ô3

6. ברכה וקללה: במחקר שנערך לפני מספר שנים, התגלה כי ילדיהם של משפחת מדיצ'י סבלו ממחלת הרככת (העצמות אינן מתקשות ונוטות להתעקם) כתוצאה מתזונה לקויה ומעט מדי חשיפה לקרני השמש.

úîåðåú ôø÷é äñãøä: îãéö'é òåðä 1 - ôø÷ 5 *** Local Caption *** îãéö'éò1ô5 îãéöéò1ô5

 7. הון-שלטון: החלק המרכזי ביותר בעליית כוחה של המשפחה היה טמון בבנק שברשותה. הבנק הוקם בשלהי המאה ה-14 ובמשך קרוב למאה שנים היה הבנק הגדול והחשוב ביותר באירופה, עם סניפים בכל איטליה ואפילו בלונדון. ההון הרב של המשפחה סידר לה קשר הדוק עם האפיפיורות (שהייתה לקוח מרכזי) וקנה לה שליטה בפוליטיקה של פירנצה.

 

מדיצ'י, מה-2.2 בספריית yesBinge, מה-9.2 ב-yesOh ב-23:00

בואו לדבר על זה בדף הפייסבוק של הערוץ

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *