"איש/ציפור" – הסיפור שמאחורי הסרט המרגש

רתם מואב, במאי הסרט הדוקומנטרי המיוחד ששודר השבוע בבכורה, מספר על החוויות והתובנות אליהן הגיע במהלך הצילומים

yes

דייויד עלה מארה"ב בשנות ה-70 אבל מעולם לא הסתגל לגמרי לחיים בארץ והיה תלוי באשתו בכל ענייני היום-יום. כשהיא נפטרה מסרטן הוא הרגיש שאיבד הכל. אחרי השבעה הפציעה בחלון דירתו יונה לבנה והתעקשה להיכנס. היא הפכה לבת-הלוויה הצמודה שלו: ישבה על כתפו כשטייל בשכונה, על הגה המכונית כשנסע לבקר את הילדים, ואפילו נכנסה איתו למקלחת לפעמים. המצב החדש עזר לדייויד להתגבר על תקופת האבל, אבל העלה תהיות רבות אצל בני המשפחה: בנם, שחזר בתשובה, חשב שמדובר בנשמה תועה ובהמלצת הרב שלו ביקש מאביו לגרשה; שתי בנותיו חשבו שמדובר בסוג של גלגול של אימו; אפילו הבן הפיזיקאי התקשה למצוא הסבר רציונאלי לחיבור המוזר בין היונה לבין אביו. אלא שמעבר לפן המטאפיזי, נחשפת בפנינו מערכת יחסים יוצאת דופן בין אדם לבין ציפור; יחסים שמקפלים בתוכם אובדן, בדידות, זיקנה, אך גם אהבה, תקווה ונחמה.

רתם מואב, במאי הסרט, כיצד נולד הרעיון לצלמו?

"שמעתי את הסיפור של דייויד בפעם הראשונה לפני חמש שנים, מלינדה, בתו הבכורה. זה נשמע לי כמו סיפור לא יאומן. למדתי שיש ממש תיעוד של זה וישר אמא שלי אמרה לי שצריך לעשות מזה סרט. בהתחלה חשבתי שזה קוריוז מדהים, אבל לא משהו שיחזיק סרט שלם. אבל ככל שצללתי פנימה וגיליתי את הדמויות המורכבות ואת הרבדים העמוקים של הסיפור זה עניין אותי יותר ויותר. החלטתי שאם אף אחד אחר לא יעשה מזה משהו, אני אעשה מזה סרט. מצאנו ערמות של סרטי 8 מ"מ ששכבו בארגז מעלה אבק והרבה חומרים בוידאו. הבנתי שאפשר וחובה לעשות מזה סרט"

מה היו המטרות ששמת לעצמך למטרה בצילומי הסרט?

"היה לי חשוב לספר את הסיפור מזוית הראיה של דייויד, בלי שום ציניות ובלי האדרה של האמת. היה יכול להיות קל מאוד להגיע למקום של לגלוג, אבל מאוד נזהרנו מזה. גם לא רצינו לנסות להאדיר את מה שקרה שם, להשאיר את הספקות ואת הסקת המסקנות האישיות לכל צופה. היתה התלבטות אם לדבר על התופעה הזו מזוית יותר אוניברסלית, כי תוך כדי הצילומים התחלתי לשמוע סיפורים מאוד דומים מכל מיני אנשים, אבל החלטנו להישאר עם הסיפור האישי ולא לצאת למחקר מטה-פיזי על קשרים על טבעיים עם בעלי חיים".

היו חוויות מיוחדות שנחרטו בך בזמן הצילומים?

"כל החויה היתה מיוחדת. בעיקר לשבת ולשמוע את הסיפורים של דייויד וילדיו. היו הרבה רגעים שכולנו שכחנו שאנחנו מצלמים סרט, ויש לנו תסריט מסוים ולו"ז לעמוד בו ופשוט ישבנו והקשבנו מהופנטים. על המשפחה של דייויד, מלבד היותם מספרי סיפורים מהוללים, גיליתי שלכל אחד מהם מיקום אחר ומיוחד על הספקטרום שבין 'אדם מאמין' לספקן רציונאלי מוחלט. ובמהלך הסרט נחשפת המורכבות האישית של כל אחד מהם והיכולת לחיות במידה מסוימת בשני העולמות במקביל"

"איש/ציפור" זמין לצפייה ב-yesVOD

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *