"דוד שלי גיבור" – הסיפור שמאחורי הסרט

שקד גורן, יוצר הסרט ששודר בבכורה בערב יום הזכרון, מספר בראיון לבלוג על תהליך היצירה, הקשיים והתובנות

yes

ספר קצת על עצמך – מה עשית בעבר?

"סיימתי לפני ארבע שנים את לימודי הקולנוע במכללת 'מנשר' בתל אביב ומאז אני עובד כעורך וידאו, בעיקר של פרוייקטים דוקומנטריים. הסרט האחרון שערכתי הוא סרט דוקומנטרי בקופרודוקציה ישראלית-גרמנית המספר על הניסויים האכזריים שערך הגניקולוג קרל קלאוברג בנשים באושוויץ".

 כיצד נולד הרעיון לסרט?

"הרעיון לסרט התחיל משיחת טלפון בירוקרטית לחלוטין, בה פניתי למשרד הביטחון בניסיון לדאוג לסבתי, אמא שכולה, בבקשה לקבל סיוע סיעודי. באותה שיחת טלפון, נודע לי שסבתא שלי לא זכאית לכל ההטבות שמשרד הביטחון מעניק למשפחות שכולות מכיוון שדוד שלי, אחיה הגדול של אמי, לא מת במלחמת ששת הימים כפי שחשבתי כל השנים. אותו גילוי שלח אותי למסע מדהים ומטלטל שהתחיל בניסיון לגלות מה קרה לדוד שלי ואיך הוא באמת מת, והפך גם למסע אישי שלי".

מה היו האתגרים העיקריים בצילומים?

"האתגר המשמעותי ביותר בשבילי בצילומים היה קשור לעובדה שאני מתעסק בנושא אישי וכאוב ופותח פצעים ישנים. ניסיתי להיות כמה שיותר רגיש וקשוב אבל זה אף פעם לא פשוט לגרום לאנשים שקרובים אליך, או בכלל, להתמודד עם טראומה שמביאה איתה כל כך הרבה מורכבויות. למרות הקושי והכאב, אני חושב שזה חשוב להתפתחות שלנו כאינדיבידואלים וכחברה, לדבר גם על הדברים הקשים והכואבים. לנסות להבין אותם, או פשוט לתת להם מקום כדי שנוכל להמשיך הלאה".

האם היתה חוויה מיוחדת בצילומים שנחרטה בך?

"נסעתי ללוס אנג'לס לראיין מישהי שהיתה מאוד קרובה לדוד שלי והמפגש איתה היה מאוד עוצמתי.  אני אדם ציני, ולא רוחני בשום צורה, אבל איכשהו בעקבות העבודה על הסרט הזה והמפגש המחודש עם דוד שלי, אדם שהיה חלק ממשפחתי אבל מעולם לא הכרתי, הטקסטים שלו, ואנשים שהיו קרובים אליו – אני מרגיש שהתקרבתי לאמונה בדברים שאין ביכולתי להסביר באופן רציונלי. הסיפור הקונקרטי, הטרגדיה המשפחתית, סודות ושקרים, הכחשה ובושה, יש להן משמעות רחבה יותר אשר מהדהדת לחיים שלי, כאן ועכשיו. סוג של אפקט הפרפר, בו אדם או אירוע שלא היה חלק מציר הזמן שלי, השפיע עלי בצורה כל כך עמוקה".

אלו תגובות קיבלת ממי שכבר צפה בסרט?

"עד כה התגובות לסרט היו מרגשות ומחזקות. הרבה מהצופים לא בהכרח התייחסו לסיפור האישי שאני מגולל בסרט, אלא נפתחו ושיתפו אותי בסיפורים שלהם, שלפעמים מאוד דומים ולפעמים מאוד שונים מהסיפור שלי. זה מדהים שכמעט כולנו מגיעים ממשפחות עם 'דברים' שלא מדברים עליהם, ועד כמה זה משפיע עלינו.

 

 

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *