"דוקאביב 2017": קבלו את הסרטים של yes!

פסטיבל "דוקאביב 2017" עומד לצאת לדרך. מה כדאי לראות? אילו הטבות מגיעות ללקוחות yes, שמעניקה כתמיד חסות לאירועים? בואו לגלות!

yes

להטבה מיוחדת ללקוחות  yes – לחצו כאן

1. לָה פְּרוֹמִיז – בפריז הם היו "היהודים" ובישראל הם "הצרפתים"​. מרוואן שעשה ברית מילה בגיל 18 חולם להיות רועה צאן בירושלים​; איזבל שהולכת אחרי בעלה לנתניה, משאירה מאחור את בנה​; וולרי​, כוכבת הטלוויזיה​, חיה בתל אביב ומתגעגעת לפריז שכבר איננה​. פיגועים בצרפת​. פיגועים בישראל​. יהודים נודדים​, כולם מגיעים לישראל ומגלים אותה – שונה מהחלום​, קשוחה משהכירו​, יפה ונאבקת​, מתפוררת​. חמש​ שנות התבוננות מתמשכת בעלייה הצרפתית​, 100,000 איש ושאלה אחת שנותרת פתוחה: למה​?

שבת 13.05 14:00 סינמטק 3, שבת 20.05 19:30 סינמטק 3

ישודר ב-yes דוקו החל מה-12/7

בימוי, תסריט, צילום ותחקיר: ענת שוורץ

2. "מוּחִי" – מוחי (מוחמד), ילד פלסטיני אמיץ וכובש לבבות, נולד בעזה עם תסמונת מסכנת חיים ובינקותו הובהל לטיפול בישראל כשהוא מלווה על יד סבו בלבד. מזה שבע שנים מתגורר מוחי בבית היחיד שהוא מכיר – בית החולים תל השומר – ואינו יכול לשוב למשפחתו. הרופאים בעזה ובישראל מסכימים שמערכת הבריאות העזתית אינה מאפשרת טיפול הולם במחלתו וחזרתו של מוחי אל אמו תהווה גזר דין מוות עבורו. מוחי גדל כשהוא לכוד בין שני בתים ושני עמים, ומטופל בבית החולים על ידי יהודים וערבים המתעלים מעל הזהות, הדת והסכסוך המחלק את עולמו. זמן שהייתו בבית החולים אוזל ומוחי וסבו עומדים בפני החלטות הרות גורל.

שבת 13.05 18:30 סינמטק 3,  יום ו' 19.05 12:30 סינמטק 3

ישודר ב-yes דוקו בקרוב

בימוי: רינה קסטלנובו-הולנדר, תמיר אלתרמן
הפקה: הילה מדליה

3. "הטובים לסיף" – חיים חתואל התחיל לדקור את ילדיו בגיל חמש. זהו זיכרון הילדות המשפחתי של מאור ודלילה חתואל, כיום אלופי ישראל בסיף.
חיים, יליד מרוקו, הגיע לעכו בגיל 15. יום אחרי השחרור מהשירות הצבאי הוא נתקל במודעה ששינתה את חייו: "הטובים לסיף". חיים התקבל לאקדמיה לסיף, מיזם ספורט נדיר שמטרתו הייתה להעניק לבני הפריפריה מקצוע לחיים באמצעות ספורט. בתום שנה של הכשרה אינטנסיבית הפך חיים למאמן סיף. ב-45 השנים האחרונות הוא בנה אימפריית סיף משפחתית ויוקרתית שהעניקה לו כבוד, הצלחה והכרה. רגע לפני המשחקים האולימפיים בריו 2016 – כל האימפריה המשפחתית מתרסקת.

שבת 13.05 12:00 סינמטק 3, יום ד' 17.05 10:00 סינמטק 5, יום ו' 19.05 12:45

ישודר ב-yes דוקו ב-24/5

בימוי, הפקה, חברת הפקה, תסריט ותחקיר: ליאת מר

 

4. הקרנת בכורה מיוחדת: "עוד סיפור אחד ודי"

מסע בספרות הילדים הישראלית עם בכירי היוצרים שלה. הפרק הראשון חוזר אל הסופרים והמשוררות שהעירו שפה על מנת לספר בה סיפור לפני השינה, המציאו מחדש את העברית כשפת סיפור, שפת משחק ושפת אם, ובראו בחרוזיהם את הילדות העברית לדורותיה. ביאליק, לוין קיפניס, לאה גולדברג, אברהם שלונסקי, מרים ילן שטקליס, הם חלק מגיבורי הפרק. דויד גרוסמן, נורית זרחי, מאיר שלו, יהודית רביץ, יהונתן גפן, חווה אלברשטיין ועוד רבות וטובים, קוראים מתוך וחוזרים אל החוויות והרגשות שמאחורי סיפורי ושירי הילדים. הם ילוו גם את שאר פרקי הסידרה, שתעקוב אחרי שלבי ההתפתחות של קוראיהם הקטנים ושלבי התפתחותה של הילדות בישראל, ולא נפקד גם מקומם של המאיירים, שציוריהם נוסכים קסם על הספרים ועל הסדרה

יום ה' 18.05 21:30 סינמטק 3, שבת 20.05 13:00 סינמטק 3

יעלה לשידור החל ב-yes דוקו מה-7/6

5. "האי" – אי של חמלה וחסד עומד במרכז ירושלים, על קו התפר המתוח בין מזרח למערב, מול חומות העיר העתיקה. בית החולים הצרפתי סנט לואיס הוא מבנה היסטורי עם חלונות כחולים וחורי קליעים, שמנוהל על ידי נזירות ומשמש כהוספיס לחולים סופניים. הפסיפסים מהמאה ה-19, המעטרים את קירות בית החולים, מדמים את המגוון האנושי הנרחב והמורכב של הצוות והחולים, שמאכלסים את המבנה ואת העיר.  הסרט מעניק מבט אינטימי אל החיים בבית החולים שממוקם באחד מאזורי המחלוקת הידועים בעולם.

יום ה' 11.05 12:00 סינמטק 4

יעלה לשידור במסגרת רצועת הסטודנטים במהלך השנה

6. כמו פרח לוטוס – בזיכרונה של ילדה בת עשר היו שישה מבוגרים. הם היו משפחה.  היא זוכרת את הקולות שלהם כשעוד היו צעירים. היום היא זוכרת אותם קצת אחרת. דרך היומנים שכתבה היא מנסה להבין את התפרקות משפחתה בעקבות מות אמה.

יום ה' 11.05 10:00 סינמטק 4

בימוי ותסריט: אליה שוורץ

7. בובי ג'ין – היא התאהבה באוהד נהרין ורצתה לרקוד רק בשבילו, אבל אחרי עשר שנים בלהקת "בת שבע", בובי ג'ין סמית חוזרת לארה"ב כדי לחפש את דרכה כיוצרת עצמאית. בגיל 30, מבוגרת ממרבית חבריה ללהקה, בובי ג'ין מחפשת בית, מקום שבו תוכל לחשוף את כל כולה, מקום שבו – כהגדרתה – לא יהיה לה כוח להסתיר דבר. היא מוותרת על מעמדה, על הפרגון של הקהל המקומי ואפילו על סיפור אהבה מלא תשוקה עם רקדן תל אביבי צעיר. החזרה לבית הוריה באיווה והניסיונות לפרוץ אל תוך עולם המחול האמריקני התחרותי מעלים בה תהיות אישיות ומקצועיות עמוקות, אבל גם מובילים אותה ליצור יצירה מקורית, נועזת וכנה יותר מכפי שהעזה לדמיין.

שבת 13.05 12:30 סינמטק 1, יום א' 14.05 22:00 סינמטק 1, שבת 20.05 19:30

הסרט ישודר ב-yes דוקו במהלך 2017

8. "הביטלס: שמונה ימים בשבוע" – ב-9 לפברואר 1964, בשעה 8:12 בערב, אחרי הפסקת פרסומות, עלו ארבעה צעירים מליברפול לבימת התכנית של אד סאליבן ושינו את התרבות הפופולארית לנצח. בשנתיים שלאחר מכן, עד אוגוסט 1966, הם יופיעו 166 פעמים ב-15 מדינות וב-90 ערים מסביב לעולם. השנים הללו, עם מסעות ההופעות יוצאי הדופן, מתועדים בסרטו החדש של זוכה האוסקר® רון האוורד ("נפלאות התבונה"), תוך שימוש בחומרי ארכיון מרהיבים ונדירים שלא נראו קודם לכן.

יום ב' 15.05 20:30 נמל ת"א, יום ג' 16.05 12:15 סינמטק 1, שבת 20.05 10:00 סינמטק 3

בכורה בערוץ: יום חמישי, 18.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

 

9. "אואזיס: סופר-סוניק" – המפיקים של הסרט איימי, שזכה השנה באוסקר®, מציגים את סיפור נסיקתם המטאורית של האחים ליאם ונואל גאלגר, שהקימו את להקת הרוק האגדית אואזיס, ונודעו לא רק בשל המוסיקה פורצת הדרך שלהם, אלא גם בשל יחסי האהבה-שנאה הקיצוניים והמתוקשרים שביניהם. הסרט משרטט את קורות הלהקה בעיקר בימי השיא שלה – בסוף שנות ה-90, מביא קטעי ארכיון נדירים ומסתיים ברגע השיא של אואזיס בהופעות הענקיות שלה, חסרות התקדים בגודלן, בפארק נבוורת'.

יום ד' 17.5 20:30 נמל ת"א, יום ה' 18.05 22:00 סינמטק 1

בכורה בערוץ: יום ראשון, 28.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

10. "אמא נרצחה לי" –  די די בלנשרד וביתה הנכה ג'יפסי חיו חיים שקטים ושלווים בספרינגפילד, מיזורי. הם גרו בבית שנבנה במיוחד עבורם ע"י עמותה שעוזרת לנזקקים עקב הפיגור השכלי והמחלה הסיעודית ממנה סבלה, לכאורה, ג'יפסי בת ה-19. אימה טיפלה בה במסירות, דאגה לכל צרכיה והקהילה שבה חיו נרתמה גם היא לעזרתן. סטטוס מפתיע שפורסם ביוני 2015 בחשבון הפייסבוק של האם וביתה, היה הסדק הראשון בפרשה המסתורית והמרתקת הזו. בסטטוס נכתב "הכלבה מתה". שעה לאחר מכן התפרסם משפט נוסף – "שחטתי את החזירה השמנה ואנסתי את ביתה התמימה. הצרחות שלה היו כל כך חזקות". שוטרים שהגיעו לבית של השתיים מצאו את האם שרועה על המיטה ועל גופה דקירות רבות. הבת לא נמצאה ונחשבה נעדרת למשך 24 שעות. לבסוף מצאו אותה השוטרים בוויסקונסין עם מי שהתגלה כבן זוגה, אותו הכירה באינטרנט –ניקולס גודיג'ון, בן ה-26. משלב זה מקבל הסיפור תפנית חדה, כשבמהלך חקירתה התברר לשוטרים שהבת כלל אינה בת 19 אלא בת 26 ומעולם לא היתה חולה. אימה שסבלה מ"תסמונת מינכאוזן ע"י שליח" (תסמונת שבה הסובל מ"מינכאוזן" פוגע בקרוב אחר כדי לקבל תשומת לב) פגעה בה במזיד, סגרה אותה שנים בביתה והכריחה אותה להעמיד פני נכה ומפגרת כדי לזכות באהדה ובמענקים כספיים מהקהילה ומארגוני סיוע שונים. סיפור הפשע האמיתי המפתיע הזה, שתחילתו בפייסבוק, יצר סערה גדולה ברשת ובעקבותיו קמו קבוצות פייסבוק ייעודיות רבות שחבריהן מנסים עד היום להבין מה בדיוק קרה בבית משפחת בלנשרד ולענות על התשובות שעדיין נשארו לא פתורות.

יום ה 11.05 13:30 סינמטק 1, יום ו' 12.05 18:30 סינמטק 4

 

בכורה בערוץ יום שני, 29.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו ומה-17.5 ב-yesVOD.

 

 11. "ההבטחה: רצח מאהבה" –  סדרת פשע אמיתי חדשה בשלושה פרקים. הם היו זוג רגיל – ינס סורינג, הבן החנון של דיפלומט גרמני ואליזבת' הייסום, ביתם היפה והמוכשרת של מנהל מצליח בתעשיית הפלדה ואשתו האמנית. הגילוי של גופותיהם של הוריה של אליזבת', שנרצחו בצורה ברוטלית בביתם, החרידה את הקהילה השלווה בוורג'יניה והעלתה מיד את החששות מפני רוצח סדרתי באזור. אך החשדות הופנו במהרה אל ינס ואליזבת' לאחר שהתברר שברחו מהארץ, חצו את אסיה ואירופה, השאירו אחריהם שובל של מכתבי אהבה ולבסוף נחתו בבריטניה, שם נעצרו על שימוש בצ'קים ללא כיסוי. הסדרה מלווה את סיפורם של השניים משלב הצטיינותם בלימודים באוניברסיטת ורג'יניה ועד למאסר עולם בבתי כלא המרוחקים 35 מייל האחד מהשני. מתוך שעות רבות של חומרי ארכיון שלא-נראו-כמותם, משולבים בראיונות עדכניים עם ינס סורינג ודמויות מפתח רבות שהשתתפו בחקירה המקורית ובעדויות בבתי המשפט, מתגלה הסיפור הלא-יאומן על אהבתם הקטלנית. "אני זכאי", טען ינס סורינג ב-4 בספטמבר 1990 כשקיבל שני מאסרי עולם על רצח דרק וננסי הייסום. אף אחד לא האמין לו כשאמר שהוא הודה רק כדי להציל את אליזבת' מהכיסא החשמלי. אף אחד לא האמין לו כשטען שהבטיח לה לשאת את האשמה על כתפיו. הפרשה המפתיעה מגיעה אל סופה הטראגי כשינס סורינג, בדיוק כמו סידני קרטון, הגיבור של צ'ארלס דיקנס בספרו "בין שתי ערים", מוצא עצמו מוסר את חייו למען אהבתו.

יום ו' 12.05 18:00 סינמטק 3

בכורה בערוץ: ראשון-שלישי, 13.6-11.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

 

12. לה צ'אנה: מלכת הפלמנקו  –  אנטוניה סנטיאגו אמאדור, הידועה כ"לה-צ'אנה", היום בשנות ה-70 לחייה, עולה לבמה הריקה ומתיישבת בקושי רב.  או אז מתחילות רגליה של "המלכה הצוענית" – כפי שהיא מכונה ע"י מעריציה והתקשורת – לנוע בקצב הולך ומתגבר. גופה ונשמתה מתמסרים לקצב והיא ניעורה לחיים. בשנות ה-60 וה-70 – תור הזהב של הפלמנקו – לה צ'אנה היתה אחת הכוכבות הגדולות ביותר בעולם של הריקוד הסוער. ההופעות שלה פורסמו על לוחות מודעות ענקיים ברחבי ספרד. אפילו השחקן פיטר סלרס הזמין אותה להוליווד. אך היא לא הלכה. במקום זאת, בנקודת השיא של הקריירה שלה – היא פתאום נעלמה מהסצינה. תוך שהסרט עוקב אחר החזרות להופעה האחרונה שלה בהווה, אחרי 30 שנה בה לא הופיעה, לה צ'אנה חושפת חושף את סיפור חייה הסוער ואת הסוד שגדע את הקריירה המבטיחה שלה: במשך 18 שנה היא היתה קורבן להתעללות מתמשכת ע"י בעלה הראשון. זהו סרט מלא תשוקה וחיוניות על כוחה של יצירה, על אהבה, על חברות ועל איך אפשר להמציא את עצמך מחדש

יום ו' 12.05 10:00 סינמטק 3, יום ב' 15.5 10:30 סינמטק 1, יום ה 18.05 14:30 סינמטק 3

בכורה בערוץ: יום שלישי, 6.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

 

 

 13. "יהיה בסדר" – האנשים שאושפזו במוסד הפסיכו-נוירולוגי "טינסקוי" בסיביר מאבדים כל זכות על חייהם ועל עתידם. הדרך היחידה להשתחרר מהמוסד הסגור הזה, שזה חלומם של כל המאושפזים בו, היא רק אם בית המשפט יקבע לטובתם. וזה קורה במקרים נדירים ביותר. יוליה וקטיה שננטשו ע"י אמותיהן בגיל צעיר בבית יתומים הועברו משם לטינסקוי. הסרט שלפנינו עוקב במשך 4 שנים  אחר המאבק של השתיים להשתחרר מהמוסד הפסיכיאטרי. אפילו מנהל המקום מנסה לעזור להן ומסביר – "אם הנשים הצעירות האלה היו גדלות במשפחה רגילה, הן היו משתלבות כמו כל אחד בחברה", אך הבירוקרטיה מסובכת וכמעט בלתי אפשרי למחוק אבחון ישן מהתיקים האישיים. הבמאי אלכסנדר קוזנצוב מתעד בסרטו את חייהן של השתיים: את השגרה שלהן, רגעים קטנים של אושר, זיכרונות כואבים, ציפייה להחלטת בית המשפט, מבחנים חדשים, אכזבות ותקוות מחודשות.

יום ג' 16.05 12:00 סינמטק 3, יום ד' 17.05 14:45 סינמטק 4

ישודר בערוץ במהלך 2017

 

 14. "דיבוק – צא!" – האב קטלדו קם מדי בוקר לשגרת יומו: בכנסייה הקטנה שלו בסיציליה ממתינים לכומר הקשיש עשרות מאמינים נואשים המתחננים שיגרש את השטן שנכנס בהם. גירוש שדים הוא עניין יומיומי כאן – התפתלויות, אקסטזה, גלגולי עיניים וזעקות מיוסרות, ומנגד מים קדושים, פסוקי תפילה ודבוקה קטנה של כמרים מסורים הנחושים לשחרר את צאן מרעיתם מהרוחות הרעות הנכנסות "בסדקים שבנשמה". התופעה הזו, שנדמה היה כי נדחקה לתחומם של סרטי אימה בלבד, קיימת ונפוצה – והאב קטלדו הוא רק אחד מתוך צבא הולך וגדל של מגרשי שדים שמגייסת הכנסייה הקתולית בכל העולם.

יום ה' 11.05 16:00 סינמטק 3, יום ה' 18.05 16:45 סינמטק 3, יום ו' 19.05 21:45 סינמטק 1

 

 

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *