"האזרח ק'": הסיפור שמאחורי הסדרה המטלטלת

משה קסטל הורשע ברצח כפול, אבל האם הוא באמת אשם? אלון מרום ואירית דולב, יוצרי הסדרה על הפרשה, מספרים בראיון מיוחד לבלוג שלנו על מה שהתרחש מאחורי הקלעים

yes

באחר הצהריים של יום חמישי, ה-3/9/97 נשמעו נקישות על דלת ביתו של משה קסטל, נהג מונית ירושלמי שנח באותה עת מול הטלוויזיה. השוטרים שהתפרצו פנימה הודיעו לו כי הוא עצור באשמת רצח כפול. במהלך החיפושים בבית התבררה גם זהות הנרצחים – יגאל דניאל, חברו הטוב של קסטל, ואילן דבש, עובר אורח שנקלע לזירת הרצח בטעות. במשפט, שנפתח כחצי שנה מאוחר יותר, נקבע כי שורת ראיות נסיבתיות מצביעה באופן חד משמעי על קסטל כרוצח, ונגזרו עליו שני מאסרי עולם.

הסדרה מעוררת המחשבה "האזרח ק." מתעדת את המאמצים לפתוח מחדש את התיק ולברר את האמת מאחורי סימני השאלה המטרידים התלויים מעל הפרשה. במהלך המסע הבלשי אליו יוצאת הסדרה – מתוך מטרה להבין האם הזעקה של קסטל שכלוא כבר יותר מ-20 שנה היא אכן זעקתו של חף מפשע – מתברר כי הקביעות העובדתיות בתיק רחוקות מלהיות מבוססות. ראיות חדשות שנחשפות במהלך הסדרה, כמו גם נתונים עדכניים על הממצאים בזירה ואיכוני הפלאפון שלא היו זמינים במהלך החקירה  –  הופכים את התיק למקרה מבחן קיצוני של הרשעה ברצח הנסמכת על ראיות נסיבתיות בלבד.

אלון מרום ואירית דולב, יוצרי הסדרה, ספרו קצת על עצמיכם – מה עשיתם בעבר?

אלון: "אני עוסק בתחום הדוקומנטרי כבר שנים רבות, יצרתי וביימתי סדרות ותכניות שונות – ובהן סדרה על אגדות אורבניות והסדרה "הנבחרת". כמו כן אני מלמד קולנוע כבר הרבה שנים בבי"ס תיכון בתל אביב". אירית:  "לאורך השנים יצרתי וערכתי מגוון של תכניות וסדרות. הייתי גם העורכת הראשית של 'מה בוער' וכתבתי למוסף 'הארץ'. לצד כל אלו אני נטועה חזק בבייבי שהקמתי יחד עם שותפתי עינת פישביין, אתר העיתונות 'המקום הכי חם בגיהנום' שאני העורכת הראשית שלו. אני ואלון מצטלבים לא פעם לטובת פרוייקטים דוקומנטריים משותפים כמו במקרה הזה".

כיצד נולד הרעיון לצילומי הסדרה?

"הרעיון נולד בתום העבודה שלנו על סדרה שעסקה באגדות אורבניות, כבר שם התחילה להעסיק אותנו השאלה – מה זו אמת? מה נתפס כאמת? ומה גורם לאנשים לתפוס מידע כאמיתי? באופן טבעי השאלה הזו הובילה אותנו לזירה המשפטית שם הקביעה מהי האמת חורצת גורלות. אחרי שהרצון לעסוק בנושא הזה הבשיל התחלנו לחפש סיפורים משפטיים וכך הגענו לסנגוריה הציבורית ושם קראנו לעומק כמה וכמה תיקים, מורכבים פחות או יותר אבל התיק וההרשעה של משה קסטל ברצח כפול מיד לכדו את תשומת הלב שלנו כך התחלנו להעמיק בו".

מה היו האתגרים המרכזיים איתם התמודדתם במהלך הצילומים?

"כמעט כל פריים שמופיע על המסך כרוך באתגר או קושי. לא קל בישראל לפתוח תיק משפטי ובפרט שהוא משנת 97' ועבר זמן רב. השקענו מאמץ תחקירי אדיר בלאתר את כל האנשים המעורבים ובעיקר בלשכנע אותם לשתף פעולה ולספר את הסיפור הזה, גם את אלו שאינם בעלי עניין לפתוח מחדש תיק סגור. לצד זה, הקושי בהשגת חומרים מאותה תקופה היה על גבול הבלתי אפשרי, מוצגים שלא ניתן היה לשים עליהם יד, חומרים שהיה קושי להשיגם בגלל התלות של הסנגוריה בפרקליטות שסירבה להעבירם, המשטרה שלא הביעה עניין לשתף פעולה.

בנוסף, בדיוק כשהתחלנו את התחקיר, השב"ס הבשיל את עמדתו בנוגע לראיונות עם מורשעים ברצח ולקח הרבה זמן לקבל את אישורם לראיון עם קסטל.  אבל האתגר הקשה מכל היה האתגר הנפשי. לצלול לתוך סיפור שעוסק ברצח כפול של שני אנשים זה דבר לא פשוט, הסיטואציה שכרוכה בעמידה בקשר יומיומי עם אדם שזועק את חפותו וחש בודד בזעקתו היא סיטואציה מעיקה מאוד. מעל כל אלה יש את תחושת הבטחון במערכות האכיפה והצדק שהלכה והתערערה לאורך ההכרות עם החומרים והעשיה והשאלות הגדולות שנובעות מהתחקיר שנוגעות לכולנו".

האם היו חוויות מיוחדות שנחרטו בכם בזמן הצילומים?

"יש לא מעט חוויות – מוזרות, אפלות, מסתוריות – שנבעו מאופי העבודה על הסדרה שכללה הכרות עם עולמות שעד היום היו רחוקים מאיתנו מאוד. מצאנו את עצמנו בסצנות הזויות שזוכים לראות אותם בסרטים ופחות פוגשים בחיים בורגניים קלאסיים. אבל ככל הנראה החוויה החזקה ביותר היא תיעוד של מה שכולם יוכלו לראות בפרק 3 וכל מילה נוספת תהווה ספויילר".

כיצד לדעתכם תשפיע הסדרה על גיבוריה? 

"הסדרה כבר משפיעה על גיבוריה, עבור ילדיו של קסטל ועבורו עצמו זהו המסמך הגדול ביותר שיש על התיק הזה, ושמביא את כל נקודות המבט האפשריות. השלב הזה עבורם הוא רגע אדיר של תקווה וציפיה להתעוררות ולנכונות של מישהו מהמערכת להביט מחדש על המקרה ולבחון אותו. עולה השאלה מה הצופים והציבור הישראלי יעשה עם המסמך הזה, איך הוא יבחר להציף את השאלות שעולות בה, מה הוא יבחר לקחת איתו ומה הוא יבחר לעשות איתו".

"האזרח ק", בכורה, yes דוקו 18-20/3 וב-yes VOD

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *