"הטייסות": במאית הסדרה תמר טל ענתי בטור אישי

אחרי "הצלמניה" ו"שלושה אחים ומערה" הנפלאים, ניגשה יוצרת הדוקו למשימה מסוג חדש – תיעוד של קורס צבאי. מה עבר עליה? בואו לגלות

yes

הסרטים הקודמים – "הסרט הראשון שלי 'הצלמניה' תיעד מערכת יחסים בין סבתא והנכד שלה שמנהלים יחד חנות צילום מיתולוגית בתל אביב. את מרים ויסנשטין ז״ל, הכרתי במסגרת לימודי הצילום שלי, התאהבתי בה ונשאבתי דרכה למקום ולסיפור. הבית הראשון של הסרט היה ערוץ yesדוקו, מפגש משמעותי מאוד  עבורי, שבמידה רבה הכתיב את המשך דרכי. לפני שנה וחצי יצא הסרט השני שלי 'שלושה אחים ומערה' המתעד מסע חיפוש של שלושה אחים איטלקים אחר המערה בה הם התחבאו בזמן מלחמת העולם השניה בטוסקנה. האח הצעיר, בובי, הוא אבא של בן זוגי, וכך התוודעתי לסיפור. הסרט הוקרן בבכורה בפסטיבל אידפא, ובדוקאביב היה מחביבי הקהל, והיום אפשר לראות אותו  ב-VOD של yes. בפסטיבל דוקאביב האחרון הצגתי סרט דוקו אנימציה קצר שנקרא ״הבית האדום״ ומגולל סיפור של מאה שנות תל אביביות של הבית ברחוב נחמני (בית החרושת לודג׳יה).

הרעיון לסרט – בתקופת העריכה של הסרט 'שלושה אחים ומערה', בזמן שישבתי בחדר עריכה עם בועז ליאון, העורך האגדי, הגיעו לבקר המפיקים ענב שנהר ואילנית באומן. הם שיתפו אותי בהתקשרות הייחודית שיצרו עם בית הספר לטיסה בחצרים. בפעם הראשונה חיל האוויר איפשר לצוות צילום להיכנס ולתעד מה קורה במהלך קורס טיס. אחד הקורסים היוקרתיים בצה"ל. הם הציעו לי להצטרף להרפתקה ואני שמחתי על האתגר החדש. צוות ההפקה גם הוא יצא למסע קרבי מאתגר ואינטנסיבי. הצוות שלנו היה ברובו נשי: הצלמות עמנואל מאייר (שהיתה בהריון וילדה תוך כדי הצילומים) ורחלי רוסינק, טלי שמיר ורצברגר התחקירנית, שפגשה את כל המועמדות לגיוס של הקורס ומתוכן בחרנו את ששת הדמויות שתיעדנו. בנוסף תיעדנו דמות נוספת – טייסת מסוקי קרב ומדריכת טיסה במילואים – שירה אטינג. שירה מאפשרת לנו מבט מפרספקטיבה של עשר שנים מהקורס, ומציפה את המורכבות של להיות אישה בקורס טיס. את הסדרה ערכו בכישרון גדול נטע דבורקיס ועידו מוכריק.

האתגרים והמורכבות – ההתנהלות בתוך בסיס צבאי ובנוכחות דוברות צה"ל ומשתתפים/ות אחרים בקורס הייתה אתגר משמעותי מאוד כבמאית. רחוק כל כך ממה שהורגלתי בפרויקטים הקודמים שבהם תיעדתי סיפור אישי וקטן מבחינת היקף הדמויות. הדרך ליצור קשר אינטימי ולבסס אמון לוקחת יותר זמן כיון שאנחנו בעצמנו מתנהלים במסגרת צבאית של חוקים ומגבלות זמן ומקום. צריך לזכור שמדובר בבנות שסיימו רק לפני כמה חודשים את ביה"ס התיכון ובבת אחת עוברות למסגרת צבאית כך שגם להן לוקח זמן להתרגל לשינוי ואלינו.

הפידבקים המרגשים – קיבלתי תגובות ממש מדהימות בינתיים. אין ספק שהנושא של שילוב נשים בצבא הוא תמיד בכותרות, ותמיד  מעורר דיונים ומחלוקות ביחוד, כך שאני מקווה שהדעות על הדברים שרואים בסדרה תהיינה מגוונות והדיון יהיה סוער סביב הנושא.

"הטייסות", כל הפרקים ב-yesVOD

תגיות:

תגובות

תגובה אחת ל“"הטייסות": במאית הסדרה תמר טל ענתי בטור אישי

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *