"הטייסות": 13 עובדות היסטוריות על נשים במטוסים

ביום רביעי נתחיל לשדר סדרת דוקו חדשה שמלווה צעירות המשתתפות בקורס טיס. רגע לפני, הכנו עבורכם שיעור קצר ומרתק בהיסטוריה של נשים באוויר

yes

כולנו גדלנו על הסיסמא "הטובים לטייס". אבל מה לגבי הטובות? בפעם הראשונה בטלוויזיה, מתלווה המצלמה לשש בנות שהתקבלו לאחד הקורסים הכי יוקרתיים בצה"ל: קורס טיס. הקורס הנחשב, שהיה שמור בעבר רק לבנים, נפתח אמנם לגיוס בנות כבר לפני כעשרים שנה בעקבות בג"צ אליס מילר, אך מתברר שהעניין המגדרי מעסיק גם היום – הן את פרחי הטיס והן את מדריכי הטיסה ומפקדי הקורס.

במשך ששה חודשים אינטנסיביים, בתיעוד אינטימי ובפנים גלויות, אנו עוקבים אחר קורותיהן של שרון, קים, נעה, מיה, ליאור ועמית: מיום הגיוס והנחיתה בבית הספר לטיסה ועד לסיומו של שלב טיסות המבחן ("צ'קים"), בסופו חלקן תאלצנה להפסיק את השתתפותן ולעזוב את הקורס. מדובר בחצי שנה דרמטית, מלאת תהפוכות, מתח ורגשות עזים, שבה כולן מתכווננות למטרה אחת: להיות טייסות. במקביל, מלווה הסדרה גם את שירה, טייסת מסוקי קרב במיל', מדריכת טיסה בהווה, שחותרת כל העת להקל על שילובן של נשים בקורס ומביאה את הפרספקטיבה על הדברים מצידו האחר של המסלול. רגע לפני פרק הפתיחה – קבלו 13 מפתיעות על ההיסטוריה של נשים באוויר:

1. ריימונד דה לרו היתה הטייסת הראשונה בעולם. ב-1909 היא הטיסה מטוס והיתה האישה הראשונה שהצטרפה למועדון המצומצם של טייסים, שכולם היו גברים. בגיל 36 היא נהרגה בהתרסקות מטוס.

2. הטייסות הראשונות בצבא ארה"ב שירתו בצבא ב-1942 בזמן מלחמת העולם השניה. הן היו טייסות תובלה, והסיבה לגיוס נשים כטייסות באותן שנים היתה הרצון לשחרר את הטייסים למשימות קרביות.

3. הטייסת הראשונה בישראל הייתה יעל רום שסיימה את קורס הטיס ב-1951. רום היא גם הטייסת הראשונה שטסה בטיסה מבצעית מעבר לקווי האויב והראשונה שהטיסה מטוסים בחברת תעופה סדירה. רחוב על שמה נקרא בפתח תקוה.

צילםL אבירם טייכר

צילום: אבירם טייכר

4. ב-1994 הגישה אליס מילר עתירה לבג"צ נגד משרד הביטחון וצה"ל, משום שלא קיבלה זימון לקורס טיס בגלל היותה אשה. העתירה התקבלה אך מילר עצמה, בעלת רישיון טיס אזרחי, נפלה במהלך הקורס בעקבות "מוטיבציית יתר".

5. טייסת הקרב הראשונה בישראל היא רוני צוקרמן. היא הבחורה הרביעית שמסיימת קורס טיס בישראל (אחרי שרי, נעמה ומורן), והיא סיימה את הקורס בשנת 2001.

צילום: דובר צה"ל

6. במאי 2012, במטוס של טריפאירליינס הברזילאית, התעקש אחד הנוסעים שהוא לא מוכן לטוס במטוס שמטיסה אשה. הטייסת הסכימה איתו והוא אכן הורד מהמטוס. את ברזיל, אגב, הנהיגה באותה תקופה אשה.

7. אמיליה ארהרט היתה ב-1928 האישה הראשונה שחצתה את האוקינוס בטיסה. ב-1937 היא יצאה לטיסה מסביב לעולם אך נעלמה בנסיבות בלתי ברורות. ממשלת ארה"ב הוציאה ארבעה מיליון דולר בניסיון למצוא אותה, הטענה המקובלת היא שהדלק למטוס אזל והיא והנווט נאלצו לנטוש את המטוס בלב ים.

8. השנה, 2017, ישבה בתא הטייס של המטוס בו הוטס ראש הממשלה טייסת: נחמה שפיגל – נובק, חרדית אשר קיבלה את רישיון הטיסה שלה בארצות הברית.

Untitled from חרדים 10 on Vimeo.

9. ג'סיקה קוקס הפכה ב-2010 לטייסת הראשונה שנולדה ללא ידיים (היא שולטת במטוס בעזרת הרגליים).

10. לידיה ליטבק היתה טייסת קרב יהודייה סובייטית והאישה הראשונה אי פעם שהפילה מטוס אויב בקרב אווירי, ואחת משתי נשים טייסות שזכו בתואר "אלוף הפלות" – Ace . במלחמת העולם השניה היא הפילה לפחות שני מטוסי אויב נאציים.

11. חיילי הצבא הגרמני כינו את הנשים הטייסות שביצעו משימות הפצצה קטלניות כנגדם בשם "מכשפות הלילה".

12. ב-1921 בסי קולמן הפכה להיות הטייסת האפרו–אמריקאית-אינדיאנית הראשונה. היא הפכה לסנסציה, סוקרה בהרחבה על ידי העיתונות והיוותה ציון דרך פוליטי וחברתי. קולמן קיבלה הצעה לשחק בסרט בשם "shadow and sunshine" אך דחתה אותה לאחר שקראה בתסריט שהיא אמורה לשחק תפקיד סטריאוטיפי של האדם השחור כפי שהוא נתפס על ידי האדם הלבן. קולמן נהרגה בהתרסקות מטוס בגיל 34.

13. עוד לפני שישראל הוקמה כבר שימשה במצרים אישה כטייסת –  ב 1933 הפכה לוטפיה אלנאדי לטייסת הראשונה במצרים (ובעולם הערבי בכלל).

"הטייסות",  בכורה: ימי רביעי, החל מה-25.10 (פרק כפול), בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

בואו לדבר על זה בדף הפייסבוק של הסדרה

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *