"המוזיאון": הסיפור שמאחורי הסרט

רן טל, יוצר הסרט, ששודר השבוע בבכורה – מספר בראיון מיוחד לבלוג שלנו על תהליך היצירה

yes

ספר קצת על עצמך – מה עשית בעבר?

"אני בוגר של החוג של החוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב.  מאז סיום הלימודים עסקתי בעיקר בסרטים דוקומנטרים. כבר מהתחלה מצאתי את עצמי מתמקד בנושאים שדרכם ניתן להתייחס לחברה הישראלית, בהיבטים חברתיים-פוליטיים-היסטוריים.  משך אותי גם העיסוק בצורה של הסרט, הבנתי שהשפה קריטית בשבילי לא פחות מהסיפור או התוכן. הנושא, הסיפור לא מספיק חשוב שאגש אליו – אם אין לי תשוקה גם לאופן בו הוא יסופר".

כיצד נולד הרעיון לסרט?

"לאחר שורה של סרטים שעסקו במרחב הישראלי. חללים, מוסדות, מקומות דרכם התבוננתי על המקום הפיזי והמטפיזי. במיוחד 'ילדי השמש' שעסק במקום שקיים בזיכרונות ובסרטים הישנים, ובסחנה בסרט 'גן עדן', חשבתי שהמקום הבא בו אני הולך לבלות יהיה בירושלים ויהיה בו אלמנטים יותר לאומיים. אני שמח שמוזיאון ישראל לאחר דיונים ארוכים הסכים להכניס אותי פנימה".

מה היו האתגרים המרכזיים איתם התמודדת במהלך הצילומים?

"המוזיאון עמוס במשמעויות, הוא מקיים בתוכו שכבות רבות של משמעויות, מעצם תפקידו כמוזיאון, והחשיבות שלו בעיצוב ושיקוף החברה הישראלית. המוזיאון אוצר בקרבו את אוצרות התרבות עליהן הוא מופקד. השאלה מה הזוית שדרכה אני מתבונן על המוזיאון ואולי כיצד ניתן להתבונן על ישראל דרך גלריות המוזיאון העסיקה אותי חודשים ארוכים".

היו חוויות מיוחדות שנחרטו בך בזמן הצילומים?

"ההליכה והשיטוט האין סופיים במרתפי המוזיאון. היכן ששמור האוסף הגדול של מוזיאון ישראל (כחצי מיליון חפצים ויצירות אמנות) – הייתה חוויה מיוחדת, במינה, לעיתים מרוממת ולעיתים מדכדכת. היכולת האנושית ליצור דברים מופלאים לצד אלימות אין סופית הרס וחורבן".

אלו תגובות קיבלת ממי שכבר צפה בסרט בקולנוע?

"התגובות הן תמיד חלק לא ידוע, סוג של נעלם שנחשף רק לאחר שהסרט יוצא. התגובות היו מרגשות ונרגשות. זה מאד מפתיע כל פעם נחדש כשזה קורה".

"גן עדן" זמין לצפייה ב-yes VOD

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *