"המזכיר": הסיפור שמאחורי הסרט

מולי לנדסמן, יוצרת הסרט הדוקומנטרי ששודר השבוע בבכורה, מספרת בראיון מיוחד לבלוג שלנו על הצילומים, האתגרים והתובנות

yes

ספרי קצת על עצמך – מה עשית בעבר?

"יחד עם בן זוגי צליל אנו יוצרים סרטים דוקומנטרים מעל 20 שנה. רוב הסרטים שלנו הם בעלי אופי חברתי, אחד הסרטים הבולטים שלנו הוא 'הסיכוי האחרון', זוכה פסטיבל חיפה 2004, שמספר את סיפורה של מחלקת גמילה מסמים קשים בבית הסוהר 'צלמון'. הסרט האחרון שלנו נקרא 'סיפור המתחיל בתמונה' המספר על חייה הסוערים של סבתי מרגוט קלאוזנר, ומתמקד בשני מפעליה הגדולים, ניהול 'הבימה' משנת 1927 כשהייתה בת 22 בלבד, העלאת 'הבימה' ארצה ומיסודה  כתאטרון הלאומי של העם היהודי טרום הקמת המדינה, מפעלה השני היה הקמה וניהול של אולפני הרצליה שהיוו את התשתית לתעשיית הקולנוע והטלוויזיה בארץ בשנת 1949 ופועלים עד היום".

כיצד נולד הרעיון לסרט?

"האמת שנמנענו מאד מלעשות את הסרט הזה, הנושא היה קשה ואפילו לא חשבנו בכיוון, זה היה מבחינתנו משהו שלא נוגעים בו. עד שיום אחד נעה צורן פנתה אלי וביקשה שנתעד את סבתה (אמו של יפתח). חשבתי שזה רעיון מצוין מכיוון שאידה הייתה כבר מעל גיל 90 ואז בעצם עלה הרעיון לסרט. הבנתי שהסיפור הזה צריך לצאת, שיש בו מוסר השכל ומסרים מאד חזקים שחשוב שייצאו החוצה וישברו את השתיקה וההסתרה שהיו סביב הפרשה. אין בסרט תשובות לכל השאלות ואין שחור ולבן, יש בו קריאת כיוון, צריך המון חכמה ושיקול דעת מתי לפעול יותר במידת הדין ומתי יותר במידת הרחמים. לקראת הצילום עם אידה התבקשנו ע"י המשפחה לא לדבר איתה על יפתח, שזה נושא כאוב מדי עבורה, אך כשהצבתי את המצלמה מולה, אידה מיד שאלה אותי  מה כוונתי לספר בסרט, עניתי לה שאת האמת, ואידה פתחה את ליבה וכאבה מול המצלמה".

מה היו האתגרים העיקריים בצילומים?

"האתגר העיקרי היה לרתום את המשפחה וחברים מהקיבוץ להשתתף בסרט. היו הרבה חששות לכולם מטבע הדברים מכיוון שהסרט עוסק בנושאים כל כך טעונים, מעילה, בגידה, משפחה, התאבדות. כשנוצר האמון השיתוף פעולה היה מרגש. מאוד קיוויתי שאנשים, במיוחד מהקיבוץ, שייצפו בסרט, יפתחו את ליבם לכאב של הבנות והמשפחה ולהכרה בטראומה שפקדה אותם".

היתה חוויה מיוחדת בצילומים שנחרטה בך?

"אני חושבת שרגע מציאת מכתב הפרידה שהשאיר אחריו יפתח היה רגע מאד טעון רגשית, והרגע הזה גם הוליד את הלחנתו של המכתב ע"י דניאל סלומון, המוזיקאי של הסרט, שהתייחס אליו בצורה כל כך מרגשת, שממש מרטיטה את נימי הלב עם סוג של קדושה".

מה היו התגובות שקיבלת ממי שכבר צפה בו?

"התגובותמאד רגשיות, בסוף ההקרנות קורה דבר שלא קרה באף סרט שלנו, אין מחיאות כפיים, יש שקט, דממה. אני חושבת שאחת הסיבות היא שיפתח היה אדם נורמטיבי, מלח הארץ ולראות אדם כזה בנפילתו זה מערער מאד, ופוגש כל אחד באיזושהי נקודת הזדהות וחשבון נפש אישי, "איך אני הייתי נוהג בנסיבות דומות?"

הסרט "המזכיר" זמין לצפייה ב-yes VOD

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *