"הסודות של אידה" – המסע האישי שחשף סיפור שלא ייאמן

אלון שורץ ידע תמיד שיש לו דוד סודי, שאסור לדבר עליו. אחרי 40 שנה, הוא החליט לחפש אותו – ולעשות על זה סרט. לקראת שידור הבכורה (ראשון 22:05, yes דוקו וב-yesVOD) הוא מספר לנו על המסע שעבר

yes

ביום ראשון (23.4) נשדר בבכורה את הסרט "הסודות של איידה", לרגל יום הזכרון לשואה ולגבורה. הסרט מציג סיפור משפחתי יוצא דופן – 7 עשורים של שקרים והסתרות מגיעים לקיצם כשהבמאי אלון שורץ מגלה לדוד שלו יצחק סוד ששמר מפניו במשך 40 שנה – וחיי המשפחה במושב הפסטורלי מתהפכים על פניהם. מתברר שלדוד יצחק – שנולד במחנה העקורים בֶּרגן-בֶּלזן בשנת 1945 והגיע כתינוק יתום לאימוץ בישראל – יש אח בקנדה, שֶׁפְּסֶל, עליו מעולם לא ידע. האיחוד בין שני האחים הוא רק תחילתו של מסע מלא תפניות מפתיעות, שבמרכזו עומדת אישה מסתורית אחת – אַיְידה, אמם של השניים.

כששני האחים מגיעים לבית האבות ליד מונטריאול בו מתגוררת איידה, שפוגשת לראשונה את שני בניה יחדיו, הם מנסים לפזר את הערפל האופף את עברם המשפחתי: מיהו אביהם? מדוע שלחה את יצחק לישראל וניתקה קשר עם שפסל? כיצד בכלל הגיעה למחנה העקורים? והאם קיימים ילדים נוספים אותם היא מסתירה? את התשובות המטלטלות לשאלות האלה, האחים לא יצליחו לחלץ ממנה בקלות, אבל מה שבטוח הוא שחייהם לא ימשיכו להיות עוד כפי שהיו.  בפעם הראשונה על המסך, תוך שימוש בארכיונים נדירים, נחשף, דרך קורותיה של המשפחה,  סיפור התקומה של אנשי מחנות העקורים – סיפורם של אלו שעד היום סוחבים את השלכות התקופה הדרמטית הזו; וגם של אלו שבחרו לחגוג את החיים, לרקוד, לקיים חיים מלאי תשוקה, ולהמשיך הלאה אל עבר העתיד במקום להביט אחורה.

שלום אלון, איך נולד הרעיון לסרט?

אני מגיע בכלל מקריירה של למעלה מ-15 שנה בהיי טק, עם התמחות של ניהול מוצר והנדסת אנוש בתחום התוכנה. ניהלתי מספר חברות הזנק וגם מוצרים בכמה חברות גדולות. לפני כ-10 שנים התחשק לי לעשות שינוי כיוון ולמדתי עריכה. מאז, במקביל לפרנסה מהיי טק, עבדתי עם אחי הצעיר שאול שבמקור הוא צלם סטילס, ובשנים האחרונות מביים סרטים בארה"ב.

אני זוכר שבגיל צעיר מאוד – 5 או 6, עמדתי על הדשא אצל סבא שלי במושב כפר ידידיה ואשה אחת ניגשה אלי ולחשה לי שלדוד שלי יצחק יש אח עיוור. זה היה מאוד מפתיע, כי מעולם לא שמעתי את הסיפור הזה. למרות שידעתי שזה סוד, ברגע שהיא הסתובבה רצתי לסבא שלי ושאלתי אותו אם הסוד נכון. סבא שלי הוא "ייקה" מנומס ולעולם לא מתעצבן או מרים את הקול. לכן נבהלתי מאוד כשבתור ילד הוא החליף צבעים וניער אותי פיזית כאשר סיפרתי לו על הסוד. הוא צעק עלי ואמר שזה סוד שלעולם אסור לי לגלות, אפילו לא לאמא ואבא שלי. שמרתי את הסוד למעלה מ-35 שנה עד אשר לפני 4 שנים ישבתי אצל הדודים בסלון והם סיפרו לי שגילו ארבע תעודות של המשפחה של יצחק ממחנה העקורים, ושיש חוץ ממנו ומהוריו עוד תעודה של אדם עם שמות הורים זהים ואותו שם המשפחה – ושם האדם הנוסף הוא "שפסיל" – כך הבין יצחק שכנראה היה לו אח. לאחר מספר דקות אחרי שהתאוששתי מההלם, התוודתי שידעתי את הסיפור על האח. יצחק בנימוס ייקי זרק אותי מהבית, ובדרך באוטו החלטתי שאני הולך לנסות למצוא את האח האבוד ולעשות על זה גם סרט.

איך חשפתם את הסיפור?

היינו בחוסר וודאות מוחלט בהתחלה. לא ידענו כלום. היה צורך בתחקיר חובק עולם. זה לקח חודשים רבים ועלה המון המון כסף. הסתובבתי בעצמי ושלחנו אנשים לכל רחבי הכדור: לצלם בית קברות יהודי בבואנוס איירס, לסרוק ארכיונים בגרמניה אוסטרליה ישראל וניו יורק, חיפשתי נתיבים של ספינות עליהן חשדנו שהאח שפסיל הפליג מגרמניה לקנדה. אחרי חודשים, לאט לאט הכל החל להתגבש, התחלנו להבין הרבה מאוד גם על הסיפור המשפחתי וגם את הרקע ההיסטורי של התקופה שבאה מיד לאחר המלחמה ושבה נפגשו איידה וגרישה ונולדו שני האחים. בשלב מסויים מצאנו בארכיון באמסטרדם אלבום תמונות ענק ממחנה העקורים שהכיל תמונות רבות של האב גרישה. לאחר תקופה ארוכה מצאנו בארכיון בארה"ב גם 4 סלילים של סרטי 16 מ"מ אשר צולמו במחנה העקורים, וגם בהם הופיע גרישה. הסתבר שחלק מהתמונות באלבום באמסטרדם צולמו במצלמת סטילס לצד מצלמת ה-16 מ"מ, וזה איפשר לנו בעריכת הסרט שלנו לייצר פסיפס בלתי רגיל של החיים במחנה העקורים כמו שטרם נראה עד כה. זה ממש נס ברמת התחקיר למצוא תמונות של דמות שלך אחרי 70 שנה בארכיון אחד וסרטים של אותה הדמות בארכיון שני, ולגלות שהתמונות צולמו באותן שניות שצולם הסרט במקור.

הרגע בו קיבלתי את המייל מהחוקר לורנס האריס מחברת MyHeritage ובו הוא כתב שיש ודאות שהאח האבוד נמצא והוא בחיים היה כמובן שיא. רגע המפגש של שני האחים עם אמם והעובדה שהיא זיהתה את האח העיוור לאחר 67 שנה היה מטורף, ואני כמו יתר האנשים בחדר בכינו כמו תינוקות.

"הסודות של איידה", בכורה: יום ראשון, 23.4, בשעה 22:05 ב-yes דוקו וב-yesVOD

בואו לדבר על זה בדף הפייסבוק של הערוץ

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *