"הרצח: תעלומת מותו של ארלוזורוב": הסיפור שמאחורי הסרט

אבי וייסבלאי, יוצר הסרט ששודר השבוע בבכורה, מספר על תהליך היצירה, האתגרים והתגובות

yes
למדתי באוניברסיטת תל אביב קולנוע.  בעבר ביימתי את הסרטים "הטקס" – שליווה את טקס יום העצמאות דרך עיניו של אל"מ דוד רוקני בשנה שבה התרחש אסון בהר הרצל. ו"מדינה ביום אחד"- מאחרי הקלעים של הכרזת העצמאות אשר חזר אל הדקות שבהן הוקמה מדינה מבעד לאנשים שיצרו את הטקס ושנחשפו בפעם הראשונה. הרעיון לסרט נולד לפני ארבע שנים כאשר בגיל 34 שאלתי עצמי האם באמת יש בינינו מנהיגים צעירים והאם היו כאלה שהצליחו בגיל הזה לשנות? כך הגעתי אל דמותו המרתקת של חיים ארלוזורוב אשר נרצח בגיל זה ועד אז הספיק להיות מדינאי מבריק, לכתוב שירה ולנהל חיים מרתקים.
האתגר המרכזי בצילומים היה להצליח וליצור את פסיפס המצולמים לסרט שכלל אנשים בגיל מתקדם ולכן שעון החול תקתק וגם היה צורך לבחור את המצולמים המתאימים ביותר לסיפור העלילה מבין מספר רב של מרואיינים בשלב המקדים. יחד עם זאת  היה צורך לשלב מספר רב של מרואיינים אשר יצליחו לספר באופן מדויק את העלילה.

החוויה המרכזית שנחרטה בי בזמן הצילומים היא המפגש עם אחד המרואיינים שגילו כבר למעלה ממאה (ואני מאחל לו אריכות ימים מעל מאה ועשרים). בזמן הראיון הוא לא פחד לספר על העבר הרחוק אבל תוך כדי כך הביע מחשבה מחודשת וראייה אקטואלית למעשיו וניסה להבין את מה שהתרחש אז מתוך נסיון להבין כיצד ההיסטוריה פועלת תוך כדי הבנה שלו את המתרחש ובהחלט זה היה רגע מרגש. התגובות לסרט ממשיכות להגיע כל הזמן, חלק מגיבורי הסרט התרגשו עד מאוד ודמעו, חלקם היו נחושים להמשיך ולהבהיר את שסופר בשל מורכבות הסיפור גם לאחר שהסרט הוקרן. בכל מקרה, איש מהם לא נותר אדיש לנוכח הפרשה שמצליחה עד היום לעורר הדים.

הסרט זמין לצפייה ב-yes VOD

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *