"השיטה להפרטת הטבע": מאחורי הקלעים של הסרט

יובל פן, יוצר הסרט הדוקומנטרי ששודר אמש בבכורה, מספר בטור אישי על תהליך היצירה המורכב ועל התובנות שרכש במהלכו

yes

אני בן 39, צלם וידאו עצמאי. הסרט מלווה את המאבק הסביבתי הארוך ביותר בישראל, אבל כנראה שזה גם סרט הסטודנטים הארוך ביותר בישראל. התחלתי את הצילומים לסרט כשהייתי בן 29, לפני תחילת תואר שני בקולנוע באוניברסיטת תל-אביב ועשייתו נמשכה מעל 9 שנים.

בשנת 2008 קיבלתי במייל מצגת, שסיפרה שעל המקום המיוחד והיפה ביותר שאני מכיר מתכננים לבנות את מתחם המלונות הגדול בארץ. זה נראה מטורף, והתחלתי בצילום ועריכת סרטון הסברה קצר למאבק. כמו אלה שניהלו את המאבק, לא באמת ידעתי למה אני נכנס. ההכרות עם מנהלי המאבק והפרשה הפכו למסע תיעוד של 9 שנים. גיליתי דרך המאבק הזה, ואח"כ דרך סיפורים אחרים שהובאו לידיעת הציבור, שמקבלי החלטות ברשויות הארציות והמקומיות  מקבלים פעמים רבות החלטות שהן לא לטובת הציבור הרחב, אלא לטובת בעלי הון ואינטרסים ובמנגנונים משומנים היטב. בד"כ לוביסטים ודלתות מסתובבות, גם בדרגים הגבוהים ביותר. המחירים שאנחנו, האזרחים  משלמים הם אדירים: בריאותיים,  כלכליים, ויש עכשיו חשד מסתבר שאולי גם ביטחוניים.

הסרט נקרא "השיטה להפרטת הטבע". זה נכון שגידול באוכלוסייה מחייב הקטנת שטחים פתוחים, זו המציאות. השאלה שלי היא מה עושים עם המקומות הנדירים ביותר, היפים ביותר. למה אני חושב שזה חשוב? מאז היותי מדריך בשמורה בבית ספר שדה בצעירותי ועד היום כאבא לילדים, אני רואה כמה זה משפיע על בני אדם, בוגרים וילדים, לטייל בטבע במקומות טבעיים יפים ונדירים. זו חוויה עוצמתית שאת ההשפעה שלה וההרגשה שיוצרת, לי לפחות, קשה לתאר במילים. כשפוגעים דווקא במקומות האלה, הורסים אותם או מפקיעים אותם לעשירים בלבד, כשגם ככה המקומות האלה הם לא רבים, זה בעיניי כואב וחמור מאוד. במקביל לתופעה הזו גיליתי דרך המאבק וגיבוריו שמנגנוני ההון שלטון משכללים ומשנים את כללי המשחק כל הזמן כדי שאזרחים או ארגונים לא יצליחו להפריע להם ולבעלי הון לעשות זאת. איך הם עושים זאת? מה השיטה? איך הם מנסים להשתיק ולנטרל התנגדויות? את זה אני מראה בסרט.

תמונה מתוך סרט הדוקו השיטה להפרטת הטבע

היו כל כך הרבה אתגרים בסרט, שאפילו מאיפה להתחיל זה כבר אתגר. הפיצוח איך לספר סיפור, השילוב בין התחקיר, לסיפור אישי, לסיפור חברתי, היה מאוד מסובך ויצרתי הרבה גרסאות. בגירסה האחרונה ליווה אותי  דניאל סיוון, עורך מדהים שהנחה אותי מטעם "yes דוקו". דניאל ידע לנסח בבהירות ובדיוק רב מה הבעיות ומה יכולות להיות הפתרונות וזו הייתה בשבילי הצלה אמיתית.

לסיכום אני יכול להגיד שמתוך לא מעט קשיים בעשיית הסרט, במשך 9 שנים, שילמתי מחירים גדולים: כלכליים ואישיים והרבה רגעי תסכול. אני לא לבד, גם גיבורי הסרט שילמו מחירים כבדים. למרות הכל אני שמח שעשיתי את הסרט מכמה סיבות: גם כי אני יכול להגיד שניסיתי ואני מנסה לשנות מה שלתפיסתי הוא עוולה שנעשית, מתוך איזה שהוא ערך שחשוב לי. בזכות הסרט גם מצאתי תירוץ לבלות פעמים רבות באחד המקומות היפים בארץ, ואני מקווה שיישאר ככה.

"השיטה להפרטת הטבע" זמינה לצפייה ב-yes VOD

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *