"וייטנאם": סדרת מופת שאסור להחמיץ

אחרי שצפה במשך 18 שעות בהיסטוריה של מלחמת ויטנאם, גבע קרא עוז חושב שכל אחד ואחד מכם צריך לעשות את זה. הנה 5 סיבות לכך (כל הפרקים ב-yes VOD שידור שבועי מיום ראשון ב-22:00 ב-yes דוקו)

1. בגלל ההשקעה – הסדרה האֶפּית נמשכת 10 פרקים, ב-18 שעות, היא הופקה בעלות של 30 מיליון דולר, במשך 6 שנים. היא כוללת יותר מ-100 עדויות מצולמות, ביניהן של חיילים אמריקנים שלחמו במלחמה וכאלה שהתנגדו לה, לוחמים וייטנאמים ואזרחים משני צדי המתרס. המפיקים חושפים בה קטעי ארכיון נדירים מכל העולם, שטרם נראו על מסך הטלוויזיה ושעברו שחזור דיגיטלי, לצד צילומים של מיטב העיתונאים מאותה תקופה, שידורי טלוויזיה היסטוריים, סרטי "הום וידאו" מעוררי מחלוקת והקלטות סאונד מהדיונים הפנימיים של קנדי, ג'ונסון וניקסון.

2. בגלל הצד הווייטנאמי – הטראומה שגרמה המלחמה לאמריקנים זכתה לתיעוד רב בשלל סרטי קולנוע עלילתיים ודוקומנטריים ובספרים. את הצד הווייטנאמי, לעומת זאת, אנחנו מכירים הרבה פחות. הסדרה נותנת משקל רב למה שהתרחש במדינה עצמה, שאיבדה מיליונים מאזרחיה ושספגה כמות בלתי נתפסת של הרס, בעזרת עדויות מצמררות של תושביה שחושפים את האכזריות האיומה שבה היא נוהלה משני הצדדים, את הסבל העצום שעבר על החיילים בשטח ואת הנכונות הבלתי נתפסת שלהם למות, כל אחד מסיבותיו שלו. האמריקנים הגיעו למדינה כדי להילחם בה, הצרפתים ששלטו במדינה עשו את זה לפניהם, הרוסים והסינים התערבו גם הם – אבל בסופו של דבר, ווייטנאמים הרגו אלה את אלה, איש את רעהו. הם עשו זאת בגלל מנהיגים מושחתים, אידאולגיות קיצוניות – ונכונות לציית לכל פקודה, טיפשית ככל שתהיה.

3. בגלל ההקלטות – רגעי השיא של הסדרה הם ההקלטות משיחותיהם הסודיות של מנהיגי ארה"ב, שיחות שחושפות עד כמה פשטני, חסר מעוף ומחשבה היה ניהול המלחמה. בשיחות הפרטיות שלהם נחשפת העובדה הפשוטה שהם ידעו, כולם, כמעט מההתחלה, שהמלחמה מיותרת, חסרת תכלית, ובכל זאת – המשיכו בה והעמיקו אותה, משיקולים פוליטיים.

4. בגלל הפרסקטיבה – כ-40 שנה חלפו מאז שהמלחמה הסתיימה. הקומוניזם התפוגג, וייטנאם משגשגת, יחסיה עם ארה"ב מצויינים. במבט לאחור, הטמטום שבמלחמה נראה בלתי נתפש. לצד תדהמה מהטיפשות האנושית, אפשר להתנחם בכך שהאנושות מוכיחה גם יכולת שיכחה, התאוששות והשתקמות.

5. בגלל הפסקול – את הפסקול המקורי והמשובח לסדרה הלחין טרנט רזנור ("ניין אינץ׳ ניילס"). הוא כולל יותר מ-100 הקלטות מוזיקליות של שלל הזמרים הגדולים מאותה תקופה (ביניהם – ג'ימי הנדריקס, לד זפלין, ניל יאנג, בוב דילן), והחיבור בין השירים לבין צילומי הקרבות המחרידים והעדויות, יוצר חוויה רגשית מטלטלת. 

"וייטנאם", כל הפרקים ב-yesVOD, שידור שבועי מימי ראשון ב-22:00 ב-yes דוקו

תגיות:

תגובות

תגובה אחת ל“"וייטנאם": סדרת מופת שאסור להחמיץ

  1.  מהסדרות מלחמה הטובות שאי פעם נעשו.
    כל מי שלומד לבגרות או עושה תואר ראשון\דוקטורט על המלחמה-חייב לצפות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *