"חבר שלי יניב" – הסיפור שמאחורי הסרט

מעיין שורץ, במאי הסרט וחברו הקרוב של יניב, מספר על תהליך היצירה של סרט הדוקו המרגש והחוויות והתובנות שצבר במהלך הפקתו

yes

הסרט מציץ אל החברות שלי עם יניב אבירן, קופירייטר מוכשר ומצחיק ובין היתר חולה על מכבי חיפה – וגם חולה במחלת ניוון שרירים שמונעת ממנו להזיז את כל הגוף. אנחנו חברים כבר יותר מעשור ותמיד הרגשתי שחייבים להכיר אותו יותר אנשים. רציתי לחלוק את יניב עם כולם, שכולם יהיו חברים של יניב.

יניב לוקח אותנו בסרט למסע מלא בהומור, כדי לאתגר את הדרך המקובלת שאנחנו מסתכלים על בה החיים – ובכלל מה זה אומר להיות בחיים. אני חייב לומר שבאופן יחסי לסרטים דוקומנטריים היה לי ממש קל מהרבה בחינות. יניב סמך עלי ונתן לי גישה מלאה וכניסה פרטית לחייו האישים. גם המשפחה שלו הכניסה אותי לביתה, נתנה לי גישה חופשית וגרמה לי להרגיש כמו בן בית.

זה היה לא פשוט להיות אחראי על הצגת החיים של בן אדם אחר, בטח כשמדובר בדמות כמו של יניב. בסרטי דוקו הדמות נותנת לבמאי אישור לצלם, מתוך האמונה שהיא בידיים בטוחות. במקרה של יניב, זה מורכב יותר. הרגשתי שיש לי אחריות עצומה להביא את הסיפור שלו בצורה הכי אמיתית, והכי נכונה. זה בכלל לא פשוט. רציתי להציג את יניב כמו שהוא. בצורה כזו שלא "מרחמת" עליו כמסכן ולא "מאדירה" אותו ומציגה אותו כ"גיבור על" מצד השני. בעריכה תמיד ניצבה לפנינו המטרה להראות את יניב כבן אדם כמו כולנו ולא להציג אותו רק דרך המגבלה שלו.

היה רגע שהסתובבנו בחיפה. הלכנו קצת לאיבוד, אז ניגשנו לאנשים שיכווינו אותנו לכתובת הנכונה. היתה משפחה שישבה על המרפסת וסימנה לנו את הכיוון. בזמן שהם הסבירו לנו, ניגש ילד קטן ליניב והתחיל ללטף אותו. בדיוק באותו הזמן על המרפסת ישבה זקנה שהתחילה לבכות. אי אפשר להסביר במילים את ההרגשה להיות נוכח ברגע סוריאליסטי שכזה. אלו רגעים שיניב חווה כל הזמן ואנשים כמוני לא יוכלו באמת להבין אותם עד שאתה רואה את זה מול העניים. נראה לי שהתחזקה אצלי ההבנה שכולנו מחפשים קבלה מן החברה. כל אחד בדרכו רוצה שהחברה תכיר בו ותראה אותו כשווה בין כולם. אצל יניב זה מורגש יותר, אבל אני מזהה בי רגשות ופחדים דומים לאלו שהוא מתמודד איתם. אני מאמין שבכך שאנחנו מזהים חולשות אצל אחרים שקיימים בנו, קל לנו יותר לגלות אמפתיה. ככל שבני האדם ידעו לזהות זאת יותר, לדעתי החברה שלנו תהיה עשירה וסובלנית יותר ותוכל לגשר על הפערים הכי גדולים, גם אלו שנראים כלא ניתנים לגישור.

"חבר שלי יניב", עכשיו ב-yesVOD

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *