יולי 2019: הבכורות של yes דוקו

סיפורו של נער גבעות שחייו התהפכו, סיפורה המצמרר של אישה שנפלה קורבן לסוחרי נשים ישראליים – ועוד שלל סרטים וסדרות מרתקים. תראו מה מחכה לכם ביולי

yes

בחודש יולי נמשיך לשדר, מדי רביעי ב-21:00, את הסרטים הישראלים החדשים של yes דוקו, שהוקרנו רק לאחרונה בפסטיבל דוקאביב 2019:

הסוד שכולם יודעים | בכורה: יום רביעי, 17.7, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

סיפורו של נער הגבעות שחייו התהפכו על פיהם. גלעד גדל כנער גבעות בהתנחלות, כבנו המאומץ של טירן פולק, סגנו של הרב כהנא. אלא שיום אחד נלחש על אוזנו שהסיפור שסופר לו כל חייו לגבי זהותו, רחוק מאד מהאמת. מדוע אוּמץ? מיהו אביו האמיתי? למה אמא שלו שמרה בקנאות את הסוד? וכיצד בנצי גופשטיין וארגון להב"ה קשורים לכל זה? במשך 15 שנה תיעד הבמאי אילן מזרחי את סיפורו המטלטל של גלעד – החל מימי נעוריו הפרועים, במהלכם נעצר לא אחת ע"י כוחות הביטחון הישראליים, דרך נישואיו, עזיבתו את ההתנחלות ואת המשפחה שהקים, ויציאתו בשאלה. במהלך מסע החיפוש האמיץ של חייו, יתמודד גלעד עם פחדיו וימצא תשובות לשאלות שרודפות אותו מילדותו.

זונה כמוני | בכורה: יום רביעי, 24.7, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

סיפורה המצמרר של אישה שנפלה קורבן לסוחרי נשים ישראליים. כשצ'ילה היתה בת 22 היא נחטפה מפאב בהונגריה ונמכרה לחבורת ישראלים שסחרו בה למטרת זנות. היום, עשרים שנה מאוחר יותר, צ'ילה היא אישה אחרת. היא מתנדבת במרפאת לוינסקי, הצליחה לצאת ממעגל הסמים וחוגגת עשר שנות ניקיון. אולם כשמשרד הפנים בישראל מסרב לתת לצ'ילה תעודת זהות ולהאמין לה שהיא קורבן סחר בנשים היא יוצאת למאבק. רגע לפני גירוש בחזרה להונגריה היא יוצאת למסע לאיתור החוטפים שלה. היא מבקשת למצוא מישהו שהיה עד לטראומה שחוותה ולהוכיח למדינת ישראל שהכל אמת, שלא ימחקו שוב את קיומה. לאט לאט מתגלים עקבות החוטפים שלה, אולם אחרי שחזרה אל הגיהינום האם היא תצליח לצאת ממנו שוב?

לציון 50 שנה לנחיתה ההיסטורית של החללית "אפולו 11" על הירח, נשדר במהלך הסופשבוע – מה-18.7 עד ה-20.7 – את הסדרה החדשה – "המרוץ לירח".

המרוץ לירח | בכורה: חמישי-שבת, 18-20.7, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

כל פרקי הסדרה יעלו ל-VOD מה-14.7 במסגרת "ספיישל על-חלל". הסדרה, בת 3 פרקים, מביאה לראשונה את הסיפור האמיתי שהתרחש מאחורי המרוץ לחלל – טכנולוגיה וחדשנות לצד היבטים פוליטיים, סיקור תקשורתי נרחב לצד דרמות אישיות, וכל זה תוך הצגת חגיגה ויזואלית מדהימה של ארכיונים מאותה תקופה, שחלקם טרם נראו עד היום.  כמו כן יובא סיפורם של האישים ששיחקו תפקידים מרכזיים באירועים ההיסטוריים, ביניהם האסטרונאוטים באז אלדרין, פרנק בורמן וביל אנדרס, מהנדס הטילים הסובייטי, סרגיי חרושצ'וב (בנו של ראש הממשלה הסובייטי לשעבר), פופי נורתקאט, "אשפית המתמטיקה", שזכתה לתשומת לב עולמית כשהיתה האישה הראשונה שחדרה למעוז הגברי של נאס"א ואד דווייט, טייס חיל האוויר שנבחר על ידי ממשל קנדי להתאמן כאסטרונאוט האפרו-אמריקאי הראשון.

XY צ'לסי | בכורה: יום שלישי, 30.7, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

סיפורה של הטרנסית האמריקאית שהורשעה בריגול. שתי הדרמות הגדולות בחייה של צ'לסי מנינג התרחשו כמעט במקביל: היא הדליפה לוויקיליקס כ-750 אלף מסמכים מסווגים של הצבא האמריקאי, והיא הכריזה ברבים על שינוי זהותה המגדרית. החייל ברדלי מנינג, איש מודיעין שהוצב בעיראק ונשפט ל-35 שנות מאסר בעוון ריגול, הפך לצ'לסי, ותבע את זכותו לחיות בכלא הצבאי כאישה. מנינג זכתה לחנינה מהנשיא אובמה, ושוחררה כעבור שבע שנים. אולם כשהיא מנסה למצוא את מקומה בעולם שמחוץ לסורגים היא נתקלת בעוינות עמוקה כלפיה כטרנסג'נדרית וכמי שנחשבת בוגדת בארצה. בדיוקן אינטימי במיוחד של מנינג, מצטיירת דמותה יוצאת הדופן כמי שלמרות קשיים אדירים מתעקשת להמשיך להשמיע את קולה בעולם.

בלינגקאט: אמת בעידן הפייק-ניוז | בכורה: יום שלישי, 23.7, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

בעידן ה"פוסט-אמת" שבו אנו חיים – למי עדיין אפשר בכלל להאמין? בתקופה שבה ממשלות מפיצות "פייק ניוז" כדי ליצור בלבול וחוסר וודאות, נהיה קשה יותר ויותר למצוא את האמת. בעוד חברות החדשות הגדולות עדיין בודקות את העובדות באמצעות מקורות מבוססים משלהן, משתמשי אינטרנט מנוסים מגלים שיש דרכים חכמות ומדויקות יותר לעשות זאת בעצמם. הסרט החדש עוקב אחר בלינגקאט – צוות בינלאומי של עיתונאים חוקרים, שמשתמשים בידע שלהם במדיה החברתית, בטכניקות שחזור ובניתוח של סאונד כדי להיכנס לעובייה של הקורה ולנהל מחקר מעמיק בפרשות שונות. למשל, בהתרסקות המטוס המלזי הם עשו זאת בעזרת שימוש ב-Google Earth, צילומי Dashcam ופרופילים בפייסבוק, או במעקב אחר הזוועות בסוריה, ע"י בחינת האותנטיות של סרטי וידאו ואחסונם במאגר מידע עצום עבור תביעות עתידיות אפשריות.

 

מוחקי המחשבות | בכורה: יום ראשון, 21.7, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

סיפור הניסויים השערורייתיים שבדקו האם ניתן למחוק מחשבות ממוחם של בני אדם באמצעים רפואיים. בשנות ה-50 ערך הפסיכיאטר, ד"ר יואן קמרון, ניסויים מחרידים על בני אדם בהם נוסו טיפולים בהליך חשמלי אינטנסיבי, תרופות ניסיוניות וסמים פסיכו-אקטיביים קשים, כולל הזרקות LSD. כוונתו היתה  לבדוק האם ניתן למחוק תכנים ממוחם של בני אדם ולגרום לדפוסי התנהגות חדשים בעזרת אמצעים רפואיים. הניסויים השערורייתיים שלו התבצעו על חולי נפש, ללא הסכמת בני משפחותיהם, ונתמכו ע"י הממשל הקנדי.

ה-CIA אף ביסס את ה-CIA Mind Control Program על מחקריו מתוך רצון לבנות מחדש את תודעת החיילים שחזרו ממלחמת קוריאה, כשהם תומכים בקומוניזם. אותם ניסויים שימשו בהמשך גם לצורך עינויי שבויים ואסירים בצפון אירלנד, במתקן הכליאה גואנטנמו ואף בישראל, אפגניסטן ו-27 מדינות נוספות ברחבי העולם. הסרט החדש מביא עדויות, ממקור ראשון, של האנשים שעברו את העינויים בגואנטנמו ובצפון אירלנד, לצד פסיכולוגים אמריקאים בכירים ואנשי צבא שמספרים על המנגנון שתמך ברופאים הפסיכיאטרים ואיפשר להם לתכנן את הניסויים הקשים, שמשמשים לצורך עינויים משנות ה-50 ועד ימינו.

נזירות הקנאביס | בכורה: יום ראשון, 7.7, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD 

במרסד, קליפורניה, אחת הערים המסוכנות ביותר באמריקה, אחוות נזירות אקטיביסטיות בשם "אחיות העמק", הקימו חוות קנאביס לא-חוקית. הן משתמשות בסם כדי לעזור לאנשים חולים, מייצרות ממנו מוצרים רפואיים לכל דבר, מאפילפסיה ועד לסרטן, וכל זה נעשה למרות התנגדותם של השלטונות, אנשי החוק והקרטלים המקומיים. מקימת ומנהיגת "אחיות העמק", כריסטין מיוסין ("האחות קייט"), עזבה את בעלה עם ילדיה לאחר שגילתה שגנב ממנה מיליון דולר. מתוך צורך דחוף בהכנסה חדשה היא מקימה ומנהיגה את קבוצת "אחיות העמק". באוגוסט 2016 נכתב ב"ניוזוויק" שתעשיית הקנביס החוקית יכולה להיות תעשיית המיליארדים הראשונה שלא תהיה נשלטת על ידי גברים; מנהיגת הקבוצה, "האחות קייט", עומדת להיות ככל הנראה האישה הראשונה שתשבור את המחסום הזה.

אוהבת אותך, עכשיו תמות | בכורה ב-VOD ב-yes פרק 1 – מיום רביעי, 10.7, פרק 2 – מיום חמישי, 11.7. שידור בימי שני, 15.7+22.7, בשעה 22:00 ב-yes דוקו.

סיפור המשפט שעורר סערה באמריקה, שבו הואשמה צעירה בהריגת בן-זוגה באמצעות הודעות טקסט. רוי קונרד, בן ה-18, שם קץ לחייו ב-2014. חקירת המשטרה שנערכה לאחר מותו העלתה שבת זוגו, מישל קרטר, היתה זו שעודדה אותו להתאבד באמצעות עשרות הודעות טקסט ששלחה לו. בעקבות כך, הוחלט להעמידה לדין בגין הריגה, על אף שכלל לא נכחה במקום ולא נקטה כל פעולה פיזית. בתום המשפט שנערך לה היא נמצאה אשמה ונגזרו עליה 15 חודשי מאסר בפועל. הדוקו-פשע החדש של HBO, "אוהבת אותך, עכשיו תמות", בן שני החלקים, מספר את סיפורם של קונרד וקרטר ועוסק בסערה הציבורית שעורר משפטה של קרטר, שעדיין מקווה לערער על עונשה.

לציון 24 שנה ל"טבח סרברניצה" בבוסניה והרצגובניה, בהוראתו של ראטקו מלאדיץ', נשדר את

משפטו של פושע מלחמה | בכורה: יום ראשון, 14.7, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD

סיפור משפטו הדרמטי של האיש שביצע את הפשעים הקשים ביותר באירופה מאז מלחה"ע ה-2. מפקד הצבא הבוסני-סרבי לשעבר, הגנרל ראטקו מלאדיץ', שנודע גם בשם "הקַצָב מהבלקן", נחשב עד לא מזמן לפושע המלחמה המבוקש ביותר באירופה מאז מלחה"ע ה-2, בשל אחריותו לרצח עם ופשעי מלחמה. ביולי 1995, בהיותו מפקד הצבא, הורה מלאדיץ' על הטבח בעיירה המוסלמית סרברניצה בבוסניה והרצגובינה, שהוכרזה כ"אזור בטוח" על ידי האו"ם ואכלסה פליטים רבים. החיילים הסרבים הפרידו את הגברים והילדים ממשפחותיהם והרגו כ-8,000 מהם.

במאי 2011, לאחר חיפושים נרחבים, נתפס מלאדיץ' והובא למשפט בבית הדין הבינלאומי בהאג. הסרט שלפנינו מסקר את המשפט הנחשב למתוקשר ביותר מאז משפטי נירנברג ומביא גישה בלעדית הן לעדים שהעידו במשפט והן לצוות הפרקליטים שנלחמו להוכיח את אשמתו. יותר מ-600 עדויות הושמעו במהלך המשפט. מלאדיץ' שכופר באשמה במהלכו, מסרב להקשיב לאישומים נגדו ומורחק בשל כך מבית הדין. מצבו הבריאותי הרעוע מביא להאצת ההליכים במשפט ואפילו למחיקת כמחצית מסעיפי האישום. בסוף המשפט, שנמשך למעלה מחמש שנים, מורשע מלאדיץ' בעשרה סעיפים של פשעים נגד האנושות ונידון למאסר עולם.

 מי הרג את גארת פיליפס? | בכורה ב-VOD: פרק 1 – מרביעי, 24.7, פרק 2 – מחמישי, 25.7. שידור בימי שני, 29.7+5.8, בשעה 22:00 ב-yes דוקו

גארת פיליפס, בן ה-12, הותקף ב-24 באוקטובר 2011 כשחזר בשעות הערב המוקדמות מבית הספר לדירה בה התגורר עם אימו ואחיו-למחצה. שעתיים לאחר התקיפה הוא נפטר בבית החולים. חקירת המשטרה הצביעה מיד על חשוד אחד: ניקולאס הילרי, שהיה החבר-לשעבר של אימו של גארת. אף חשוד אחר לא נחקר ואף ראייה הקושרת את הילרי לפשע לא נמצאה. הילרי הואשם ברצח מדרגה שניה אך בסופו של דבר זוכה בשל העדר ראיות.

לאחר הפרשה התפצלו תושבי העיירה לשני מחנות – אלו שהאמינו שהילרי רצח את הילד ואלו שטענו שחבר אחר של האם עשה זאת: סגן השריף ג'ון ג'ונס, ושהמשטרה בעצם טייחה את הראיות. לשני הגברים היו מפתחות לדירה ושניהם הגיעו למשבר ביחסיהם עם האם, אך עד לאחרונה לא נמצא כל אשם ברצח. הסרט החדש של HBO, שישודר בשני החלקים, מלווה את משפטו של ניקולס הילרי עד לזיכוי ומספר את הסיפור מאחורי הפרשה הלא-פתורה. במרץ 2019 הודיע הפרקליט הראשי של מחוז סנט לורנס שבכוונתו לפתוח מחדש את החקירה בעקבות מידע חדש שהתקבל.

אימהות עושות פורנו | בכורה: ימי חמישי, החל מה-25.7, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

מה עושות חמש אימהות בריטיות שלא אוהבות, בלשון המעטה, את התוכן המיני הבוטה שזמין ברשת בחינם? מפיקות בעצמן סרט פורנו חינוכי לבני נוער… הסדרה החדשה, בת 3 פרקים, "אימהות עושות פורנו", מלווה את היוזמה של חמש האימהות ועוקבת אחרי תהליך הפקתו של הסרט מהעלאת הרעיון, דרך הביקור של האימהות על סט צילומי סרט פורנו, לצורך למידה, ומפגש עם מומחים בתעשיית הסקס. האימהות כתבו בעצמן את התסריט לסרט, שאמור להציג גם זוויות חינוכיות וגישה בריאה לסקס ולמערכות יחסים, הן ליהקו, הפיקו וערכו אותו בעצמן. הפרק השלישי בסדרה מציג את הסרט הסופי, באורך 12 הדקות, כשהן מציגות אותו לילדיהן ולמשפחתן.

בורסלק | בכורה: יום ראשון, 28.7, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

סצנת ה"בורלסק" הניו יורקית, שמקורה בלונג איילנד, כוללת הכל: מופע ריקודים צבעוני ומתריס, מוזיקה טובה, אנרגיה, קומדיה ושמחת חיים מתפרצת. הסרט המרהיב "בורסלק: PlayMe" מביא את סיפורה של אמנות ה"בורלסק" מאז ועד היום, דרך שלל הזוויות המגוונות שלה – מהרקדניות, הזמרים המלווים, הנגנים, יוצרי התלבושות המפוארות, טכנאי הסאונד ועד קהל המעריצים האדוק. כל אחד מספר על האהבה האישית שלו לאמנות המיוחדת הזאת.

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *