יוני 2019: הבכורות של yes דוקו

סדרה חדשה על משפחת דיין המיתולוגית, סרטי מקור על מתנחל שהורשע בהריגת פלסטיני ונמלט, ומוסלמי לבנוני שהפך ליהודי חרדי. תראו מה מחכה לכם בחודש יוני

yes

"דיין: המשפחה הראשונה" | בכורה: ימי רביעי, החל מה-19.6, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD. כל הפרקים יעלו ל-yesVOD החל מיום רביעי, ה-19.6.

5 דורות, 4 פרקים, ושושלת אחת שחשבתם שאתם מכירים. מההתיישבות, דרך הקמת המדינה, הדור הלוחם, הניצחונות, התבוסה וההתפכחות, עליית הבוהמה, בשדות, בצבא, בפוליטיקה, מעל המסכים ומעל הבמות – נדמה שלאן שלא תעיף מבט בתולדותיה של מדינת ישראל, תפגוש באור הזרקורים בבן או בת לשבט דיין. בפעם הראשונה יוצג על המסך סיפורה של המשפחה, שיש שיראו בה את משפחת המלוכה הראשונה של ישראל: זהו סיפור השזור בקשר עבות באפוס של המדינה – מתחילתה של המשפחה בעמק ובהר במקביל להקמת ישראל; דרך בניית המשפחה ושרשרת הצלחותיה במקביל לנסיקתה של המדינה הצעירה עד מלחמת ששת הימים; ההיבריס שאחרי המלחמה, במקביל לסיפורי שערוריות משפחתיות והמפּלה במלחמת יום הכיפורים; ועד ההתפרקות מערכים לאומיים משותפים ומעבר לאינדיבידואליזם פרובוקטיבי.

לא מעט נאמר ונכתב על כל אחד מבני משפחת דיין, אך הסדרה התיעודית האֶפּית שיצרה ענת גורן, מושיבה לראשונה אל מול המצלמה את כל גיבורי הסיפור החיים (רבים מהם מדברים בפעם הראשונה אחרי שנים שסירבו לכל שיתוף פעולה תקשורתי), ותוך שימוש בקטעי ארכיון נדירים שטרם נראו, בוחנת ומפרקת את המיתוס המשפחתי.

לתפוס את יהושע | בכורה: יום רביעי, 5.6, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

מותחן תיעודי פוליטי, שמתחיל ב-2004, כאשר יהושע אליצור, מתנחל מאיתמר, יורה למוות בנהג מונית פלסטיני. אליצור נשלח למעצר בית, אך לפני שהוא מובא להקראת גזר דינו, הוא נעלם כאילו בלעה אותו האדמה. כאשר מבין העיתונאי שי פוגלמן, שיוצא לסקר את ילדיו של ההרוג, שהמשטרה לא מתכוונת לעשות דבר כדי ללכוד את אליצור, גומלת בליבו ההחלטה לצאת בעצמו ולתפוס את יהושע כדי להביאו לדין. המסע של פוגלמן למציאתו של אליצור המסתורי ייארך חמש שנים, במסגרתו תיחשפנה תגליות מסמרות שיער על קורותיו ועל קורות משפחתו, תוך שהַטבעת על מקום מחבואו מתהדקת כל העת, עד לסוף המפתיע.

האברך מהחיזבאללה | בכורה: יום רביעי, 12.6, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

איברהים יאסין נולד בכפר קטן בלבנון ונועד ללכת בדרכו של אביו ולהיות איש אדמה ורועה צאן, אבל החיים זימנו לו גורל אחר. כשעלילת חייו מסתבכת ומתהפכת עליו, הוא מתקשה לשאת בעול ומבקש את מותו. אך בדיוק כשנדמה שכאן מסתיים הסיפור, מתחיל סיפור חדש שנשמע כמו עלילת מתח בדיונית, הממקמת את יאסין במרכזן של פעולות חשאיות, מהנועזות והמסוכנות שביצעה ישראל בשנות ה-80 וה-90 בלבנון. כששוב רועדת הקרקע מתחת לרגליו, הוא נאלץ להתחיל הכל מחדש. הסרט משרטט דיוקן אינטימי של מי שתלאות חייו, יד המקרה והבחירה, הביאו אותו להיות לאחד מבכירי הסוכנים והמרגלים שהפעילה ישראל בעולם.

לכבוד חודש הגאווה –

מבחר סרטים מהארץ ומהעולם יעלו בערוץ yesRAINBOW ב-VOD, החל מה-12.6, וישודרו בערוץ במהלך הסופשבוע – מיום חמישי ה-13.5 ועד שבת ה-15.5, כולל בכורות מרתקות.

קראו לה גנדה | בכורה ב-VOD: יום רביעי, 12.6. שידור ביום חמישי, 13.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו

הרצח האלים של הטרנסית הפיליפינית ג'ניפר לאוד ("גנדה") בת ה-26, על ידי חייל המארינס ג'וזף סקוט פמברטון במוטל באולונגפו סיטי הצית סערה תקשורתית נרחבת והביא להפגנות רחוב סוערות. החוק שמסדיר את הנוכחות הצבאית האמריקאית בפיליפינים ודואג לחסינות של החיילים מפני עונשים, מאפשר ל"טורפים" האמריקאים להתחמק מתוצאות פליליות. שלוש נשים משלבות כוחות יחדיו ויוצאות להילחם  למען הצדק של ג'ניפר: וירג'י סוארז, עו"ד אקטיביסטית, מרדית' טאלוסאן, עיתונאית טרנסג'נדרית ואמה של ג'ניפר, ג'וליטה. הסרט, שהוא סוג של סיפור "דוד וגוליית" מודרני, מציג חקירה גאו-פוליטית רגישה, שראשיתה בסיפור טרגי אישי אך המשכה בהעלאת נושאים של אלימות מגדרית,  אפליה טרנסג'נדרית והסכמים היסטוריים מעוותים בין הפיליפינים לארצות הברית, שהגיע הזמן לעשות בהם שינוי.

גיבורות נסתרות | בכורה ב-VOD מיום רביעי, 12.6. שידור ביום שישי, 14.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו

ד"ר כריסטן ריס, מומחית למחלות זיהומיות, הגיעה לסולט לייק סיטי ב-5 ביוני 1981 – באותו יום בו פרסמו המרכזים לבקרת מחלות בארה"ב דו"ח על המחלה החדשה שתיקרא בהמשך AIDS. שנה לאחר מכן תיפגש ריס עם הפציינט הראשון שלה שחולה במחלה. בגלל הסטיגמה והפחד סביב האיידס וההומוסקסואליות, ריס והעוזרת שלה מגי סניידר הפכו במהרה לצוות המומחה היחיד ביוטה שמוכן לטפל במספר ההולך וגדל של נשאי HIV וחולי האיידס. פציינטים אלה נאלצו בד"כ להסתיר את מצבם מפני משפחותיהם, מקומות העבודה והקהילות הדתיות שבהם חיו.

ספרי ההיסטוריה מספרים על התפשטות האיידס בעיקר באזורים העירוניים בהם היתה אוכלוסיה נרחבת של הומוסקסואלים, כמו סן פרנסיסקו וניו יורק, אך הסרט שלפנינו חושף את ההשפעה של המחלה על המקומות הפחות ברורים מאליו, היותר קונסרבטיביים, ומשקף בכך את הסיפור האמיתי של התפשטות מחלת האיידס, כפי שהתחולל באותה תקופה בכל המדינה.

טרנסים בצבא | בכורה ב-VOD מיום רביעי, 12.6. שידור במוצ"ש, 15.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו 

מאז מלחה"ע ה-2 טרנסג'נדרים לא יכולים לשרת, באופן רשמי, בצבא האמריקאי מ"סיבות רפואיות". עם זאת, יש כיום בצבא ארה"ב כ-15,500 טרנסג'נדרים, מה שהופך את הצבא האמריקאי למעסיק הגדול ביותר של טרנסג'נדרים בארה"ב. ב-2013 הוקם איגוד "ספרטה" המייצג מאות חיילים טרנסים והוא פועל מול גורמים בכירים בפנטגון במטרה להפסיק את מדיניות "Don’t Ask Don't Tell" ולתבוע את זכויותיהם. פעולתו הפכה רלוונטית עוד יותר לאחר שטראמפ הורה, לפני כחודש וחצי, על שינוי התקנות ואיסור שירות בצבא לטרנסג'נדרים, בטענה שעלויות הטיפול הרפואי בהם גבוהה מהרגיל. הסרט "טרנסים בצבא" מלווה ארבעה חיילים טרנסג'נדרים, נשים וגברים, במהלך שירותם הצבאי באפגניסטן ובארה"ב בעודם נלחמים הן למען המדינה והן למען זכויותיהם.

שיגעון פרנטה | בכורה: יום שבת, 22.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD 

אלנה פרנטה היא ללא כל ספק הסופרת האיטלקייה המצליחה ביותר בדורנו. מאז שהחלה לכתוב ספרים, בתחילת שנות ה-90, היא סחפה אחריה מיליוני קוראים נלהבים מכל רחבי העולם, שקראו באדיקות את ספריה – מ"אהבה מטרידה" ועד "הסיפור של הילדה האבודה". עם זאת, למרות ההצלחה הגדולה, ולמעשה גם בגללה, זהותה של האישה שמאחורי שם העט נחשבת עדיין לאחת התעלומות הספרותיות המסעירות ביותר של העשורים האחרונים. סרטו התיעודי של ג'יאקומו דורזי בוחן לעומק את  העשייה הספרותית של פרנטה, ובמילותיו של הבמאי, "מנסה לעורר מחשבות על הסיבות המיוחדות שהובילו להצלחתה של פרנטה מבלי להתפתות לפרובוקציה שבעשיית סרט רכילותי על זהותה העלומה".

סילביה פלאת': בתוך פעמון הזכוכית | בכורה: יום שישי, 21.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD 

סילביה פלאת' כתבה שירים וסיפורים כבר מגיל צעיר אך עיקר פרסומה הגיע בזכות הרומן האוטוביוגרפי שכתבה – "פעמון הזכוכית". הספר המצליח הביא את סיפורה של אסתר גרינווד, שדמותה התבססה על סיפורה האישי של פלאת', בתקופת ה"מקארתיזם" בארה"ב. גרינווד, נערה מרקע פשוט, מגיעה לניו יורק ב"קיץ מחניק ומוזר" במטרה להגשים את החלום האמריקאי. בתחילת הדרך עומדות בפניה המון הזדמנויות אך ככל שחולף הזמן חלומותיה הולכים ומתנפצים עד שהיא מנסה להתאבד ומאושפזת בבית חולים לחולי נפש. כמו גרינווד, גם חייה של סילביה פלאת' היו רצופים בניסיונות אובדניים עד שהצליחה לבסוף בגיל 30. הסרט "סילביה פלאת': בתוך פעמון הזכוכית", משלב את הנרטיב האוטוביוגרפי של הספר לצד הביוגרפיה של פלאת' בעזרת ציטוטים ממנו ומשיריה, ארכיונים מרהיבים משנות ה-50 וה-60 וראיונות שטרם נשמעו עם בתה האמנית, פרידה יוז, וחבריה.

ארבע המלצות העורכים מהיבול הבינלאומי:

סדרת פשע אמיתי חדשה: כנסיית הרשע של טוני אלאמו | בכורה: ימי שלישי, מה-4.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, כל הפרקים יעלו ל-yesVOD החל מיום שלישי ה-4.6

טוני אלאמו נחשב בשנות ה-70 לאחד המטיפים האוונגליסטים הפופולאריים ביותר באזור קליפורניה. הדרשות הפנאטיות שהשמיע ביחד עם אשתו סוזאן גרמו לאלפי מאמינים לנהור אחריו. חלקם עברו לגור ביחד איתו במתחם סגור המשתרע על פני 60 דונם בארקנסו. למרבה התדהמה, רק שנים רבות לאחר מכן התברר גודל הזוועה שהתחוללה בכת של אלאמו. הוא נעצר ובנובמבר 2009 נידון ל-175 שנות מאסר בפועל לאחר שהורשע ב-175 סעיפי אישום של נישואין לקטינות, אונס, תקיפה מינית, סחר בקטינים למטרות מין והדחתם לדבר עבירה. הוא נשאר בכלא לרצות את עונשו עד מותו ב-2017.

סדרת הפשע האמיתי החדשה, בת 4 הפרקים, מביאה את סיפור עלייתה ונפילתה של הכת שהנהיגו טוני וסוזן אלאמו. היוצרים, זוכי האמי®, רנדי ברבטו ופנטון ביילי ("מייפלת'ורפ: להישיר מבט") מציגים עדויות מצמררות של חברי הכת לשעבר, המתארים את האלימות הקשה שהופנתה כלפיהם ועדויות של סוכני ה-FBI שעצרו אותו. לצד אלו מובאים קטעי ארכיון נדירים, ובהם תצהיר וידאו בלעדי בו מצולם אלאמו בעצמו, ושחזורים קולנועיים, הממחישים את השתלשלות האירועים. כל אלו מנסים לענות על השאלה שנשארה תלויה באוויר – כיצד הצליח אלאמו להנהיג כת כה קיצונית במשך חמישה עשורים עד שנעצר?

Ministryofevil Horiz24x135 389dpi 16x9

המלך | בכורה ב-VOD מיום שבת, 15.6. שידור ביום ראשון, 16.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו

40 שנה לאחר מותו של אלביס פרסלי, יוצא הבמאי זוכה שני פרסי פסטיבל סאנדנס, יוג'ין ג'רקי ("למה אנו נלחמים"), עם הרולס רויס של אלביס מ-1963 למסע מוזיקלי ברחבי אמריקה. ממפיס לניו יורק, דרך לאס וגאס והלאה, המסע עוקב אחרי עלייתו ונפילתו של אלביס ומשחזר את תחנות חייו מהלידה ועד המוות, כמטאפורה למדינה שהשאיר מאחוריו. לצד הביוגרפיה, משרטט ג'רקי דיוקן חזותי של מצב החלום האמריקאי ומצביע על הסיבות שהביאו את האומה האמריקאית  למצב של מתחים בין גזעיים, רדיפה אחר כסף ותהילה, ירידה בערכים ומלחמות תרבותיות.

 להתגבר על הפער | בכורה: יום ראשון, 30.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD 

רוקפורד, אילנוי, היא עיירה אמריקאית שכוחת-אל, שכל מי שנולד בה מחכה לרגע שיוכל לעזוב אותה. במאי הסרט, בינג ליו בן ה-24 הוא יליד המקום. בסרטו החדש הוא חוזר כדי לפגוש מחדש את חבריו זאק וקייר, איתם העביר שעות על סקייטבורד בילדותו. הסרט שמביא את סיפורם של שלושת הצעירים שהתחברו יחדיו כדי לברוח ממשפחותיהם האלימות, משלב צילומי ארכיון מתקופות ילדותם לצד ראיונות עכשוויים וצילומי סקייטבורד יוצאי דופן. החבורה מתבגרת אל מול עינינו כשחשיפות לא צפויות מאיימות להרוס את החברות ארוכת-השנים. מדובר בסרט פרובוקטיבי ששובר את הסטראוטיפ השלילי כלפי מחליקי הסקייטבורד, מספק הצצה מקרוב אל לב הגבריות המודרנית ובוחן את הגבול הדק שבין הקניית משמעת להתעללות של אבות ובנים.

דור המומנטום | בכורה: יום ראשון, 2.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD 

בסוף שנות ה-80, כשעולם הגלישה עדיין לא הגיע לרמת המקצוענות והפופולאריות של היום, התגבשה באואהו, בחופה הצפוני של הוואי, קבוצת גולשים בגילאי העשרה שזכתה לכינוי "דור המומנטום". הם חיו בבית קטן וצפוף בקרבת נקודת הגלישה הידועה – "הצינור". חלקם, כבר בנו קריירת גלישה בגלים קטנים יותר בפלורידה ובקליפורניה והגיעו לשם כדי להוכיח את עצמם מול הגולשים הטובים ביותר של הוואי, חלקם מקומיים צעירים שחיפשו גולשים  נוספים לגלוש איתם – וכולם חיפשו קהילה של אנשים שעליהם יכלו לסמוך. הם נהגו לצאת לסשנים של גלישה בגלים האימתניים כשעל החוף תיעד אותם הצלם האגדי טיילור סטיל עם מצלמת וידאו מגושמת. בסוף כל סשן צפו בעצמם וניתחו את ביצועיהם.  הסרט "דור המומנטום" מביא כעת, 30 שנה אחרי, באמצעות קטעי הארכיון שצולמו אז וראיונות עם הגולשים האגדיים (בינהם – קלי סלייטר, רוב מצ'אדו, שיין דוריאן, פט אוקונל, קלאני רוב) את סיפורה של החבורה שהעלתה את עולם הגלישה לגבהים חסרי תקדים והפכה ברבות השנים לגורם המשפיע ביותר על ענף הגלישה של היום.

אקסיוס: להציל את התקשורת – עונה שנייה | בכורה ב-VOD: פרק ראשון יעלה ב-4.6. שידור: ימי שני, החל מה-10.6, בשעה 21:30 ב-yes דוקו 

עונה שניה, בת 4 פרקים, לסדרה מבית HBO המלווה את עורכי אתר החדשות האמריקאי "אקסיוס" ומציגה את האופן הייחודי בו מסקר האתר מגוון רחב של תחומים באופן שמותאם לקהל הטלוויזיוני והאינטרנטי כאחד. אתר החדשות האמריקאי "אקסיוס" נוסד ב-2016 ע"י מייק אלן, רוי שוורץ וג'ים ונדהיי (ממייסדי אתר החדשות "פוליטיקו"). הייחוד שלו הוא ביכולתו לשלב חדשות בלעדיות עם כיסוי מאיר עיניים ותובנות אמינות באופן שנועד מראש לשיתוף. הכתבות, שנוגעות לתחומי הכלכלה, הפוליטיקה האמריקאית והעולמית, הבריאות, הטכנולוגיה והתקשורת, תמיד ממוקדות. בד"כ לא עולות על 300 מילה ונכתבות מראש כך שניתן יהיה להעלות אותן בפלטפורמות כמו פייסבוק, טוויטר וסנאפצ'ט לצד פרסומן בניוזלטרים של אקסיוס ובאתר עצמו. הבמאים זוכי האמי® מת'יו או'ניל ("בגדד ER”) ופרי פלץ ("אזהרה: התרופה הזאת יכולה להרוג אותך") מביאים בסדרה ראיונות בלעדיים עם העיתונאים המובילים של אקסיוס לצד שילוב ייחודי של התוכן החדשותי שלו ובכך עוזרים לצופים להבין טוב יותר את המגמות הגדולות שמעצבות מחדש את אמריקה ואת העולם כולו.

קרח בלהבות | בכורה ב-VOD מיום רביעי, ה-12.6. שידור ביום שני, 17.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו

קיץ 2018 קבע שיאי חום חדשים, הסופות ברחבי העולם נהיו חזקות יותר, הבצורות ארוכות יותר והקרחונים באנטרקטיקה נמסים מהר מן הצפוי. סרט חדש מבית HBO , בהפקתו של ליאונרדו דיקפריו, יוצא למסע בין-יבשתי, מהקוטב הצפוני דרך חורשות מנגרובים ועד יערות הגשם וממחיש בפנינו את הסכנה הסביבתית החמורה שניצבת בפנינו. בעזרת מומחים אקולוגיים, מדענים ותיקים וצעירים ופוליטיקאים דן הסרט בפתרונות אפשריים למצב בתחומי המדע, הטכנולוגיה, החקלאות ומנסה לתת תקווה לגבי האופן בו נוכל להתרחק מהתהום שאליה אנו צועדים.

האפיפיור פרנסיס: במילים שלו | בכורה ב-VOD מיום שלישי, 18.6. שידור ביום ראשון, 23.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו

לראשונה בהיסטוריה, האפיפיור פרנסיס פותח את דלתו בפני מצלמות הקולנוע ומביע את התייחסותו לשאלות הגלובליות של ימינו.  הבמאי עטור הפרסים, וים ונדרס ("בואנה ויסטה סושיאל קלאב") מלווה בסרטו החדש את מנהיג העולם הנוצרי הקתולי במסעותיו ברחבי העולם ומציג בפנינו את דאגתו העמוקה בסוגיות שונות – מאי שיוויון כלכלי דרך סוגיות הקשורות לסביבה, מצדק חברתי ועד לנושאי הפרט והמשפחה. האפיפיור נפגש עם מאמיניו פנים אל פנים וקורא לשלום עולמי. במהלך הסרט מתועד גם ביקורו של האפיפיור בארץ בשנת 2014 – ביד ושם, בכותל, בכנסיית הקבר ובפגישתו עם הנשיא שמעון פרס ז"ל.

וויג | בכורה ב-VOD מיום חמישי, ה-20.6. שידור ביום שני, 24.6, בשעה 22:00 ב-yes דוקו

סיפורו של פסטיבל הדראג המיתולוגי והשפעתו על תרבות הדראג בעבר ובהווה. פסטיבל וויגסטוק הראשון נוסד במנהטן ב-1984 ועם השנים הלך והתרחב. ב-2005 התקיים הפסטיבל הגדול האחרון שבו הופיעו מיטב אמני הדראג, ביניהם ליידי באני (ממייסדות הפסטיבל), רופול, בי-52, דבי הארי, די-לייט ואחרות. הסרט החדש מבית HBO מביא את סיפור הקאמבק של פסטיבל "וויגסטוק" ב-2018, 13 שנים לאחר אותו פסטיבל בלתי-נשכח. הסרט מתעד את ההכנות לפסטיבל הנוכחי, לצד צילומים ארכיונים אותנטיים, קטעי "הום וידאו" בלעדיים ותיעוד רחב ונדיר של הדמויות הישנות והחדשות בסצנת הדראג.

צדק אמיתי: המאבק לשוויון של בריאן סטיבנסון | בכורה ב-VOD מיום חמישי, ה-27.6. שידור ביום שני, 1.7, בשעה 22:00 ב-yes דוקו

בריאן סטיבנסון הוא עורך דין אפרו-אמריקאי ואקטיביסט, שפועל למען קידום צדק חברתי בתחום הענישה הפלילית. במסגרת עבודתו הוא נלחם למען נשים, קטינים ומיעוטים אחרים דרך ביטול עונשי מאסר לכל החיים, ללא אפשרות שחרור. הוא מאמין שכל אדם ניתן לשיקום. בסרט החדש מבית HBO, "צדק אמיתי", מנתח סטיבנסון את העוול שנעשה במערכת המשפט האמריקאית וקורא למגר תופעות ארוכות שנים של אפליה ודיכוי גזעי. לדבריו, ההשקפה שעל כולנו לאמץ היא שיש להכיר בכל אדם כמכלול, לרבות נסיבות חייו, ולהתייחס אל בני האדם כאל דבר גדול יותר מהמעשים שביצעו.

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *