ינואר 2018 – תראו מה מחכה לכם ב-yes דוקו

ספיישל מרגש על החיות שלצידנו, סרטי בכורה של יוצרים ישראלים, מבחר ענק של סרטים מרתקים מהעולם – כל הפרטים: בכתבה!

yes

הם מעוררים בנו אמפתיה, סקרנות והשתקפות של עצמנו אך לעיתים הם גם מאיימים על קיומנו. את חלקם אנחנו מגדלים באהבה ואת חלקם אנחנו צדים. מיום ראשון, 14.1 ועד מוצ"ש 20.1, yes דוקו מציג שבוע שלם של סרטים מרגשים, מצחיקים, מפתיעים ולעיתים עצובים על מערכת היחסים המורכבת בין בני האדם לבעלי החיים.

"הפרס", בכורה: יום שני, 15.1, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

סיפורה של התעשייה שמטשטשת את הגבולות בין ציד תיירותי לבין שימור המינים הנכחדים. מסתבר כי הרחק מהמחוזות האורבניים ומהערים הגדולות, ממשיך לשגשג לו ספורט הלקוח ממאה אחרת: ציד בעלי חיים אקזוטיים. לקוחות התעשייה הקונטרוברסלית הזאת משקיעים הון עתק כדי להשתתף במה שנתפס בעיניהם כמסורת, או סתם תחביב בלתי מזיק, ומעשירים את האוסף הפרטי עם זברות, אריות וקרנפים – הכל בא בחשבון. במקרים אחרים המניע הוא שונה: גופותיהם של בעלי החיים הוא חומר גלם לסחור בו. סרטם עטור השבחים של הבמאי הישראלי שאול שוורץ ("הסודות של איידה") וזוגתו כריסטינה קלוסיאו משייט בין שני מוקדים, ארצות הברית ואפריקה, ומציג תמונה מורכבת של עולם הציד והשלכותיו על המערכת האקולוגית. לצד הצילומים המרשימים, נרקם דיון מאתגר: האם ייתכן כי דווקא המשך קיומה של התעשייה הזו עשוי להבטיח הישרדות של מינים הנמצאים בסכנת הכחדה?

"איש/ציפור", בכורה: יום רביעי, 17.1, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

סיפורה של מערכת היחסים המפתיעה והמרגשת בין פנסיונר שהתאלמן מאשתו לבין יונה אחת, מיוחדת במינה. דייויד עלה מארה"ב בשנות ה-70 אבל מעולם לא הסתגל לגמרי לחיים בארץ והיה תלוי באשתו בכל ענייני היום-יום. כשהיא נפטרה מסרטן הוא הרגיש שאיבד הכל. אחרי השבעה הפציעה בחלון דירתו יונה לבנה והתעקשה להיכנס. היא הפכה לבת-הלוויה הצמודה שלו: ישבה על כתפו כשטייל בשכונה, על הגה המכונית כשנסע לבקר את הילדים, ואפילו נכנסה איתו למקלחת לפעמים. המצב החדש עזר לדייויד להתגבר על תקופת האבל אבל העלה תהיות רבות אצל בני המשפחה: בנם, שחזר בתשובה, חשב שמדובר בנשמה תועה ובהמלצת הרב שלו ביקש מאביו לגרשה; שתי בנותיו חשבו שמדובר בסוג של גלגול של אימו; אפילו הבן הפיזיקאי התקשה למצוא הסבר רציונאלי לחיבור המוזר בין היונה לבין אביו. אלא שמעבר לפן המטאפיזי, נחשפת בפנינו מערכת יחסים יוצאת דופן בין אדם לבין ציפור; יחסים שמקפלים בתוכם אובדן, בדידות, זיקנה, אך גם אהבה, תקווה ונחמה.

תסריט ובימוי: רתם מואב | צילום: דוד עצמי | עריכה: עוז גוטמן | הפקה: דוד טאובר.

ינואר 2018 - תראו מה מחכה לכם ב-yes דוקו

"סוס מנצח", Dark Horse בכורה: יום ראשון, 14.1, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

אגדה שקרתה באמת, על חבורת אנשים אמיצים וסוס אחד מנצח בכפר קטן בויילס. בתחילת שנת 2000, בכפר מרוחק ועני של כורי פחם בויילס התרקם לו חלום. ז'אן ווקס, ברמנית במועדון מקומי, רוקחת תכנית מטורפת להיות חלק מ"ספורט המלכים". היא אוספת לצידה קבוצת מקומיים ויחדיו הם מחליטים לגדל סייח שיהפוך ביום מן הימים לסוס מרוץ. כל אחד מחברי החבורה תורם  10 פאונד בשבוע ואת הסייח, שנקרא "Dream Alliance" הם מגדלים על הגבעה שבכפר, עד שיגיע לבגרות ויוכל להשתתף במרוצים. אז הוא יביא להם הרבה גאווה ואולי אף יגשים את חלומם להתעשר. וכמו באגדות – אליטת הממון והאצולה של מרוצי הסוסים נדהמת כש"דרים", הסוס של "מעמד הפועלים", הופך במהרה לאלוף, בעודו מנצח את הסוסים הגזעיים הטובים ביותר במדינה. אך אז, במרוץ הרה גורל, הסוס חווה תאונה כמעט פטאלית. בזכות טיפול רפואי מסור והרבה אהבה מצד מגדליו, דרים מתאושש וחוזר למרוץ כדי לבצע את הקאמבק המדהים של חייו.סיפור "אנדרדוגי" מלא אהבה ושמחת חיים, שייגע בליבם של כל מי שמעז לחלום…

"משפחת הקיסרים 2: הקריאה", בכורה: יום שלישי, 16.1, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

היעד הוא תמיד אותו יעד אך הדרך אליו אף פעם אינה דומה לקודמת. אחרי חודשיים של צילומים בתנאים קשים באנטרקטיקה בחורף שעבר, לוק ז'אקה, במאי הסרט זוכה האוסקר® "משפחת הקיסרים", חוזר עם סרט חדש שצולם כולו במצלמות 4K, בעזרת צוללת נסתרת ומזל"ט שריחף באוויר. הסרט החדש מביא את סיפורו של פינגווין צעיר, שעומד לצאת לראשונה בחייו למסע הארוך, לאחר שקיבל את הקריאה המסתורית ה"מאלצת" כל פינגווין לצאת ליעד לא ידוע בהגיע החורף. דרך העיניים והזיכרונות של הפינגווינים המבוגרים בני ה-45, נתבונן ברגע המכריע הזה, בקריאה המגנטית: נעקוב אחרי הפינגווין הצעיר שלנו מקרוב לאורך מסע כובש-הלב, בלבטיו, פחדיו ובאתגרים איתם הוא צריך להתמודד לאורך המסע. גורלו של פינגווין אחד צעיר שבזכות האינסטינקטים המיוחדים שלו מצליח לשרוד.

"כל סוסי המלכה", בכורה: יום רביעי, 17.1, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

איך אישה אחת הצליחה לגנוב 53 מיליון דולר מבלי שמישהו הבחין בכך? ב-2012 התגלתה הונאת הענק המוניציפאלית הגדולה ביותר בתולדות ההיסטוריה האמריקאית: ריטה קרונדוול, חשבת בעיר דיקסון, אילינוי, מעלה ב-53 מיליון דולר מכספי העיר. גרונדוול, שהיתה אחת ממגדלי סוסי ההרבעה המובילים במדינה וזכתה על כך ב-52 אליפויות עולם, נאלצה לשלם על הסוסים שלה כ-200,000 דולר מדי חודש. כדי לעמוד בתשלומים השתמשה בכספי העירייה במשך 20 שנה מבלי שאיש שם לב. במשך כל אותן שנים חיה גרונדוול חיים ראוותניים ומלאי מותרות, כשבמקביל דרשה מעובדי העירייה, כמנהלת החשבונות של העירייה, לנקוט בחסכנות, לקצץ תקציבים, עד שהביאה להזנחת כל התשתיות העירוניות. הסרט שלפנינו מביא את הסיפור המדהים על הונאת הענק, את רגע הגילוי והשתלשלות החקירה ואת הטרגדיה של עיירה קטנה שהושארה מאחור.

"לאכול כמו חיות", בכורה: יום חמישי, 18.1, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

האם המזון המתועש של חיות המחמד פוגע בבריאותם? רבים מהאנשים שמגדלים בביתם חיות מחמד אינם מודעים להשלכות של האוכל המתועש שהם נותנים לחיות שלהם לאכול ואינם מודעים לכמות התוספים הכימיקלים הלא-בריאים שתעשיית המזון לחיות מוסיפה למוצרים כדי שיהפכו להיות רווחיים. בעזרת שתי הווטרינריות – ד"ר ברברה רויאל וד"ר קארן בקר מביא הסרט שלפנינו את מאחורי הקלעים של תעשיית המזון לחיות המחמד. השתיים סוקרות את השתלשלות ההיסטוריה של האוכל המוכן לחיות מחמד, מסבירות מה גורם ליצרנים להוסיף למזון תירס, סויה וחיטה שכלל אינם בריאים לחיות ומביאות אל המסך את הצדדים הפחות מוכרים של הסכנה בענף שהולך וגדל ללא כל פיקוח.

פרויקט "תעודת גמר", המתקיים זו השנה התשיעית, הוא פרויקט במסגרתו תומכים ערוץ yes דוקו וקרן גשר לקולנוע רב-תרבותי בסרטי גמר נבחרים של סטודנטים לקולנוע, במטרה לתת במה ליוצרי דור העתיד של הקולנוע הישראלי.   החל מה-3.1 נשדר מדי יום רביעי ב-21:00 סרטים ישראלים חדשים בולטים מתוך הפרויקט. והחודש:

"כמו פרח לוטוס", בכורה: יום רביעי, 3.1, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

בזיכרונה של ילדה בת עשר היו שישה מבוגרים. הם היו משפחה. באמצעות הנפשת זיכרונותיה, שבה במאית הסרט, אל ילדותה בניסיון להבין כיצד נעלמו המבוגרים הדומיננטיים בחיה, לאחר מות אמה. חומרי הגלם שסביבם נטווה הנראטיב – יומן אישי מפורט ותיעוד וידאו רב עוצמה יוצרים פסיפס משפחתי נוקב ובלתי מתפשר.

בימוי, תסריט והפקה: אליה שוורץ |  צילום: דניאל רוזנבאום |  עריכה: מירי לאופר | עריכת פיין קאט: שקד גורן |  עיצוב פסקול: רותם דרור | מוזיקה: עמית פוזננסקי | עיצוב אנימציה-שרה ג'ין | אנימציה-סטודיו- דה הייב | אפטר: דין ברעם | מפיקים נוספים: דין ברעם, ליאור ויינשטיין | הפקת פוסט: אסף שניידר. הופק במסגרת בי"ס מנשר לאמנות בתמיכת ערוץ yes דוקו, קרן גשר לקולנוע רב-תרבותי וקרן ברנשטיין.

ינואר 2018 - תראו מה מחכה לכם ב-yes דוקו

"חבר שלי יניב", בכורה: יום רביעי, 10.1, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

יניב ומעיין, במאי הסרט, חברים כבר יותר מ-10 שנים. לאחרונה, משתף יניב, הלוקה במחלת ניוון שרירים (SMA), את מעיין ברצון שלו לעזוב את הבית ולהיות בפעם הראשונה בחייו עצמאי באמת, גם אם מדובר במהלך שעלול לסכן את חייו. מעיין לוקח אותנו למסע מלא בהומור בחייו של יניב. מסע שמאתגר את החשיבה המקובלת על מה זה אומר "להיות בחיים". הסרט משקף חיים של מאבק תמידי בין הרצוי למצוי, בין תשוקה לנחישות, בין הגוף לנפש ובין חוסר אונים לאופטימיות. איזה צד יכריע?

בימוי: מעיין שורץ | עריכה: אמיר ג'ורג'י | צילום: רן ברגינסקי, מעיין שורץ | הפקה: מורן נקר | אנימציה: יעל חן, ירדן קולר | מוסיקה מקורית: חגי גליק | הקלטה: נבט מזור, מתן דרמבוס | עיצוב פסקול: מיכל גדעון | תיקוני צבע: רן ברגינסקי | אפקטים: עומר שורץ. הופק במסגרת מכללת ספיר בתמיכת ערוץ yes דוקו, קרן גשר לקולנוע רב-תרבותי, קרן ברנשטיין, הקרן לירושלים, סינמטק ירושלים והמועצה הישראלית לקולנוע – משרד התרבות והספורט.

ינואר 2018 - תראו מה מחכה לכם ב-yes דוקו

"האי"' בכורה: יום רביעי, 24.1, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

מבט אינטימי על הפסיפס האנושי שמרכיב את בית החולים הצרפתי "סנט לואיס" – הוספיס לחולים סופניים שממוקם על הגבול המתוח בין מזרח למערב ירושלים, מול חומות העיר העתיקה. במשך שנתיים ליווה הבמאי, אדם וייגנרוד, את המטופלים והמטפלים- כל אחד והסיפור האישי שלו. רגעי הומור לצד עצב מהחיים שבין קירות בית החולים.

בימוי, צילום והפקה: אדם וייגנרוד | עריכה: קטיה שפלביה | סאונד: רותם דרור | מוסיקה מקורית: אדם וייגנרוד | עריכת און ליין: תומר בהט. הופק במסגרת אוניברסיטת תל אביב בתמיכת ערוץ yes דוקו, קרן גשר לקולנוע רב-תרבותי ואשל – ג'וינט ישראל.

ינואר 2018 - תראו מה מחכה לכם ב-yes דוקו

"אחותי כלה", בכורה: יום רביעי, 31.1, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

שרי, חרדית בת 27 מבני ברק. רווקה. הסרט מלווה את שרי בתקופת השידוכים, החל משלב הצעת השידוך דרך הבירורים ועד הפגישות. נקשיב לה, לרגשות שלה, לקושי שלה לעמוד בפני הלחץ החברתי שמופעל עליה כאשר היא רואה את החברות שלה נשואות ומקימות משפחה והיא עדיין מצפה. איך בחורה רווקה בגיל כזה מתמודדת בכור ההיתוך של החברה החרדית? לחפש חתן במשך 8 שנים זה קצת יותר מידי. אפילו בשבילה.

בימוי, תסריט וצילוםי: שושי אלטמן | צילום נוסף: יוסי וייס | עורכת ראשית: טלי הלטר שנקר | עורכות משנה: שושי אלטמן, מרגלית פרידמן | מוסיקה מקורית: יהודה אריה קונסמן |עריכת סאונד: מיכאל גורביץ | עריכת און ליין: דימה לידחוב

הסרט הופק בתמיכת ערוץ yes דוקו, קרן גשר לקולנוע רב תרבותי והמועצה הישראלית לקולנוע – משרד התרבות והספורט.

ינואר 2018 - תראו מה מחכה לכם ב-yes דוקו

"ג'ים: סיפורו של ג'יימס פולי" בכורה: יום שני, 29.1, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

מה גורם לעיתונאי לסכן את חייו באזורי מלחמה? ב-19 באוגוסט 2014, צילום וידאו שעלה ליוטיוב ומציג לכאורה את עריפת ראשו של צלם העיתונות האמריקאי ג'יימס פולי, זעזע את העולם. התמונות הקשות שנפוצו ברשתות החברתיות הוכיחו לכולם שאנו ניצבים כעת בפני סוג חדש של טרור. ב-22 בנובמבר 2012 נחטף ג'ים פולי בסוריה ונעדר למשך שנתיים. אל משפחתו, שנזרקה בן רגע אל עולם של שקרים ואכזבות, נשלח דואר אלקטרוני המאיים בהוצאתו להורג אם ארה"ב לא תשלם בעבורו כופר.

הבמאי בריאן אוקס, חבר ילדות של פולי, מביא בסרטו המצמרר את סיפורו של צלם העיתונות ג'יימס פולי – מילדותו בוולפבורו, ניו המפשייר, ועד לעבודתו כצלם המסכן את חייו כדי לתעד את מצוקת האזרחים בחזית המלחמה בלוב ובסוריה. הסרט מביא את סיפורם של בני משפחתו, החברים והעיתונאים שסיקרו את השתלשלות האירועים כמו גם קטעי ארכיון של פולי מספר על עבודתו ועדויות קשות של האנשים שנישבו ביחד איתו. לצד כל אלה מנסה אוקס לענות על השאלה הנשאלת  – למה עיתונאים בכלל יוצאים לאזורי סכסוך ומסכנים את חייהם כדי להביא את הסיפורים הללו, ביודעם שבני משפחותיהם וחבריהם נשארים מאחור ודואגים להם?

"מאחורי דלתות סגורות", בכורה: יום ראשון, 21.1, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

תיעוד מצמרר של שלוש נשים מוכות, מהשלב שהעזו לדווח למשטרה, ברגע של אלימות קשה מצד בני זוגם, ועד לרגע שבו נשלחו בני זוגם לכלא. סברינה הותקפה באכזריות ע"י בעלה פול תוך שהוא מאיים להרוג אותה במכות. היא מצליחה לחייג למשטרה ולזרוק את השפופרת על המיטה כדי שישמעו מה שמתחולל בבית. תוך 7 דקות מגיעה ניידת ומצילה את חייה. כשכולה חבולה, ימים ספורים אחרי האירוע, היא מספרת למצלמה על מה שחוותה, לצד קטעי וידאו מתוך חקירת בעלה במשטרה. הלן סבלה תקופה ארוכה מאלימות הולכת וגוברת מצד בן זוגה לורנס עד שבינואר 2015 הוא תקף אותה בצורה קשה. בנה בן ה-12 הצליח לברוח מהבית ולדווח על האירוע. לורנס נעצר ומבית המעצר המשיך לשלוח לה מכתבי סליחה. אחרי שבוע הוא שוחרר על תנאי וחזר הביתה והלן נאלצה לברוח עם בנה לבית אביה. ג'מה, אמא לשני ילדים קטנים, הותקפה על ידי האקס שלה, דווין,  4 חודשים לאחר שהחליטה להיפרד ממנו. מאז הפרידה הוא לא הפסיק להתקשר אליה ולאיים ואף הגיע אל ביתה לאורך כל שעות היממה. לאחר שהובא למשפט נידון ל-7 שנות מאסר. לצד העדויות הקשות והאמיצות של הבנות, מתראיינים גם חוקרי משטרה שמתמחים באלימות במשפחה ועובדות סוציאליות, שתפקידן לסייע לנשים להשתקם לאחר התקופה הקשה שעברו.

"פלסטיק צ'יינה" בכורה: יום שלישי, 23.1, בשעה 22:00 ב-yes דוקו

דיוקן של עוני, ייאוש ותקווה המבצבצים מתוך ערימות של זבל פלסטי בסין. סין היא יבואנית אשפת הפלסטיק הגדולה בעולם. יותר מ-30 ערים בסין מעורבות בתהליך המחזור של האשפה המגיעה מאירופה, ארה"ב ומארצות שונות באסיה. הסרט שלפנינו מביא את סיפורה של יי-ז'י, בת ה-11, שאביה, פנג, עובד אצל מעסיקו הסיני, קון, במיון ומחזור פסולת מפלסטיק. פנג  וקון מגדלים את ילדיהם בתוך הרי אשפה ענקיים ומטונפים של פלסטיק וסירחון של פלסטיק שרוף. המראות כה קשים עד שקשה להישאר אדישים אליהם. עם זאת, יי-ז'י וחבריה תמיד מצליחים למצוא לעצמם אוצרות בתוך ערימות הפסולת: שקית של בלונים, בובות קטנות ומגזינים ישנים שאפשר לחתוך מהם תמונות ולהמציא עליהם סיפורים. אלה נותנים להם הצצה לחיים המאושרים של העשירים ברחבי עולם – חיים שכמותם לעולם לא יהיו להם.

קון עוד מקווה לשלוח את בנו לבית הספר ביום מן הימים אך יי-ז'י לא תוכל לעולם לצאת ללמוד כי אביה משקיע את מעט כספו באלכוהול. חוסר האונים והייאוש משתלט על כל פינה ואין כל תקווה באופק. הסרט הנוקב עטור הפרסים מתעד מקרוב את גיבוריו ולא דורש כל הסבר: הדמויות מספרות בעצמן את השלב האחרון והעגום בשרשרת הצריכה האוניברסלית של העולם המערבי.

לציון יום השואה הבינלאומי נשדר בבכורה את הסרט – "מר מיונז",  בכורה: מוצ"ש, 27.1, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

איך מיונז צרפתי הביס את הנאצים? הצייר והקולנוען, פיליפ מורה, מחליט לצייר "ספר קומיקס" על אביו המנוח ג'ורג' מורה, שהיה אמן מוכר ובוהמיין במלבורן, אוסטרליה. ג'ורג' ניהל עם אשתו בית קפה, מסעדה וגלריות אמנות אך למרות שהיה מוכר מאד בציבור, סיפור חייו האמיתי של האב ותרומתו לתנועת התנגדות הצרפתית בזמן מלחה"ע ה-2 מעולם לא נחשף. כדי לצייר את ספרו יוצא הבמאי, טרבור גראהם, למסע בעקבות אביו ומביא, בצורה גרפית יפיפייה, את סיפור חייו של האב דרך מפגשים עם האנשים שהכירו אותו: מילדותו בלייפציג גרמניה, דרך לימודיו באוניברסיטת ברלין בזמן שריפת הספרים ב-1933, הבריחה לפריז, ההיכרות עם אשתו, סיפור ההישרדות הדרמטי של משפחתם בשואה וסיפור הצלת היהודים, שבזכותו קיבל את שם הקוד – "מר מיונז".

במהלך הסרט מגלה גראהם שבאמצע שנות ה-40 אביו וחברו הקרוב, אמן הפנטומימה, מרסל מרסו הצליחו להציל את חייהם של אלפי יהודים. הטריק הפשוט שאיתו השתמשו היה מריחת המון מיונז ביתי בתוך באגטים. המיונז שהרתיע את הנאצים מפני לכלוך של מדיהם היפים, מנע מהם לערוך חיפוש יסודי, וכך יכלו מרסו וג'ורג', מחופשים לנזירות בסגנון "צלילי המוזיקה", ללוות ילדים לטיולים בהרים אל מעבר לגבול. סרט שהוא מסע אישי, צבעוני ומלא חיים המשלב יחדיו את ההיסטוריה של המאה ה-20 עם אמנות, אוכל טוב וסיפור משפחתי מעורר השראה.

"מלכי הקסטות" בכורה: יום שלישי, 2.1, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

סיפורו של הפורמט המוזיקלי הגרוע בהיסטוריה. פי'צר דוקומנטרי, עטוף בנוסטלגיה, מביא את סיפור המצאתן, שימושן והשפעתן של קלטות השמע, ה"קסטות", על צריכת המוזיקה משנות ה-60 ועד ימינו. האהבה למוזיקה המוחשית, שהגיעה בתוך קופסת פלסטיק עם סליל מגנטי ועטיפה צבעונית שמכילה את מילות השירים, השאירה קהל מעריצים שמסרב עד היום להתקדם לקבצים דיגיטליים. זמרים, להקות ופסקולים של סרטים הוליוודיים ממשיכים לצאת גם היום במהדורות מיוחדות עם שיריהם על גבי קסטות. בסרט שלפנינו כתבי מוזיקה, אספנים ומעריצים, בינהם – לו אוטנס, ממציא הקסטה, הזמרים הנרי רולינס, ת'רסטון מור, דמיאן ג'ורדו ואחרים נוברים באוספיהם הפרטיים ומספרים, בין השאר, על עוצמת ה"מיקסטייפ" – הפלייליסט בעריכה אישית שהוקלט ע"ג הקסטות. סרט חובה, מלא בארכיונים מרגשים, לכל חובבי המוזיקה שנולדו לפני שנות ה-90.

Cassette: A Documentary Mixtape – Official Trailer from Zack Taylor on Vimeo.

 

"משוחררים מהכלא", בכורה: יום ראשון, 7.1, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

אסירם משוחררים בלוס אנג'לס שקיבלו החלטה מודעת להתנתק מעולם הפשע ולא לחזור יותר לכלא לעולם. הסרט מלווה אותם מרגע השחרור ולאורך התקופה הקשה של ההתאקלמות בחיים האמיתיים ובסביבה הלא פשוטה שבה הם גרים. בריאן השתייך בעבר לאחת מחבורות הרחוב הברוטאליות ביותר בלוס אנג'לס. הוא שוחרר ב-2014 לאחר שריצה עונש של 24 שנים בכלא על סחר בסמים, שוד של אנשים תמימים וכמעט רצח. העולם שהשאיר מאחוריו כשנכנס לכלא השתנה ללא היכר. כעת עליו להתמודד לבדו עם ההתקדמות הטכנולוגית העצומה שחלה ב-24 שנים האחרונות אך הוא מחליט לעשות הכל כדי לתרום לחברה ולהשתייך אליה. סזאן, בת 28, אמא ל-3 ילדים קטנים שנעצרה על סחר במריחואנה מבקשת עם שחרורה, לחזור ולתפקד כאמא אוהבת ודואגת לילדיה הקטנים וחואן בן ה-18, אב לתינוקת קטנה, שהשתחרר גם הוא מהכלא רוצה כעת להשלים את לימודיו ולהתקבל לקולג'.

ינואר 2018 - תראו מה מחכה לכם ב-yes דוקו

"טורקיה על הקצה", בכורה: יום שלישי, 9.1, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

סרט אישי ואמיץ שנעשה מתוך האופוזיציה הדמוקרטית בטורקיה. בשנים האחרונות עברה טורקיה מהפכה  – ממדינה חילונית ודמוקרטית, הפכה המדינה, תחת שלטונו של ארדואן, למדינה חשוכה השוללת את חירויות הפרט ומאחדת את כל הכוח בידיו של שליט אחד. ניסיון ההפיכה שנכשל ב-2016 אף גרם עוד יותר  להגדלת כוחו של ארדואן, בעודו משתמש בחוק כהמלצה בלבד. השחיתות הפכה כבר למחלת מדינה ומתפשטת מלמעלה עד למטה ובמקביל ה"טיהורים" מתרחבים ואלפי עיתונאים, אנשי אקדמיה ונבחרי ציבור מפוטרים וחלקם נשלחים למאסר. במאי הסרט "טורקיה על הקצה", אימרה אזם, מאנשי האופוזיציה לשלטונו של ארדואן לא מפחד להביא בסרטו את הקולות של המתנגדים. כיוצר דוקומנטרי הוא רואה בכך שליחות להחזיר את השוויון והצדק החברתי למדינתו. לשם כך הוא נפגש עם חבריו הקרובים שעמדו לצדו בהפגנות דמוקרטיות לאורך השנים ומנסה ביחד איתם לענות על השאלה – לאן מועדות פניה של טורקיה?

"די כבר עם בנים ובנות"! בכורה: ימים ראשון-שני, 28-29.1, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

האם אפשר לגדל ילדים ללא מגדר מוגדר? העובדה שנולדת זכר או נקבה הולכת לשחק תפקיד נכבד בחיים שעומדים לעבור עליך. השאלה היא – האם הכל מתחיל כבר בילדות והאם האופן שאנו מתייחסים שונה לילדים ולילדות הוא הסיבה העיקרית לכך שעדיין לא הגענו לשוויון בין המינים? תוך שימוש בגישה שוודית חדשה, ד"ר ז'אביד עבדלמונים עורך ניסוי בקרב 30 ילדים בני 7 בכיתה בבריטניה ויוצר סביבה נטולת מגדר, שתמנע מהם להתקבע על המוסכמות החברתיות המקובלות. כשאין בתי שימוש נפרדים ואין פעילות נפרדת לפי מגדר – האם הבנים ילבשו חצאית טוטו? האם הבנות ישחקו כדורגל? והאם בנים יסכימו ללבוש בגדים ורודים? ניסוי חברתי מהפכני, מלווה בהסברים אקדמיים, לצד לא מעט רגעים מצחיקים – מביא את סיפורם של ילדים ומבוגרים שצריכים להתמודד עם האתגר הקשה –  לעשות שינוי מהפכני בהגדרות שהם מכירים.

"הקלטת האבודה של גרג", בכורה: יום שלישי, 30.1, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

פרקר סמית', קולנוען צעיר בראשית דרכו, מחליט, אחרי שחווה אסון אישי, לצאת למסע לאורכה של אמריקה ולתעד את עצמו בסרט דוקו דל-תקציב. לצורך כך הוא רוכש מצלמה ישנה ב-e-Bay ומופתע לגלות סרט ישן שנשכח בתוכה ובו צילומים משפחתיים של גרג ולנטינו, אחד ממפתחי הגוף הפופולאריים בעולם (שמוכר גם בשם ה"איש שזרועותיו התפוצצו" בגלל עודף הסטרואידים שלקח). מתוך אמונה ששום דבר לא קורה סתם בחיים ויש סיבה לכך שדווקא הקלטת הזאת התגלגלה לידיו – פרקר יוצר קשר עם ולנטינו ומקבל החלטה לשנות את המסלול ולצאת, בליווי החתול שלו, למסע במכוניתו מאוסטין טקסס אל ניו יורק במטרה לפגוש את האיש, שסרטיו האישיים התגלגלו לידיו. לאורך המסע המסקרן מתגלים לצופים פרטים חדשים ומפתיעים על משפחתו של הבמאי ועל המשותף בין המתעד למושא התיעוד שלו. 

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *