ינואר 2019 – הבכורות של yes דוקו

סרט חדש שמפצח את סודות השליטה בתקשורת של ראש הממשלה, דוקו מיוחד ליום השואה, סדרת פשע חדשה ועוד שלל סיפורים מרתקים ומרגשים מחכים לכם בחודש הקרוב

yes

"קינג ביבי", בכורה: יום רביעי, 9.1, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD 

הביוגרפיה של בנימין נתניהו רצופה אינספור הופעות תקשורתיות שעזרו לו לבצר את מעמדו. עשרים שנה לפני המופע הנשיאותי של דונלד טראמפ, נתניהו הבין את הרווח הפוליטי הנובע מהתעמתות מתמדת עם התקשורת ופנייה ישירה לציבור. בעזרת חומרים ארכיוניים מרתקים מהופעותיו לאורך השנים, חלקם נדירים, סוקר הסרט "קינג ביבי" את עלייתו לשלטון: החל בימים שבהם כיכב כמומחה לטרור בטלוויזיה האמריקאית של שנות ה-80, דרך התוודותו בשידור חי על פרשת הקלטת הלוהטת, ועד שהשיג שליטה מלאה ברשתות החברתיות והפסיק כמעט להעניק ראיונות לתקשורת הישראלית. מאולפן אחד למשנהו, ביבי הפך מאחת התקוות הגדולות של הפוליטיקה הישראלית למנהיג מעורר מחלוקת שרבים בארץ רואים בו מושיע, ואחרים – פוליטיקאי שלא יבחל בדבר כדי להיאחז בשלטון.

בימוי: דן שדור | הפקה: לירן עצמור | תסריט: דן שדור | עריכה: נטע דבורקיס, דן שדור | עיצוב פסקול: איציק כהן | מוסיקה: קרני פוסטל | הפקה: לירן עצמור – "עצמור הפקות".
הסרט הופק עבור yes דוקו בתמיכת הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה ומועצת הפיס לתרבות ולאמנות.

לקראת יום השואה הבינלאומי נשדר בבכורה את זוכה פרס הקהל בפסטיבל דוקאביב האחרון, מותחן דוקומנטרי מטלטל שבמרכזו זהות גנובה – "אתה מת רק פעמיים", יום רביעי, 23.1, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD 

שיחת טלפון מפתיעה מבשרת לאמו של במאי הסרט כי היא היורשת החוקית של בית, בצפון היקר של לונדון. כל שיהיה עליה לעשות הוא להוכיח שהיא בתו של ארנסט בכינסקי. אלא שכמה ימים מאוחר יותר מתגלה באוסטריה מידע שמדהים את בני המשפחה: תעודת פטירה נוספת חושפת אדם עם אותו שם ומספר זהות, שנולד באותו יום ובאותו מקום בהם נולד ארנסט בכינסקי. מי גנב את זהותו ואת סיפור חייו של סבא ארנסט? מאיזה גורל ניסה להימלט? כל התשובות המפתיעות – במותחן הדוקומנטרי שכבש את לב הצופים והמבקרים בפסטיבל דוקאביב האחרון.

יוצרי הסרט: יאיר לב, דוד דרעי | בימוי: יאיר לב | תסריט: יאיר לב, דוד דרעי | עריכה: יניב רייז | צילום: דוד דרעי
תחקיר: ניקו הופינגר | פסקול: אבירם וילנסקי, אבי מזרחי | מוזיקה: יונתן בר גיורא | הפקה: דוד דרעי, מרקוס גלזר
חברת הפקה: ד.ד. הפקות, Ngf – אוסטריה
הסרט הופק עבור yes דוקו בתמיכת קרן רבינוביץ לאמנויות וועידת התביעות.

"אבן נייר ומספריים", בכורה: יום רביעי, 16.1, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

רז ולילך, זוג יוצרים, מתמסדים ובונים בית. הם מתעדים טיפולי פוריות, הולדת תאומים: נור, תינוקת בריאה, וים, עם מום בלב. ים מאושפז לסדרת ניתוחים, צנתורים והשתלות. הוא מוחזק בבידוד בבית, למעלה משנתיים, לצד אמו ואחותו, מחשש להדבקות במחלות. הילדים גדלים ואז פורץ סרטן אצל האב והמשפחה שוב מוצאת עצמה בשגרה של הישרדות. במהלך שש שנים צילמה המשפחה את עצמה מתמודדת עם הטראומה. דרך היצירה היא מציפה את הפער בין החלום למגבלות הגוף ובמעשה האמנות מציעה תקווה, נחמה ואפילו חיוך.

בימוי, תסריט והפקה: לילך מרקמן | צילום: רז מרקמן, לילך מרקמן | עריכה: יעל ליבוביץ' | מוסיקה: אלעד שניידרמן | עריכת פסקול: נין חזן. הסרט הופק עבור yes דוקו תמיכת מפעל הפיס, קרן רבינוביץ לאמנויות והקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה.

"החבר הגרמני שלי" | בכורה: יום רביעי, 30.1, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

כיצד הפך סיפור אהבה חינני לחלום בלהות? מותחן דוקומנטרי-עלילתי במרכזו נגה, שיורשת את בית סבתה ניצולת השואה ("החווה"), אך לא מצליחה להשתלט על הבלגן והעזובה. היא מעסיקה גרמני צעיר ונמרץ לעבודות גינון, ומתאהבת בו. הגרמני מציע שיעבור לגור עם נגה בחווה תמורת הרחבת עבודותיו במשק הבית. סבתא ואמא של נגה מתנגדות באופן נחרץ, אך נגה מכניסה את הגרמני לחווה והאהבה ביניהם פורחת, עד שמתחילים להופיע שינויים מדאיגים בהתנהגותו ונגה מתחילה לחשוש לחייה.
בימוי: תסריט וצילום: נגה נצר | עריכה: נגה נצר, נואית גבע | הפקה: נגה נצר, רוברט סיביס
הסרט הופק עבור yes דוקו בתמיכת קרן רבינוביץ לאמנויות.

"הפרד ומשול: סיפורו של רוג'ר איילס", בכורה: יום ראשון, 6.1, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD 

סיפור עלייתו ונפילתו של מי שהיה האיש החזק שמאחורי פוקס ניוז, אך סולק בבושת פנים בעקבות האשמות קשות על הטרדות מיניות של עובדות במהלך השנים.
איילס שינה את המסלול בו צעדה עד אז הפוליטיקה האמריקאית כמו גם את השיח הציבורי. הוא מילא תפקיד מרכזי בבחירתם של מספר נשיאים רפובליקנים, מריצ'ארד ניקסון ועד דונלד טראמפ, עם השלכות שהורגשו בכל העולם. אבל מעבר לעשייתו הפוליטית והתקשורתית הענפה, מתברר ששכרון הכוח שלו גרם לו גם להתייחס לנשים איתן עבד בצורה שצילקה אותן לכל החיים. עוד לפני ש-#MeToo הפכה לתנועת המונים, איילס היה אחד מענקי התקשורת שהופלו בגלל האשמות על הטרדות ופגיעות מיניות. הסרט המרתק, שמתעד את הקריירה שלו מתחילתה, מציג גם עובדות ומגישות בפוקס ניוז, שנבחרו פעמים רבות בגלל צורתן החיצונית ומידת הסכמתן לאפשר לאיילס לבצע את זממו, וחושפות באומץ רב את דרכי הפעולה הנלוזות שלו. שנה אחרי שהודח מפרוייקט חייו, הלך איילס לעולמו.

"הסודות של "ליהמן ברדרס" | בכורה: יום ראשון, 20.1, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD 

עשור לאחר המשבר הכלכלי של 2008 והתמוטטותו של בנק ההשקעות הרביעי בגודלו בארה"ב, "ליהמן ברדרס", נותרה עדיין תלויה באוויר השאלה – האם מנהלי הבנק הבכירים ידעו על המתרחש בתוכו, יכלו לחזות את המשבר שעומד להגיע וניסו למצוא דרכים לעצור אותו? הסרט מנתח, בדיעבד, את המסלול האובדני אליו צעד הבנק, תוך שהוא מביא עדויות מצמררות של עובדים מהבנק שחשפו שחיתויות כבר ב-2005, זיהו את סימני האזהרה המוקדמים של משבר משכנתאות הסאב-פריים וניסו להזהיר את המערכת מבפנים. השתלשלות האירועים המתוארת בסרט עוזרת לנו להבין טוב יותר את דפוס החשיבה של בכירי הבנק, שהוביל בסופו של דבר לפשיטת הרגל הגדולה ביותר בהיסטוריה של ארה"ב, ונועדה גם להזהיר אותנו מפני העתיד.

Ilb Anton Bureau

 

"טפלון: השטן שאנו מכירים" | בכורה: יום ראשון, 13.1, בשעה 22:00 וב-yes דוקו 

כיצד הסתיר תאגיד הכימיקלים הענק – הן מהציבור והן מעובדיו – את סכנות השימוש בכלֵי בישול מצופים טפלון? תאגיד הכימיקלים האמריקאי "דופונט" חולל בשנת 1945 מהפכה כשהחל לייצר מחבתות וסירים מצופים בטפלון. השימוש בשמן הופחת והניקוי נעשה קל מתמיד. כעת מתברר שהכימיקל שמשמש להצמדת הטפלון לכלי – ה-C8 נמצא כבר בדמם של 99 אחוז מהאמריקאים. "דופונט" הצליחה להסתיר במשך שנים את ההשפעות המזיקות של ה-C8 תוך שהיא מזהמת את הסביבה עם פסולת כימית. היא גם לא טרחה להזהיר את עובדי החברה מפני הסיכונים הבריאותיים והמשיכה לספק את מוצרי הטפלון כבטוחים לשימוש. אך לאחר שלשתיים מעובדות החברה נולדו תינוקות חולים עם תופעות רפואיות חמורות דומות, לאחר שאיכר מקומי איבד את כל חוות הבקר שלו ולאחר שתושבי ורג'יניה המערבית גילו שהשיניים של ילדיהם הופכות לשחורות, יצאו לאור הסודות שהתאגיד ניסה להחביא במשך כל השנים.

בתביעה ייצוגית, שהפכה להחלטה היסטורית, נחרדו תושבי האזור לגלות עד כמה הנזק שגרם התאגיד הוא בלתי הפיך. הסרט "טפלון: השטן שאנו מכירים" הוא דוגמא קשה לתאוות בצע של תאגיד כלכלי אל מול האנשים הפשוטים, שלמרות שנפגעו קשות, סירבו ליפול מבלי להילחם.

במשבצת דוקו Crime, מדי שלישי ב-21:00, נשדר, החל מה-22 בינואר, את סדרת ה"פשע אמיתי" החדשה: "היעלמותה של נטלי הולווי" | בכורה: ימי שלישי, החל מה-22.1, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yes VOD

ב-30 במאי 2005 נעלמה נטלי הולווי בת ה-18 מאלבמה, במהלך טיול באי ארובה. הנסיבות המסתוריות של היעלמותה וההתפתחויות המסקרנות שהתגלו במהלך החקירה הפכו את הסיפור המסתורי לסיפור חדשות בינלאומי. אך למרות מספר מעצרים ומציאת קצוות חוט פוטנציאליים, לא הוגשו עד היום כתבי אישום בשל היעדר ראיות. סיפור ההיעלמות של נטלי נותר בלתי פתור. סדרת הפשע האמיתי החדשה, בת 6 פרקים, יוצאת למסע מותח ומלא תפניות, אותו מובילים דייב הולווי, אביה של נטלי וחוקר פרטי שמסייע לו. יותר מ-12 שנה לאחר ההיעלמות הם מצליחים למצוא קצה חוט חדש שיביא לפענוח הפרשה ולסגירת התיק אחת ולתמיד.

"ברסלין והמיל: אמני הדד-ליין" | בכורה: מיום שלישי, 29.1, ב-yesVOD. שידור ביום שני, 4.2, בשעה 22:00 ב-yes דוקו 

העיתונאים והסופרים ג'ימי ברסלין ופיט המיל נודעו תמיד בזווית הייחודית שביטאו בעיתונות הניו יורקית בסוף המאה ה-20. מאמריהם המבריקים על האומה האמריקאית, בכלל, ועל העיר ניו יורק, בפרט, שילבו תמיד שנינות, תשוקה, וכשרון ספרותי.
הטור המפורסם ביותר של ברסלין ב"ניו-יורק דיילי ניוז", שהתמקד באיש שהוטל עליו לכרות את קברו של הנשיא קנדי לאחר הירצחו, סיפק פרספקטיבה ייחודית על הטרגדיה ואף הביא לו, בין השאר, את הזכייה בפרס פוליצר ב-1986. גם פיט המיל, בעל טור ועורך ב"ניו-יורק דיילי ניוז" וב"ניו-יורק פוסט" נע תמיד בקלילות בסיקור של המעגלים השונים – מאנשי ה"צווארון הכחול" ועד סלבריטאים הוליוודים.
שניהם כתבו רומנים, סיפורי זיכרונות וטורים, שכיסו מגוון נושאים – מפוליטיקה, דרך פשע ועד ספורט, כששורשיהם נטועים תמיד בשכונות של ניו יורק.
העיתונאי הוותיק ג'ונתן אלתר וצוות הבמאים זוכי פרס האמי®, ג'ון בלוק וסטיב מקארתי, מביאים בסרטם החדש את סיפורם ההיסטורי, הרומנטי והמשעשע של שני הסופרים המבריקים, עמודי התווך של מעמד הפועלים וסמלי עולם העיתונות הישן. שני אנשים שהצליחו לספק זוויות חדשות כמעט לכל האירועים הגדולים של את המחצית השנייה של המאה ה-20.

"האונס של ריסי טיילור" |  בכורה: יום שישי, 1.2, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD 

ריסי טיילור, אמא אפרו-אמריקאית בת 24, נחטפה ונאנסה על ידי שישה נערים לבנים בשנת 1944 באלבמה. נשים מעטות בדרום, בתקופה של חוקי ג'ים קרואו, העזו לחשוף את האלימות כלפיהן, אבל ריסי טיילור העזה להצביע באומץ על תוקפיה. ה-NAACP (האיגוד הלאומי לקידום אנשים צבעוניים) שלח את חוקרת מקרי האונס הראשית שלו, רוזה פארקס, לחקור את המקרה. פארקס שהביעה בה תמיכה, פעלה באופן חסר תקדים ליצירת הד ציבורי למען טיילור.
הסרט "האונס של ריסי טיילור" מביא את סיפורה של טיילור בעזרת קטעי ארכיון מתוך סרטים שונים על רקע קולותיהם של בני משפחתה, חושף את ההיסטוריה של ההתעללות הפיזית בנשים השחורות ומציג את חשיבות פועלה של רוזה פארקס בחשיפת הסיפור. ניסיון האונס שחוותה פארקס בעצמה היה רק אחד מהמניעים שלה לחיפוש הצדק עבור אינספור נשים כמו טיילור.
כיום יותר ויותר נשים מעזות לספר שנאנסו. הסרט שלפנינו מספר את סיפורן של הנשים האפרו-אמריקאיות שהעזו לדבר גם כשהסכנה עבורם היתה גדולה בהרבה. מאבקן הוא שהוביל לחרם האוטובוסים במונטגומרי ב-1955, להקמת התנועה לזכויות האזרח והיווה את הבסיס לתנועות הנשים שקמו אחריו, עד ימינו אלה.
ריסי טיילור נפטרה בדצמבר 2017 בגיל 97. הסרט מתעד אותה בימיה האחרונים – יותר מ-70 שנה אחרי המהפך ההיסטורי שחוללה.

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *