מאי ב-yes דוקו: 14 סרטים מומלצים

האשה שאיבדה את כל עולמה והתחילה מחדש, המשפחה שהשתלטה על ענף הסיף בישראל, האיש ששבר את כל השיאים על המסלול – וגם הביטלס, אואזיס, ושלל סיפורים מרגשים מכל רחבי העולם. תראו מה מחכה לכם במאי

yes

1. "לילך: החיים שאחרי", בכורה ביום רביעי, 10.5, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

בקיץ 2010, בדיוק ביום הולדתה ה-37, חרבו חייה של לילך שם טוב. בעלה לשעבר רצח בסכין את שלושת ילדיה- אור (5), רוני (8) ועומר (9). לאחר משפט שנמשך שנתיים ונתן ללילך סיבה לקום בבוקר, נגזרו על הרוצח שלושה מאסרי עולם מצטברים. אלא שלאחר תום המשפט המתוקשר וגזר הדין המתבקש, תחושת ההקלה של לילך התחלפה מיד בוואקום גדול. עכשיו היא צריכה להמשיך לחיות. ולהמשיך לחיות – זה עניין של בחירה. את הפרק החדש בחייה היא מקדישה לשתי מטרות, שכל אחת מהן משמשת סוג של נחמה – היא רוצה להפיץ את הסיפור שלה, להושיט יד לנשים המתמודדות עם אלימות בתוך המשפחה; והיא רוצה לחזור ולמלא את מה שלדבריה היתה ונותרה משאת חייה: להיות אמא.  בחמש השנים האחרונות מלווה הבמאי עמנואל רוזן את סיפורה הבלתי-נתפס של לילך, אישה שכל שיקר לה נלקח ממנה באכזריות, אך מתוך הריסות חייה היא מצליחה למצוא משמעות חדשה לחייה, קרן אור של תקווה.

בימוי: עמנואל רוזן | צילום: עודד קירמה | עריכה: יאיר אלעזר | מוזיקה מקורית: שלומי קינן | הפקה: הילה מדליה, רוני מרדינגר – "מדליה הפקות".

2. "הטובים לסיף", בכורה: יום רביעי, 24.5, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

סיפורה של שושלת הסייפים הותיקה מעכו ומאבקם להגיע לאולימפיאדת ריו בברזיל. לפני 45 שנה, הקים חיים חתואל מועדון סיף בעירו, עכו, מתוך שאיפה להביא את בני הפריפריה, ״ישראל השנייה״, לעיסוק בספורט תחרותי במקום שיסתובבו ברחובות. החיבור בין ישראלי ממוצא מרוקאי לבין הספורט האירופאי הרים הרבה גבות בזמנו, אך זה לא מנע ממנו להפוך את משפחתו לאימפריית סיף ישראלית מיתולוגית, אימפריה שהביאה למשפחה, לעכו ולישראל כבוד והכרה בארץ ובעולם. בני משפחת חתואל ייצגו את ישראל בארבע אולימפיאדות: לוס אנג'לס 1984, ברצלונה 1992, אטלנטה 1996 ובייג'ינג 2008.  הישג שנחשב לתקדים בספורט ההישגי הישראלי. הבמאית ליאת מר מלווה את שושלת הסייפים העכואית באחד הרגעים הדרמטיים של המשפחה: חיים מאמן את שני ילדיו הבוגרים – מאור ודלילה, שניהם אלופי ישראל בסיף –  לקראת המשחקים האולימפיים בריו. אלא שככל שהמתח לקראת האולימפיאדה עולה, גולש הדו-קרב אל החיים האמיתיים.

בימוי והפקה: ליאת מר | צילום: רואי רוט | עריכה: נעם עמית | ייעוץ עריכה: ארז לאופר | עיצוב פסקול: רונן נגל | מוזיקה מקורית: רן בגנו.

מאי ב-yes דוקו: 14 סרטים מומלצים

3. "אני, יוסיין בולט", בכורה: יום חמישי, 25.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

הצצה מרתקת אל החיים האמיתיים של האיש המהיר ביותר בעולם. "המטרה שלי היא להראות לאנשים בסרט איך חיי האמיתיים נראים… מה עברתי עד היום כדי להגיע לאן שהגעתי, העליות והמורדות, המחשבות והרגשות שלי", אומר בולט, "אני יודע שאנשים ברחבי העולם חושבים שהם כבר מכירים אותי אבל אני שמח שעכשיו יראו את האני האמיתי שלי". באולימפיאדה האחרונה בברזיל הדהים בולט את העולם כשזכה בשלוש מדליות נוספות, שהצטרפו ל-9 מדליות זהב אולימפיות ועוד 11 מדליות זהב באליפויות העולם. האתלט היחיד בהיסטוריה שזכה 3 פעמים ברציפות במשחקים האולימפיים ב-3 מדליות זהב בריצות היוקרתיות ל-100 ול-200 מטר ובריצת שליחים 100X4 מטר (בייג'יניג 2008, לונדון 2012 וריו 2016) והאתלט היחיד בהיסטוריה שזכה 3 פעמים באליפות העולם ב-3 מדליות זהב בריצות היוקרתיות ל-100, ל-200 מטר ובריצת שליחים 100X4 מטר (ברלין 2009, מוסקבה 2013 ובייג'ינג 2015). הדוקו שלפנינו שמסופר ע"י בולט עצמו ומשתתפים בו גם פלה, ניימאר וסרינה ויליאמס, כולל צילומי וידאו אינטימיים משגרת חייו בבייג'ינג, ריו, לונדון, גרמניה וג'מייקה. דיוקן עוצר נשימה של אגדת ספורט שלא נראתה כמוה בתולדות הספורט.

4. "הנפילה" בבכורה: יום ראשון, 21.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

אולימפיאדת לוס אנג'לס 1984 – גמר ריצת 3000 מטר לנשים. על קו הסיום ניצבות שתי אצניות מועמדות לניצחון אך שונות כל כך אחת מהשניה – מצד אחד מארי דקר, שיאנית עולם, מדליסטית אולימפית וספורטאית מוערצת בארה"ב, מצד שני זוּלה באדה מדרום אפריקה, שרצה יחפה ונאלצת להתמודד עם קולות המפגינים נגדה על רקע משטר האפרטהייד בארצה. במהלך הריצה עקפה זולה באד את דקר ורצה בנתיב הפנימי אך כנראה לא הגבירה את מהירותה בהתאמה ולא דאגה שיהיה ביניהן יתרון של צעד שלם לפני העקיפה, כפי שנדרש במוסכמות האתלטיקה הקלה. כתוצאה מכך נתקלה דקר ברגלה של באד ונפלה. היא נפגעה במפרק הירך והוצאה מהמסלול בזרועות בן זוגה. הרגעים שלה מתייפחת בדרכה אל מחוץ לאצטדיון זכורים עד היום עם רגעי השיא של אולימפיאדת לוס אנג'לס. באד שנפלה גם היא, סיימה במקום השביעי לאחר שנאלצה לסיים את הריצה על רקע שריקות הבוז של הקהל האמריקאי כלפיה. במסיבת העיתונאים שלאחר האירוע האשימה דקר את באד בהתנגשות. בתחילה נפסלה באד עקב הכשלה אך לאחר צפייה בקלטת המרוץ היא הוחזרה שוב לתחרות. שנה לאחר מכן, כשחזרה שוב דקר להתחרות, היא נשאלה האם היא מתחרטת על תגובתה כלפי באד וענתה: "אני לא מרגישה שום סיבה להתנצל. טעיתי, כמו כל אחד אחר באותו מצב". היום, 32 שנה אחרי התקרית הקשה על המסלול, מפגיש הסרט שלפנינו את השתיים למפגש מחודש וחושף את הסיפור האמיתי מאחורי מה שקרה, הפעם במילותיהן שלהן.

5. "סופר-גירל" בבכורה: יום שלישי, 23.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

נעמי קוטין נראית כמו ילדה יהודיה אורתודוקסית טיפוסית. משפחתה שומרת שבת, אוכלת אוכל כשר ואוטוטו נעמי גם תחגוג בת מצווה. אבל נעמי אינה ילדה רגילה. היא נחשבת ל"סופר-גירל" – ילדה ששוברת שיאי עולם בהרמת משקולות. ההתנגשות בין שני העולמות היא שהופכת את הסיפור שלה לכל כך מיוחד. מצד אחד היא נלחמת להחזיק בתואר שלה, בעודה מנווטת בין מהמורות גיל ההתבגרות וההגבלות הדתיות החלות עליה ומהצד השני נשקפת סכנה לבריאותה העתידית ולקריירה שלה כמרימת משקולות. הסרט שמתעד את חייה ואת חיי משפחתה התומכת לפני, במהלך ואחרי התחרויות מרכזיות, מביא סיפור מיוחד ומרגש על ילדה שנולדה עם כוחות חיצוניים יוצאי דופן וכעת צריכה למצוא גם את הכוחות הפנימיים כדי לשרוד בחיים הקשים שעוד מצפים לה.

6. "עוד", בכורה: יום רביעי, 31.5, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

סיפורה של תרבות הצריכה הישראלית. קשה להצביע על הנקודה המדויקת בה הפכה ישראל ממדינה שהושתתה על חזון סוציאליסטי למדינה המקדשת ללא עוררין את משולש הקסמים הקפיטליסטי של "עבוד-קנה-זרוק". התרגום של אורח החיים האמריקאי הפזרני והמופרז למדינה ששטחה כשטחו של פארק שעשועים קטן בטקסס יוצר תהליך מואץ, תוסס וצפוף שאין שני לו בעולם. האם מדובר בפשטות בחלק מתהליך גלובלי-עולמי, או שמא למצבה הייחודי של ישראל כ"מדינה קטנה ומוקפת אויבים" יש יד בכך?  האם האיום הביטחוני המתמיד, ואווירת ה"אכול ושתה כי מחר נמות" מביאים אותנו לחיות ולקנות את הרגע ביתר שאת? האם אנחנו מפצים על ימי הצנע של ראשית המדינה? מדוע הבנקים והרשויות מעודדים צריכת יתר? ואיך כל זה קשור לאוברדרפט שבו מצוי כל ישראלי שלישי? בהשתתפות העיתונאי מתן חודורוב, ראש עיריית ראשל"צ לשעבר מאיר ניצן, הסטנדאפיסטית שיר ראובן, העיתונאית צליל אברהם, הסופר והמשורר יאיר אסולין, ההיסטוריון ד"ר אלון גן ועוד.

יוצר הסרט: אייל דץ | בימוי: ניצן גלעדי | תסריט ותחקיר: אייל דץ | הפקה: אריק ברנשטיין וגיל סימה – עלמה הפקות.

מאי ב-yes דוקו: 14 סרטים מומלצים

7. "הביטלס: שמונה ימים בשבוע – שנות ההופעות",  בכורה: יום חמישי, 18.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD (מוקרן גם ב"דוקאביב 2017")

ב-9 לפברואר 1964, בשעה 8:12 בערב, אחרי הפסקת פרסומות, עלו ארבעה צעירים מליברפול לבימת התכנית של אד סאליבן ושינו את התרבות הפופולארית לנצח. בשנתיים שלאחר מכן, עד אוגוסט 1966, הם יופיעו 166 פעמים ב-15 מדינות וב-90 ערים מסביב לעולם. השנים הללו, עם מסעות ההופעות יוצאי הדופן, מתועדים בסרטו החדש של זוכה האוסקר® רון האוורד ("נפלאות התבונה"), תוך שימוש בחומרי ארכיון מרהיבים ונדירים שלא נראו קודם לכן. בימוי: רון האוורד (137 דק', בריטניה, 2016)

 8. "אואזיס: סופר-סוניק", בכורה: יום ראשון, 28.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD (יוקרן גם ב"דוקאביב 2017")

המפיקים של הסרט איימי, שזכה השנה באוסקר®, מציגים את סיפור נסיקתם המטאורית של האחים ליאם ונואל גאלגר, שהקימו את להקת הרוק האגדית אואזיס, ונודעו לא רק בשל המוסיקה פורצת הדרך שלהם, אלא גם בשל יחסי האהבה-שנאה הקיצוניים והמתוקשרים שביניהם. הסרט משרטט את קורות הלהקה בעיקר בימי השיא שלה – בסוף שנות ה-90, מביא קטעי ארכיון נדירים ומסתיים ברגע השיא של אואזיס בהופעות הענקיות שלה, חסרות התקדים בגודלן, בפארק נבוורת'.

9. "אמא נרצחה לי", בכורה: יום שני, 29.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו ומה-17.5 ב-yesVOD (יוקרן גם ב"דוקאביב 2017")

סרט פשע אמיתי מלא סודות ותהפוכות שכמותו עוד לא ראיתם. די די בלנשרד וביתה הנכה ג'יפסי חיו חיים שקטים ושלווים בספרינגפילד, מיזורי. הם גרו בבית שנבנה במיוחד עבורם ע"י עמותה שעוזרת לנזקקים עקב הפיגור השכלי והמחלה הסיעודית ממנה סבלה, לכאורה, ג'יפסי בת ה-19. אימה טיפלה בה במסירות, דאגה לכל צרכיה והקהילה שבה חיו נרתמה גם היא לעזרתן. סטטוס מפתיע שפורסם ביוני 2015 בחשבון הפייסבוק של האם וביתה, היה הסדק הראשון בפרשה המסתורית והמרתקת הזו. בסטטוס נכתב "הכלבה מתה". שעה לאחר מכן התפרסם משפט נוסף – "שחטתי את החזירה השמנה ואנסתי את ביתה התמימה. הצרחות שלה היו כל כך חזקות". שוטרים שהגיעו לבית של השתיים מצאו את האם שרועה על המיטה ועל גופה דקירות רבות. הבת לא נמצאה ונחשבה נעדרת למשך 24 שעות. לבסוף מצאו אותה השוטרים בוויסקונסין עם מי שהתגלה כבן זוגה, אותו הכירה באינטרנט – ניקולס גודיג'ון, בן ה-26. משלב זה מקבל הסיפור תפנית חדה, כשבמהלך חקירתה התברר לשוטרים שהבת כלל אינה בת 19 אלא בת 26 ומעולם לא היתה חולה. אימה שסבלה מ"תסמונת מינכאוזן ע"י שליח" (תסמונת שבה הסובל מ"מינכאוזן" פוגע בקרוב אחר כדי לקבל תשומת לב) פגעה בה במזיד, סגרה אותה שנים בביתה והכריחה אותה להעמיד פני נכה ומפגרת כדי לזכות באהדה ובמענקים כספיים מהקהילה ומארגוני סיוע שונים. סיפור הפשע האמיתי המפתיע הזה, שתחילתו בפייסבוק, יצר סערה גדולה ברשת ובעקבותיו קמו קבוצות פייסבוק ייעודיות רבות שחבריהן מנסים עד היום להבין מה בדיוק קרה בבית משפחת בלנשרד ולענות על התשובות שעדיין נשארו לא פתורות.

10. "האור הלא נכון", בכורה: יום ראשון, 7.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

בצפון תאילנד פועל בית המחסה COSA לנשים שהצליחו להימלט מעבודה בזנות בבתי הבושת המקומיים. בית המחסה ממומן ע"י הארגון הבינלאומי – "Hands Across The Water", שמגייס כספים למען נוער בסיכון בתאילנד ובראש בית המחסה עומד אקטיביסט כריזמטי בשם מיקי טרות'זה. יוצרי הסרט יוצאים לצלם סרט על הארגון ההומניטרי, על המקלט המיוחד שמספק קורת גג, מזון וחינוך לעשרות צעירות ועל מיקי טרות'זה העומד בראשו. אך למרבה ההפתעה, ככל שהצילומים מתקדמים מתחילים להיווצר סדקים בסיפור ההומניטרי הזה שמקבל תפנית מחרידה. כעת הבמאים מבינים שהסיפור האמיתי שהוצג להם אינו אלא סיפור אפל מאד.

מאי ב-yes דוקו: 14 סרטים מומלצים

11. "אזהרה: התרופה הזאת יכולה להרוג אותך", בכורה: יום שני, 8.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו ובבכורה מה-2.5 ב-yesVOD

הבמאית פרי פלץ, שהפיקה את הסרט "שתייה בסיכון", ממשיכה לעסוק בנושא ההתמכרויות – הפעם עוסק סרטה בשימוש הנרחב של צעירים במשככי כאבים. הסרט "אזהרה: התרופה הזאת יכולה להרוג אותך" מביא מבט נוקב על ההשפעה ההרסנית של ההתמכרות למשככי כאבים בקרב צעירים בארה"ב. ארבע משפחות, שחייהם נהרסו בגלל אותה התמכרות, שהחלה ממרשם תמים וחוקי למשככי כאבים מביאות את סיפורן האישי והמרגש. מבט מאיר עיניים על התופעה ההולכת וגדלה ועל המחיר הכבד שהיא גובה מהקורבנות שלה ומבני משפחותיהם.

12. "זעקות מסוריה" בכורה: יום ראשון, 14.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

תיעוד מצמרר של אזרחים שניסו להילחם למען מולדתם, אך עד מהרה מצאו עצמם במלחמת אזרחים מדממת שממוטטת את מדינתם האהובה. עם פרוץ ה"אביב הערבי" ב-2011, האמינו גם הסורים שיוכלו סוף סוף להביא לסיומן את 40 שנות שלטון הדיקטטורה הברוטלית של אסד. אך במקום זה, מאמציהם הביאו לתוצאות ההפוכות. הממשל החל להעניש את המתנגדים מהאופוזיציה ולהפגין כלפיהם וכלפי ילדיהם מדיניות אכזרית של עינויים עד שלבסוף התפתחה בסוריה מלחמת אזרחים עקובה מדם. האנשים שנלחמו למען החופש שלהם מוצאים עצמם, כבר למעלה מ-5 שנים, במשבר הומניטארי קשה – מניתוק מקורות אספקת המזון ועד שימוש בנשק כימי ותקיפות מהאוויר של בתי חולים ובתי ספר. מאות שעות שצולמו ע"י מפגינים ועיתונאים סוריים ועדויות ממקור ראשון של פעילים וילדים סורים לצד גנרלים לשעבר – קובצו לידי סרט הופך קרביים, שמציג ללא פילטרים את הזוועות שקורות ממש כאן, מעבר לגבול, בעוד העולם (וישראל) – נאלמים דום.

 13. "הפלות: סיפורים שנשים מספרות",  בכורה: יום שני, 15.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו

סרט מעורר מחשבה על אחד הנושאים השנויים ביותר במחלוקת בימינו: ההפלות. מאז קביעתו של בית המשפט העליון בארה"ב ב-1973 שזכותה של האישה לבחור האם לבצע הפלה או לא, נושא ההפלות לא יורד מהדיון הציבורי ונשאר עד היום אחד הנושאים הכי שנויים במחלוקת בארה"ב. בשנים האחרונות, מדינות רבות הטילו הגבלות על ביצוע הפלות, כולל במיזורי שבה, לדוגמא, יש רק מרפאת הפלות אחת שנשארה פתוחה בכל המדינה. הבמאית זוכת הפרסים, טרייסי דרוז טראגוס ("ריץ' היל") מציגה באור חדש את הנושא מעורר המחלוקת  הזה ומתמקדת לא בעימות סביבו אלא יותר בנשים עצמן. במרכז הסרט מרפאת הנשים Hope Clinic שעל גבול מיזורי-אילינוי. הנשים המגיעות למרפאה נאלצות להתמודד עם הריונות לא מתוכננים, כשלצידן אנשי הצוות הרפואי במרפאה ומולם אקטיביסטים, שמנסים לשנות גורלות. סרט המראה כמה כוח נדרש לנשים בימינו כדי שיוכלו להתגבר בעצמן על נסיבות מורכבות ולא צפויות של החיים.

14 "מארק מרקז: מסרוורה לטוקיו", בכורה: יום שישי, 26.5, בשעה 22:35 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

סיפורה של קבוצת רוכבי האופנועים הספרדית ובראשה האיש שזכה כבר 4 פעמים באליפות העולם, מארק מרקז, היוצאת להתחרות ביפן במסגרת סדרת ה-MotoGP של 2016. בסרט מספרים חברי הקבוצה על ההכנות לתחרות התובענית ועל הקשיים איתם צריכים להתמודד בעודם מתאימים את האלקטרוניקה והצמיגים ב-הונדה RC213Vשלהם לדרישות הטכניות שנדרשות מהם בתחרות. בעוד מתחריו של מרקז רוכבים על אופנועי ימאהה יציבים, מהנדסי ההונדה התרכזו בעיקר בזריזות של האופנוע עליו רכב מרקז ולכן הוא נחשב לפחות יציב ולמועמד "נחות" יותר לזכייה בניצחון בתחרות, ולמרות החיסרון  – על  מרקז לסגור את הפער על מתחריו אם הוא רוצה לזכות שוב באליפות העולם. בין הראיונות משולבים שוטים מרהיבים של הרוכבים המגיעים בכל תחרות עד קצה גבול היכולת.

 

מאי ב-yes דוקו: 14 סרטים מומלצים

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *