"מוייסרים" – הסיפור שמאחורי הסרט

דלית קימור, יוצרת הסרט ששודר השבוע בבכורה, מספרת על האתגרים, התובנות והתגובות שקיבלה

yes

ספרי קצת על עצמך – מה עשית בעבר?

"אני במאית של סרטים דוקומנטריים שנים רבות, עשיתי סרטים כמו 'הגברת G' (שאני לקראת סיום שלו), 'המועדון של אידה', 'חמוצים', דרמה בשם 'סמירה' ועוד כמה וכמה. בדרך כלל סרטים חברתיים. וכמו כן הייתי כתבת 30 שנה בתכנית 'מבט שני' ותכניות תחקירים נוספות."

כיצד נולד הרעיון לסרט?

"צילמתי לכתבה ועדת כנסת שדנה בהתייחסות לנפגעי פגיעה מינית במגזר החרדי. ישבו שם פעילים מהמגזר החרדי שרצו לצור שינוי, והבנתי שיש למגזר הזה בעיות מיוחדות – החברה הסגורה החרדית לא תומכת בכך שנפגעים ילכו למשטרה וכמובן שלא לפרסם בתקשורת שנפגעו. אילו שמספרים – נחשבים ל-'מוייסרים'. מעטות הפעמים שיוצא בחיים להיות בעובי הקורה של תהליך חברתי ממש בזמן שהוא מתרחש – החלטתי לעזור להם ולשמש להם פה. הבנתי שמתרחש פה סרט. החרדים עצמם רוצים לשנות את הנוהל הזה מבפנים. התחלתי לחפש מקרים שיסכימו להיחשף. חשבתי שאי אפשר להוריד סטיגמה מנפגעים אם הם לא יישירו מבט למצלמה ולא יסתתרו כאילו הם העבריינים. וזה היה כמובן מאד קשה למצוא."

מה היו האתגרים העיקריים בצילומים?

"המשפחה של אורנית הייתה באמצע הליך משפטי והם פחדו פחד מוות. הם היו צריכים אישור רב כדי להיחשף (וזה לא היה טריוויאלי), פחדו להכניס אותנו הביתה, פחדו להצטלם במקומות העבודה או ברחוב ושינו את דעתם לגבי החשיפה כמה וכמה פעמים במהלך הצילומים והעריכה. בתנאים כאלו קשה מאד לעשות סרט. הבנתי אותם מאד, והם אכן גילו אומץ בלתי רגיל – זו משפחה שעדיין גרה בבית"ר עילית ועדיין חרדית וגם ככה סבלה מאוד מהקהילה שהתנכרה אליהם בעקבות מה שקרה. האמון נרכש לאט לאט"

האם הייתה חוויה מיוחדת בצילומים שנחרטה בך?

"הסצנה של הפידבק שגננדי מקבלת בסוף הסרט הייתה מרגשת ביותר – כל מי שנכח בה בכה, כולל אנחנו (אנשי הצוות). לאחר גזר הדין של הרב ליסון (סצנה מרגשת בפני עצמה) יענקי כתב פוסט בפייסבוק ובבת אחת נחשף לציבור וזכה למיליון לייקים. צילמנו אותו יום לאחר שנחשף בסקייפ, זה היה מעשה נועז מרגש ולא צפוי שהיווה נקודת תפנית בכל הסרט."

אילו תגובות קיבלת ממי פה בסרט?

"זכינו בציון לשבח בפסטיבל חיפה. תגובות מאד טובות. לאחרונה גם הוזמנתי להקרנה בפרקליטות בית המשפט העליון כך שאולי תרמנו במשהו לשינוי חברתי אמיתי."

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *