מיטב סרטי הפסטיבלים הגדולים בעולם – בשידור בכורה ב-yes דוקו בפברואר 2018

שפע של סרטים, עטורי פרסים, ממיטב הפסטיבלים הבינלאומיים – מחכים לכם בחודש הקרוב בערוץ וגם סרטי בכורה ישראלים

yes

"רצח בפאב: להפוך כל אבן" בבכורה: יום ראשון, 11.2, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

חשיפת הטיוח הממשלתי מאחורי פרשיית הרצח בצפון אירלנד במהלך מונדיאל 1994. הניצחון של אירלנד על איטליה במונדיאל 1994 נשאר כל השנים כמקור לגאווה בשביל האירים, אך הזיכרון של אותו משחק גם מלווה בזיכרונות קשים. בשעות הערב של ה-18 ביוני 1994, הגיעו שני חמושים של ארגון הטרור הלויאליסטי-פרוטסטנטי UVF לפאב בעיירה לוכאינאיילן שבצפון אירלנד והחלו לירות ללא אבחנה לעבר הנוכחים, שבדיוק צפו במשחק הראשון של נבחרת אירלנד נגד איטליה במסגרת הבית המוקדם במונדיאל. 6 גברים קתולים, חפים מפשע, נרצחו במתקפת הטרור ולמרבה הפלא, איש מעולם לא הואשם ברצח. 20 שנה כבר עברו מאז שמשפחות הקורבנות ביקשו למצוא את האשמים. כעת יוצא הבמאי זוכה האוסקר® אלכס גיבני ("הרולינג סטון: סיפורים מהקצה", "הסיינטולוגיה וכלא האמונה") למצוא את התשובות בסרטו החדש. מה שמתגלה בדרך למציאת הרוצחים הוא בעיקר כיצד תעלומת רצח יכולה להפוך לחקירה מסובכת ביותר כשהממשלה מסתירה את האמת.

"מיינלנד: פנימיית החלום האמריקאי" בבכורה: יום ראשון, 4.2, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

"אקדמיית פרייבורג" במיין, ארה"ב, פתחה כבר בשנות ה-90 את שעריה לבני נוער אסייתיים. צעירים מיפן, דרום קוריאה וסין, שמעוניינים להתקבל ללימודים גבוהים בארה"ב, מנסים להתקבל לפנימייה ולהגשים את החלום האמריקאי. הסרט "מיינלנד" מביא את סיפורם של שני צעירים משכבת האליטה בסין – סטלה, נערה כיפית וחברותית והארי, נער מופנם ואמביציוזי, שהתקבלו לפנימייה ומלווה אותם לאורך 3 שנים. לצד המשברים הרגילים שאופייניים לגיל ההתבגרות, מתמודדים השניים גם עם פערי התרבות ועם שק הציפיות הענק שהניחה המשפחה בסין על כתפיהם. ככל שעוברות השנים, כך הולך ונגוז החלום האמריקאי של השניים ודווקא החיבור אל השורשים ואל המשפחה שנשארה מאחור מקבל פרספקטיבה חדשה ונוקבת.

MAINELAND Teaser. Directed by Miao Wang (Beijing Taxi). SXSW Special Jury Award 2017. from Cargo Film & Releasing on Vimeo.

"נוקיה: פעם חיברנו אנשים" בבכורה: יום שלישי, 13.2, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

סיפור עלייתה ונפילתה של אחת מחברות התקשורת הגדולות בהיסטוריה. הפיתוחים הטכנולוגים והעיצוב הטרנדי של מכשירי הפלאפון של נוקיה הפכו בשנות ה-80 את המכשירים למובילים בשוק הפלאפונים העולמי. למרבה הצער, ההצלחה לא נמשכה זמן רב. בעקבות ההפסדים במכירות נמכרה חטיבת המכשירים של נוקיה ב-2013 למיקרוסופט, החברה עברה להתמקד בשירותי תוכנה ותשתיות תקשורת סלולריות ואפילו ליין המכשירים החדש שנחשף ב-2017 כבר אינו בייצור שלה. הסרט "נוקיה: פעם חיברנו אנשים" מביא את סיפורם של המעצבים, המנהלים והמפתחים של חברת נוקיה – האנשים שהפכו את החברה הקטנה לעסק שהיה שווה, בשיא תהילתו, עשרות מיליארדי דולרים. חברת נוקיה התפרסמה גם בתרבות התאגידית הצעירה והמהפכנית שניהלה, לפיה כל העובדים שווים. תרבות זו היא שהביאה לצמיחה המהירה של החברה אך היא גם זו שהביאה בסופו של דבר לנפילתה. לצד ראיונות עם עובדי החברה לשעבר, הסרט מציג ארכיונים מהתקופה המוקדמת של שוק הפלאפונים, פרסומות צבעוניות משנות ה-90 ורינגטונים אייקוניים.  מסע נוסטלגי מרתק, מחמם את הלב ומאיר עיניים על מה שהיה פעם וכבר לא קיים היום.

"המומחה לסקס" בבכורה: יום חמישי, 1.3, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

הטור "שאל את מומחה הסקס" בעיתון היומי של מומבאי ה-Mumbai Mirror"" מאד פופולארי בקרב הצעירים אך רק מעטים יודעים שמאחוריו עומד ד"ר מהינדר ווטסה, סקסולוג קשיש בן 93. העצות הליברליות שהוא מספק לצעירים מעוררות התנגדות בקרב ההודים המבוגרים, שחיים עדיין בחברה פטריארכלית מסורתית המעודדת את הנשים להינשא בתולות ואת הגברים לפסוח על ה"משחק המקדים". במדינה, שאמנם הביאה לנו בזמנו את ה"קאמה סוטרה", העיסוק הפומבי בסקס עדיין נחשב ל"טאבו" וברוב בתי הספר אין בכלל שיעורי חינוך מיני. ודווקא מהסיבה הזאת זוכה הטור של ד"ר ווטסה להצלחה כה רבה. הד"ר עונה לכותבים בשפה פשוטה, מתובלת בהומור ובזכות הטון הלא-שיפוטי שלו הוא מוצף בפניות רבות במייל ובע"פ. סרט מסקרן שמביא הצצה אינטימית לחברה ההודית שמשנה לאט לאט את יחסה לסקס,  דרך עיניו של סקסולוג רגיש ומזדקן.

"בית חדש" הבכורה: יום רביעי, 7.2, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

 ג׳ורג׳ חורי נורה למוות בידי מחבלים בירושלים של האינתיפאדה השנייה. מותו מפגיש לרגע שתי משפחות – המשפחה היהודית-אמריקאית, שניסתה להציל את מי שנרצח על סף ביתה, והמשפחה הפלשתינית, שאחד מבניה נרצח מפני שזוהה בטעות כיהודי. לאורך יותר מעשור, בין לונדון, ניו-יורק, ובחזרה לירושלים, בני המשפחות יוצאים לחפש בית חדש.

בימוי, צילום, עריכה והפקה: אילן רובין פילדס. הופק במסגרת בי"ס מנשר לאמנות בתמיכת ערוץ  yes דוקו, קרן גשר לקולנוע רב-תרבותי וקרן רבינוביץ לאמנות – פרויקט קולנוע.

מיטב סרטי הפסטיבלים הגדולים בעולם – בשידור בכורה ב-yes דוקו בפברואר 2018

"המקום של מתי המקלל" בבכורה: יום רביעי, 7.2, בשעה 21:40 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

 "שתשבור רגל ויהיה לך 10 דולר לרופא", "בוקר טוב, אדון קונדון, תלך ותחזור ביום כיפור", "להוציא לך וריד מהרגל יותר קל מלהוציא לך 10 שקל מהכיס", "תרגיש טוב ביום, בלילה אתה לא צריך". מתי המקלל הוא אגדה חיה. כל מי שאוהב בירה מכיר את האדון המכובד הזה, שתיין מדופלם, ניצול שואה בן 86 שאיבד את כל משפחתו ואמונתו באלוהים, וניצב כיום  בין הסוחרים, בקיוסק מרופט. סיפור חייו של מתי, שזור בסיפור המציאות הישראלית העכשווית , מסופר במקום של מתי המקלל תחת ביקורת של פרלמנטים מכובדים ולא מרוסנים בעליל.

בימוי, צילום, הפקה: רון אזולאי | עריכה: שמעון חפץ. הופק במסגרת סמינר הקיבוצים בתמיכת ערוץ yes דוקו, קרן גשר לקולנוע רב-תרבותי, המועצה הישראלית לקולנוע ומשרד התרבות הספורט.

מיטב סרטי הפסטיבלים הגדולים בעולם – בשידור בכורה ב-yes דוקו בפברואר 2018

"השיטה להפרטת הטבע" בבכורה: יום רביעי, 14.2, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

 בשנת 2008 גילו תושבים בערבה שמתחם המלונות הגדול בארץ עומד להיבנות בחלק הטבעי הפתוח האחרון בבקעת תמנע. 5 אזרחים החליטו לצאת למאבק ובמקביל לחקור איך ולמה אושרה התכנית. במהלך 8 שנות מאבק, התושבים פיצחו וניסחו שיטה ממוסדת ומשומנת להפרטת שטחי טבע נדיר בישראל, זו "השיטה להפרטת הטבע". הסרט מתעד תיעוד אישי של שלבי המאבק, על תהפוכותיו הדרמטיות. המאבק, שהחל 3 שנים לפני פרוץ המחאה החברתית, מסתיים 5 שנים אחריה ונותן זווית נוספת על התהליכים שעברה החברה הישראלית בשנים אלו ותמונה עדכנית על עצמת יחסי ההון-שלטון בישראל.

בימוי, צילום, עריכה: יובל פן | מוסיקה: יאיר דלאל. הסרט הופק במסגרת החוג לקולנוע אוניברסיטת ת"א בתמיכת ערוץ yes דוקו, קרן גשר לקולנוע רב-תרבותי וקרן רבינוביץ לאמנות – פרויקט קולנוע.

מיטב סרטי הפסטיבלים הגדולים בעולם – בשידור בכורה ב-yes דוקו בפברואר 2018

"משוגע" בבכורה: יום שלישי, 6.2, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

ב-2011, אריק, צעיר אמריקאי שאובחן כסכיזופרן, ניצב מול צומת דרכים קריטית – האם להמשיך לשתף פעולה עם הטיפול הקונבנציונלי לחולי נפש או לקבל החלטה ללכת בדרך עצמאית, בה הוא מאמין, שתבריא אותו. הרופאים של אריק רוצים לאשפז אותו בשביל בטחונו האישי אבל אחרי 8 שנים של נטילת תרופות פסיכיאטריות, אריק רוצה להפסיק ליטול את התרופות שלטענתו מזיקות לו.

עם גישה יוצאת דופן, ותיעוד נדיר של קטעי ארכיון של אריק מ-7 השנים האחרונות, הסרט "משוגע" מציג את שני צדי המתרס של הסיפור הטראגי. מצד אחד, אריק, אביו ועורך דינו שנלחמים למען זכותו של אריק לקבל בעצמו החלטה על הטיפול הרפואי שלו ומולם השירות הפסיכולוגי של המחוז והעובדים הסוציאליים, שמסבירים בסרט למה נחוץ לטפל באריק בכוח, בניגוד לרצונו. התיעוד מהצד מאפשר לנו להיות עדים למסע הלא צפוי ומלא הסיכונים שאריק נאלץ לעבור מרגע ההחלטה שלו לסרב לקחת תרופות, דרך הפניה לבית המשפט, המעצר ע"י המשטרה, אשפוז בכפייה בבית חולים לחולי נפש, התדרדרות אחרי סשן של תרפיה משפחתית ולבסוף, הפתרון שמאפשר לאריק לסיים קולג' ולקבל את מידת האוטונומיה, שעליה הוא כל כך נלחם.

סיפור אישי שהוא גם סיפורם של חולי נפש רבים, גם בישראל, שמוצאים עצמם מתמודדים עם טיפול לא פשוט, בחלקו אלים הכולל קשירות, אזיקים, תרופות ואשפוז בכפייה, ללא יכולת לקבל החלטות עצמאיות.

מיטב סרטי הפסטיבלים הגדולים בעולם – בשידור בכורה ב-yes דוקו בפברואר 2018

 "האנשים הרעים" בבכורה: יום ראשון, 18.2, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

מיהם האנשים שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מעוניין להרחיק מגבולות ארה"ב? עימות הטלוויזיוני השלישי של טראמפ, במהלך מסע הבחירות לנשיאות ארה"ב, הוא התייחס אל ה-"Bad Hombres" – "האנשים הרעים" שצריך להרחיק מגבולות ארה"ב. (הצהרה שהפכה ללעג כלפיו ברשתות החברתיות אחרי שביטא באופן שגוי את המילה Hombres…). בסרט שלפנינו יוצא העיתונאי ההולנדי סטף בימנס למסע מגואטמלה לארה"ב, במסלול ההגירה הפופולארי ביותר בעולם, כדי להציג את הפנים של האנשים אליהם התייחס הנשיא ולנסות להבין מה הם בעצם מקווים למצוא בהגיעם לגבולותיה של "ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות".

Bad Hombres – trailer from Sideways Film on Vimeo.

"פצצת אטום בחצר" בכורה ב-yesVOD מיום שלישי, 13.2. שידור בערוץ במקביל לארה"ב וביום שלישי, 13.2 בשעה 20:20

לא רבים יודעים אך העיר סנט לואיס במיזורי שימשה בעבר כמרכז לעיבוד אורניום למטרת הכנת פצצה גרעינית. "פרוייקט מנהטן" הסודי לייצור פצצת אטום במהלך מלחה"ע ה-2 הוביל בסופו של דבר להישארותם של חומרים מזהמים באדמת פרברי סנט לואיס ולפגיעה נרחבת באוכלוסייה המתגוררת במקום לאורך שנים רבות. בסרט שלפנינו יוצאת הבמאית  שהיתה מועמדת לאוסקר®, רבקה כמיסה ("היכן הדרך הביתה?") למסע בין שתי קהילות שהיו לנפגעות העיקריות מפסולת רדיואקטיבית: הקהילה שחיה לאורך נהר קולדווטר והקהילה שחיה בברידג'טון לצד האתר הלא-חוקי של  הפסולת הרעילה – "ווסט לייק".

באזור נהר קולדווטר, שרידי פסולת רדיואקטיבית שנשארה לאורך הנהר, נסחפת ושוטפת את הבתים, הגינות והפארקים הציבוריים בכל פעם שהנהר עולה על גדותיו. כעת התושבים מציגים תיעוד מצמרר של המחלות שפוקדות את תושבי האזור: אחוזים גבוהים של סוגי סרטן נדירים, לידת תינוקות פגועים וסוגים שונים של מחלות אוטואימוניות.

גם תושבי ברידג'טון סובלים מפסולת גרעינית. ב-1973 יותר מ-47 אלף טון של פסולת כזו הוטמנה באופן לא חוקי באתר "ווסט לייק" שבתחומם. ב-1990 אמנם הוכר האתר במסגרת ה-EPA Superfund (קרן שהוקמה ע"י הסוכנות לאיכות הסביבה למימון טיהור של האתרים המזוהמים ביותר ברחבי ארה"ב) אך ב-7 השנים האחרונות  אש תת קרקעית, לא ניתנת לשליטה, מתקדמת לכיוון המקום בו נקברה הפסולת הרדיואקטיבית והתושבים מפחדים מהמפגש של האש עם הפסולת ומהתרחבות הזיהום על פני השטח. למרות שגם הרשויות כבר מכירות בסיכון – הן מסרבות לערוך פינוי דחוף של הפסולת או של התושבים.

שני מקרים שונים אך דומים המציפים מעל פני השטח את בעיית הפסולת הגרעינית באזורי המגורים בארה"ב, מציגים את תנועות המחאה שהוקמו ע"י התושבים באזורים המוכים  ומוכיחים את אוזלת היד של הסוכנויות הפדרליות והממשלתיות בטיפול בבעיה.

"הדיינר" בבכורה: ימים ראשון-רביעי, 18.2-21.2, בשעה 21:10 ב-yes דוקו וב-yesVOD.

סדרה מעוררת השראה, בת 4 פרקים, המציגה את תהליך הכשרתם של אנשים בעלי מוגבלויות בעולם המסעדנות. בהנחייתו של השף מישל רו ג'וניור ממסעדת "לה גברוש" (שני כוכבי מישלן), עוברים הצעירים הכשרה בעולם המסעדנות והאירוח, רוכשים ניסיון ונאבקים למען השגת "עבודת החלומות", שתאפשר להם להתפרנס בכבוד. פרויקט ייחודי שמאתגר את תפיסות העולם המקובלות, נלחם בסטיגמות החברתיות כלפי אנשים עם מוגבלויות ומנסה לשנות חיים.

מיטב סרטי הפסטיבלים הגדולים בעולם – בשידור בכורה ב-yes דוקו בפברואר 2018

"מחיר המשלוחים" בכורה: יום שלישי, 20.2, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

מהו המחיר האמיתי שגובה מאתנו השימוש באניות המטען? למרות ההתפתחות הרבה בתעבורה האווירית, עדיין 90% מהמוצרים שאזרחי המערב צורכים מובלים אלינו מאזורים שונים על פני כדה"א בעזרת אניות מטען. תעשיית זו מהווה שחקן מרכזי בכלכלה העולמית ובלעדיה נתקשה לנהל את חיינו בעידן המודרני. עם זאת, ההתנהלות של תעשייה ענקית זו והרגולציה עליה עדיין נשארות מעורפלות בפני הציבור ומחיר רב נגבה כתוצאה מכך. בגלל גודלן העצום, אניות המטען לא יכולות להיכנס לנמלים העירוניים ולכן פעולותיהן מוחבאות בפנינו בעזרת מחסומים ונקודות ביקורת בלב ים. הסרט שלפנינו מעלה שאלות רבות הנוגעות להתנהלות של התעבורה הימית – מיהם האנשים שמושכים בחוטים בתעשייה הזו ששווה מאות מיליארדי דולרים? איך ראשי התעשייה משפיעים על קובעי המדיניות של התעבורה הימית? איך היא משפיעה על איכות הסביבה – מעל ומתחת לפני הים ואיך בכלל מתנהלים החיים של האנשים שחיים במשך שנים על גבי האניות? מסע מרתק ומדאיג בין ימים ואוקיינוסים המאיר את הפנים הרבות של השימוש באניות המטען ואת ההשלכות שלהן על כולנו.

FREIGHTENED – The Real Price of Shipping – Trailer from Polar Star Films on Vimeo.

"לפענח את שפת הגוף" בבכורה: יום ראשון, 25.2, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

מסע בעולם המסקרן של התקשורת הלא-מילולית. הבעות של כעס, שמחה, הפתעה ופחד הן בדרך כלל הבעות אוניברסליות, אך האופן המיוחד בו כל אחד מאתנו מתנועע ומתנהג – מאפשרת לאנשים מיומנים ללמוד עלינו יותר ממה שאנו חושבים. בעולם המשפט, בבתי כלא, בחקירות משטרה כמו גם בפוליטיקה ובעולם הפרסום – הבנת העולם הלא-מילולי נותנת יתרון שיכול להיות ההבדל בין מכירה ללא-מכירה, בין ניצחון פוליטי להפסד, בין ביטחון לסכנה ואפילו בין מערכת יחסים מוצלחת לכישלון. הסרט "לפענח את שפת הגוף" מלמד אותנו, בעזרת טובי המומחים בעולם, איך נוכל בעצמנו ללמוד על האנשים מסביבנו מבלי להשתמש במילים: ד"ר דיוויד מטצומו מתאר את הקשר החזק הקיים בין המחשבות והרגשות שלנו לבין מערכת העצבים והגוף שלנו, סוכן ה-FBI בדימוס, ג'ו נברו, שהתמחה בפענוח שפת גוף, מספר על הפשעים החמורים שפתר בעזרת טכניקה זו. ד"ר ליליאן גלאס, מומחית לשפת הגוף,  מביאה תובנות על יחסים בינאישיים שלמדה לאחר שנים של התבוננות בבני האדם, המדען ניקולס טרוי מדגים איך המוח האנושי יכול לאסוף אינפורמציה על אנשים רק דרך התבוננות על אופן הליכתם וחברת מחשבים הולנדית, שערכה מחקר פורץ דרך בנושא, מפתחת כעת מחשבים שמזהים את המין, המוצא האתני ואת הבעות הפנים של בני האדם.

"איך לאיית הצלחה" בבכורה: יום שלישי, 27.2, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

יש רק דרך אחת לאיית "הצלחה" אך הרבה דרכים להגדיר אותה. בשמורת Kahkewistahaw First Nation בקנדה, בה מתגוררים אמריקאים ממוצא אינדיאני, הדרך היחידה של הילדים לעזוב את השמורה ולהצליח לצאת ממעגל העוני היא ניצחון בתחרות האיות הארצית. השמורה אמנם רחוקה מהעיר טורונטו, בכל כך הרבה מובנים, אך בשביל ויליאם, ואלאנס ומקיילה מדובר במסע של החיים. עם השתתפותם בתחרות האיות הראשונה של המחוז ניתנת להם ההזדמנות להתחרות מול טובי המאייתים בארצם ולייצג בכבוד את בית ספרם וקהילתם. לצד הילדים, מלווה הסרט גם את ההורים והמורים בהכנות ובמתח הרב לקראת התחרות. אלו תומכים בילדים ובכך קוראים תיגר כלפי המדיניות השבטית והמסורת עם השאיפה שלהם לעזור לילדים לפרוץ את גבולות השמורה, לרכוש השכלה ולהתקדם בחיים.

 

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *