פברואר 2019 ב-yes דוקו

ניסוי פסיכולוגי אכזרי בלב ים, תחקיר על יחסי טראמפ ורוסיה, סיפורו של מחליק אגדי על הקרח – תראו מה רואים החודש!

yes

"צעדים אקטיביים: טראמפ והמזימה הרוסית" , בכורה: יום ראשון, 10.2, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

הסיפור האמיתי על התערבות רוסיה בבחירות בארה"ב נחשף. הבמאי ג'ק בריאן חושף בסרטו החדש והמדובר את ההיסטוריה של 30 שנות לוחמה פוליטית סמויה שמבצעת רוסיה, בדגש על שנות שלטונו של ולדימיר פוטין, במטרה לשבש, להשפיע ובסופו של דבר – לשלוט באירועים בעולם. הלוחמה הסמויה של פוטין מתרחשת במדינות דמוקרטיות ברחבי העולם כולו בעזרת התקפות סייבר, מסעות תעמולה ופרשות שחיתות המערבות כסף, נדל"ן ופוליטיקה.

לצד כל אלו עוסק הסרט בסיפור הקשר ארוך השנים בין דונאלד טראמפ וולדימיר פוטין, כולל הצגת נתיב העברות הכספים ופירוט עסקאות שביצע, לכאורה, טראמפ עם דמויות מפתח ראשיות ברוסיה. כל אלו היוו את הרקע להתערבותה הבוטה של רוסיה בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016.

בין המשתתפים בסרט – הילארי קלינטון, מזכירת המדינה לשעבר, הסנאטור ג'ון מקיין ז"ל, תומאס הנדריק אילווס, נשיא אסטוניה לשעבר, מיכאיל סאקשווילי, נשיא גאורגיה לשעבר, מייקל מקפול, שגריר ארה"ב ברוסיה לשעבר, בכירים מה-CIA וה-FBI, מומחי סייבר ועיתונאים פוליטיים. מדובר בסרט אמיץ וחשוב, שלא פוחד להעלות מעל פני הקרקע את המזימות הנסתרות מהעין שמנהיגי העולם מנסים להסתיר ורלוונטי עכשיו יותר מתמיד, לאחר הצהרתו של ראש השב"כ, נדב ארגמן, על הערכות לקראת תקיפת סייבר של "מדינה זרה" לפני הבחירות בישראל.

"הרפסודה" | בכורה: יום ראשון, 3.2, בשעה 22:00 ב-yes דוק וב-yesVOD 

שנים רבות לפני שהריאליטי "האח הגדול" הוגדר כ"ניסוי אנתרופולוגי", הפציעה "הרפסודה". בקיץ 1973 השתתפו 5 גברים ו-6 נשים בניסוי אנתרופולוגי יוצא דופן: במשך 101 ימים הם חצו על גבי רפסודה קטנה את האוקיינוס האטלנטי. את הניסוי יזם האנתרופולוג סנטיאגו ג'נוב ומטרתו היתה לחקור את מקורות האלימות ואת הדינמיקה של המשיכה המינית. 11 אנשי צוות נבחרו מכל רחבי העולם (ביניהם צעירה ישראלית) במטרה לערבב בין דת, מין ולאומיות וכדי למקסם את החיכוך על הרפסודה השברירית.

מאחר ומחקרים הראו קשר בין אלימות למיניות – נבחרו לניסוי רק צעירים, יפים וחתיכים. אסור היה להם לקרוא ספרים או להתבודד. כדי להעביר את הזמן הם נהגו לשיר שירים ביחד אך במרוצת הזמן החלו להשתעמם וזה מה שנתן את הטריגר לניסוי. ג'נוב קיווה שקונפליקטים אלימים ואורגיות מין ייווצרו מהקרבה הכפויה בין המשתתפים אך מה שקרה בסופו של דבר על הרפסודה היה בלתי-צפוי לחלוטין.

היום, יותר מ-40 שנה אחרי הניסוי פורץ הדרך, מתאחדים חברי הפרויקט שנשארו בחיים באולפן שבו דגם זהה לרפסודה עליה שטו, ומספרים את חוויותיהם מהניסוי. במקביל, מציג הסרט צילומי ארכיון נדירים מהשייט על הרפסודה המקורית וקטעים המוקראים מיומנו של ג'נוב, המתעדים את הניסוי, שהוגדר כ"אחד המוזרים ביותר שנעשו בכל הזמנים".

THE RAFT – Trailer from FASAD on Vimeo.

"מלך הקרח" |  בכורה: יום ראשון, 24.2, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD 

ג'ון אנתוני קארי נחשב עד היום למחליק הקרח הגדול ביותר בכל הזמנים. למעשה, הוא היה הספורטאי שהפך את ההחלקה על הקרח מעוד ספורט מוערך לאמנות נעלה. לצד כישרונו הרב, נרשם קארי בדפי ההיסטוריה גם כספורטאי האולימפי הראשון ש"הוצא מהארון" בצורה פומבית, כשבליל הניצחון שלו באולימפיאדת אינסברוק ב-1976 פורסמה כתבה על חייו האישיים, בתקופה שבה הומוסקסואליות אפילו לא היתה לגמרי חוקית. צילומים מרהיבים מהופעותיו לצד מכתבים שכתב, ראיונות ארכיוניים שלו ושיחות עם בני משפחתו, חבריו ושותפיו מביאים את סיפורו יוצא הדופן של אייקון הספורט הבריטי. סיפורו של אמן שלא פחד להציג לעולם את האני האותנטי שלו – בעולם שבו הקיום שלו בכלל היה טאבו.

"הוליווד 306" | בכורה, יום ראשון, 17.2, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

מה החפצים שאתה משאיר אחרי מותך מספרים עליך? במשך יותר מ-60 שנה גרה אנט אונטל בבית ממוצע ברחוב פשוט בניו ג'רזי. הכתובת, ליתר דיוק: 306 הוליווד. כשמתה ב-2011, בגיל 86, החליטו שני נכדיה, האמנים ויוצרי הקולנוע, אלן וג'ונתן בוגארין, להתמודד עם אבלם בעזרת החפצים המדהימים שנמצאו בבית סבתם לאחר לכתה. מהחזרי מס מצהיבים ועד שמלות טפטה מדהימות, הם לאט לאט מבינים שכל אלפי הפריטים שנשארו בבית הם יותר מסתם חפצים; הם פורטלים לנשמתה של האשה שאהבו. בעודם מטפלים בבית כמו בחפירות בחורבה עתיקה, הם מתייחסים ולומדים כל פריט כאילו היה שריד יקר. כדי להרכיב מחדש את חפציה לצורך צילומים צבעוניים לקטלוג, שבו יקחו חלק כל מברשת שיניים ישנה ופלסטר, הם נעזרים בארכיאולוגים, פיזיקאים ומומחי אופנה. אלו עוזרים להם לבחון, להסיק ולחבר מחדש את הקשר בין החפצים לבין מי שהיתה סבתם באמת. בין כל אלה משולבים סרטי ארכיון שצילמו מדי שנה, בהם מתועדת הסבתא מחווה את דעותיה בנושאים שונים. התוצאה היא סרט יוצא דופן ומהפנט ביופיו, שלוקח כל חקירת CSI בכיס הקטן, ומביא בסופו דיוקן מדהים של אישה מוערצת.

"שיר לפארקלנד" | בכורה ב-yesVOD מיום שישי, 8.2. שידור ביום שני, 11.2, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD 

ב-14 בפברואר 2018 נכנס ניקולס קרוז, תלמיד לשעבר, לתוך תיכון מרג'ורי סטונמן דאגלס בעיר פארקלנד בפלורידה וביצע את הטבח הקטלני ביותר שאירע אי פעם בבית ספר תיכון בארה"ב: 34 תלמידים ומורים נורו, 17 מתוכם נהרגו. הסרט החדש של HBO עוסק בהשפעה של אותו אירוע על הציבור האמריקאי בכלל, ובני הנוער, בפרט. השיר Shine שכתבו ושרו שתי תלמידות בית הספר הפך להמנון של הדור הצעיר. עשרות אלפי בני נוער יצאו לרחובות במחאה כנגד החוקים הנהוגים כיום בארה"ב להחזקת כלי נשק והביעו את תמיכתם בפוליטיקאים שפעלו לשינוי החקיקה הקיימת.

"יונייטד סקייטס" | בכורה ב-yesVOD מיום שלישי, 19.2. שידור ביום שני, 25.2, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD 

זירות ההחלקה על גלגליות בארה"ב היו במשך שנים רבות בבעלות "לבנה" ולעיתים אף נהגו בהן במדיניות של הפרדה או הדרה של האפרו-אמריקאים. אך דווקא עם תהליך סגירתם של מתחמי החלקה רבים החלה להתפתח תרבות ה-"underground" של ההחלקה ואלו שנשארו הפכו להיות המוקד התרבותי של הקהילות האפרו-אמריקאיות בארצות הברית. מהזירות החדשות החלה לצמוח מוסיקת ההיפ-הופ כשמשפחות ויחידים הגיעו להחליק ולרקוד תוך שהם מאזינים למוסיקה ונותנים לאמנים הצעירים את ההזדמנות להופעה הראשונה. הסרט הקצבי והמרהיב, "יונייטד סקייטס", מלווה את סיפור סגירתן של זירות רבות, את ניסיונות ההישרדות של אחרות ואת ההתחדשות של תרבות ההחלקה לצד המוזיקה האפרו-אמריקאית.

"בתולות הים" |  בכורה: יום חמישי, 21.2, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD 

מאז הסרט המצליח של דיסני "בת הים הקטנה", בכיכובה של אריאל אדומת-השיער, התאהב העולם בבתולות הים, אך סרט הדוקו-שוק "בתולות הים" מביא את סיפורן של הנשים שלקחו את ההזדהות עם היצורות המימיות האגדתיות צעד אחד רחוק מדי. לכל אחת מהן יש את הסיפור האישי שלה שגרם לה להתאהב ב"בתולות ים": קוקי בת ה-60, תושבת הארלם, חולקת את האהבה עם בעלה ויוצאת באופן קבוע לשחייה בים עם התלבושת שתפרה לעצמה, ג'ולז הטרנסג'נדרית תמיד רצתה להיות "אחת מהבנות" והתלבושת הזאת אפשרה לה להסתיר את החלקים שפחות אהבה בגופה, מלבדן אנו פוגשים גם בתולת ים ששוחה בתצוגה בתוך אקווריומים ענקיים, אמא ובת שפתחו עסק ימי הולדת של בתולות ים ומפגשים חברתיים קבועים של קהילת "בתולות הים" שמתרחשים על חוף הים. אז האם מדובר בשיטת מדיטציה חדשה וכוח ריפוי של הדמיון או צעד אחד רחוק מדי בהתאהבות בדמויות שלא באמת קיימות?

It's a Hard Truth Aint It – 

סרט דוקומנטרי חדש מאת הבמאית זוכת האמי ® מדליין סאקלר, שצולם במהלך עבודתה על סרט הדרמה – "הגנגסטר המקורי" (The O.G). הסרט יעלה ל-yesVOD, ביחד עם סרט הדרמה "הגנגסטר המקורי", החל מיום ראשון 24.2 וישודר ב-yes דוקו ביום שני, 4.3, בשעה 22:00. הסרט מביא את סיפורם של 13 אסירים הכלואים לתקופות מאסר ממושכות במתקן הכליאה "פנדלטון" באינדיאנה. האסירים משתתפים בסדנת קולנוע טיפולית בת שבועיים בין כתלי הכלא ובעזרת המצלמות שניתנו להם הם מספרים על חייהם, על העבירות שביצעו ועל החוויות שלהם מהכלא. סיפוריהם קמים לתחייה בעזרת האנימציה היפיפייה של האנימטור יוני גודמן ("ואלס עם באשיר"). כך מתאפשרת כניסה אל עולמם של האסירים  ואל חוויותיהם האינדיבידואליות וכך מסופר לנו גם הנרטיב של יותר משני מיליון אסירים הכלואים כיום בבתי כלא בארה"ב.

"מיליארד אורגזמות" | בכורה: יום חמישי, 28.2, בשעה 22:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD

אהרון, מהנדס וממציא מטקסס, אב חד הורי ל-2 נערות, מחליט יום אחד להמציא את המכשיר האולטימטיבי שעדיין לא הומצא – שעון שיאפשר לנשים להגיע למיליארד אורגזמות. לשם כך הוא מבצע מחקר מעמיק בנושא האורגזמות הנשיות, בדרך מצלם סרטי הדרכה עם שחקניות בהם מסבירים איך לייצר אורגזמות רבות ברצף, אבל המטרה העיקרית היא המצאת השעון שיכוון את הזוגות בזמן אמת: אור ירוק נדלק בו, לפי אלגוריתם שנקבע מראש, כאשר הגבר עושה את התנועות הנכונות והאישה מתקרבת לאורגזמה. כשההמצאה מוכיחה את עצמה – נשאר רק לגייס את הכספים לייצור המוני.

 

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *