8 דברים שנוער טרנס וההורים שלהם רוצים שתדעו עליהם

כבר בגיל צעיר, הם נאלצו להתמודד עם שאלות הרות גורל ועם מציאות אישית וחברתית מורכבת מאין כמוה. עכשיו, הם רוצים שתקשיבו להם – ושתכירו אותם מקרוב

yes

מה זה אומר להיוולד בגוף שאינו תואם את מגדרך? כיצד היינו נוהגים כהורים כאשר הילד או הילדה שגידלנו אינם מי שחשבנו שהם? האם האהבה שלנו לילדינו היא אכן אהבה ללא תנאי? בחודש מרץ תשודר ב-yes סידרה ישראלית חדשה: "טְרַנְסְקִידס" – על 4 משפחות ישראליות שמתמודדות עם התהליך המטלטל שעובר ילדן בגיל ההתבגרות האכזרי ממילא, כל אחת בדרכה; ארבע שנים של מעקב דוקומנטרי אינטימי וחשוף משרטטות תמונה מרגשת, דרמטית ופוקחת עיניים, שבבסיסה שאלות הרות גורל. לקראת השידור, ביקשו המשתתפים והוריהם, לשתף את הצופים והקוראים בדברים שאתם צריכים לדעת על נוער טרנס:

Transkids Liron 6 Yesdocu

1. לירון מצס (17) נולד כילדה בראשון לציון. כשהחליט שהוא הולך עד הסוף עם השינוי המגדרי, הוא ביקש בצעד אמיץ ויוצא דופן, להקפיא ביציות לפני שהזריק לעצמו הורמונים שיהפכו אותו לגבר, ובכך הפך לנער הטרנסג'נדר הצעיר ביותר בישראל שעובר שאיבת ביציות: "אנחנו בני נוער כמו כולם. שעוברים את אותם הדברים שכל בני הנוער עוברים. חשוב שיתייחסו אלינו כבני אדם ולא ישפטו לפי דעות קדומות"

2. עופרית מצס, האם: "זה יכול לקרות לכל אחד וצריך לקבל את הילדים שלנו. הם לא בחרו את זה. הם לא קמו ביום אחד והחליטו שהם במגדר אחר. הם נולדו בגוף שלא תואם את המגדר שלהם והבינו זאת מגיל מאוד צעיר. יש המון ילדים שמפחדים להוציא את זה והם סובלים ומשחקים את המשחק כל ימי חייהם. פוחדים מהסביבה, פוחדים מהתהליך, פוחדים שיגורשו מהבית. למרות הקושי, ויש קושי, צריך לקבל, להכיל, לאהוב ולתמוך. הם כמו כל אחד מאיתנו".

Transkids Ofri 1 Yesdocu

3. עופרי שמש (15), מדריך אהוב בצופֵי פתח-תקוה, תמיד נחשב לילדה המגניבה שמשחקת כדורגל עם הבנים, אלא שבתוך תוכו תמיד ידע שהוא בעצם בן, ואת האמת הזו לא היסס לספר להוריו. כשהחליט לצאת מהארון גם בפני חבריו בבית הספר הם עצרו אותו וחשבו שיותר נכון יהיה לתכנן את זה כמו שצריך, עופרי חיכה שבוע ואז פשוט החליט לקחת את הדברים לידיים וסיפר. תוך הפסקה אחת כל בית הספר ידע: "אני ילד רגיל שעושה דברים רגילים. חשוב לי שידעו שצריך להקשיב. לפני שאומרים 'לא' או 'זה לא טבעי' או 'את/ה צעיר/ה מדי", קודם כל צריך להקשיב לנער/ה שמדבר ולנסות להבין ולקבל את דרך החיים שבחר לעצמו, גם אם זה לא דרך החיים שהייתם בוחרים לעצמכם".

4. מתיק שמש, האם: "חשוב לנו שילדים והורים שנמצאים באותו מצב יקבלו ויכילו את ילדיהם ויידעו איך להתמודד הכי טוב שאפשר. מהמקום הכי אפל יש תקווה ואור גדול לילדים שלנו! הכי חשוב לי שידעו שהילדים שלנו לא בחרו להיוולד לתוך המצב הזה. שהם ילדים שווים לכל ילד אחר שנולד, שלוקח להם זמן להבין מה שונה בהם ולצאת החוצה. שהתהליך הוא ארוך ומורכב וצריך לתת לילדים מקום כמו לכולם."

Transkids Noam 4 Yesdocu

5. נועם קניאל (16) נולד כְּבת למשפחה דתית בשומרון ולמד באולפנה. כשהיה בן 14, מצאה אמו מכתב שבו כתב שהוא למעשה בן בגוף של בת. זו היתה תחילתו של המסע של נעם לקבלה ולשינוי, בסביבה בה נדמה כי אין מקום לשונֶה: " חשוב להפיץ מסר של אופטימיות ותקווה לאלו הנמצאים בארון. חשוב לי שאנשים שלא מכירים את הנושא יבינו שאין בנו שום דבר חריג, אנחנו בני נוער ובני אדם כשאר האנשים. מתוקף היותנו בני אדם, אנחנו לא מקשה אחת ולכל אחד ואחת מאיתנו כאינדיבידואל אופי ייחודי, יש תחומי עניין ייחודיים וגישות חיים שונות.  יחד עם זאת, לא פעם אנחנו נתקלים בקשיים למימוש הייחודיות הזו מצד החברה, המקשה עלינו כנוער טרנסג'נדרי בהיבטים חברתיים, בירוקרטיים וכלכליים, המגבשים אותנו כקהילה סביב המאבקים למיגור הקשיים הללו. חשוב לי שאנשים שלא מכירים את הנושא יבינו שאין עניין של בחירה בלממש את מי שאנחנו, בלהיות חופשיים, אלא עניין של רצון לאושר ורצון לחיות, אשר זכות מימוש רצונות אלו היא זכות שאסור לנו, כחברה, לשלול מאף אדם".

6. מירי קניאל, האם: "אנחנו יודעים שזה לא פשוט, בדרך לא תמיד חייכנו וצחקנו. אבל האמנו בנעם והבנו שאין ברירה אחרת. היינו בורים. לא ידענו מה זה 'טרנסג'נדר' ולא רצינו לקבל. אבל למדנו, קראנו, חיפשנו והבנו שזו לא בחירה ושיש ביכולתנו להציל את נעם ולגאול אותו מסבלו וייסוריו. נוסף, חשוב לנו להראות ש"זה" יכול לקרות לכל אחד. בלי הכנה, בלי הזמנה. פתאום באמצע החיים. נעם לא עשה שום דבר רע ולבטח היה בוחר במסלול 'נורמלי' ללא קשיים.  במהלך כל תקופת השינוי של נעם הקפדנו שההגדרה של נעם תהיה – נער מוכשר, חכם, יצירתי, תלמיד מצטיין, חבר טוב, מצחיק.. ובסוף גם טרנסג'נדר. השתדלנו לתת לו את הכלים ליישם את ההגדרה הזו. לדעתנו, להיות נער טרנסג'נדר זו מציאות אליה נקלע הנער. קצת יותר מורכבת ממטענים גנטיים אחרים. אך אם החברה תדע לקבל את הנערים הללו ולהבין שיש להם די קשיים אובייקטיביים כתוצאה מהמצב הם יוכלו להצליח כמו כל נער. כמו כל כותרת, ההגדרה הזו כוללנית ויש צבעים רבים בתוכה".

Transkids Romi Fashion Show 1 Yesdocu

7. רומי אברג'יל (15), התחנכה כְּבֵן בבית-ספר דתי באשדוד, כי אמהּ חשבה שכך תוכל להוציא לבנה את ה"ג'וק" הנשי מהראש. אלא שה"ג'וק" לא ממש עזב את רומי, והיא הפכה להיות הנערה הטרנסית הראשונה בישראל שמקבלת בלוקרים (חוסמי הורמונים גבריים) מתחת לגיל 14. כעת, עושה רומי את צעדיה הראשונים בעולם הריאליטי, הרשת והדוגמנות, תוך שהיא מדחיקה את הסיפור הקשה שמצל על חייה – אביה, שמרצה מאסר עולם, לא מוכן לפגוש אותה מאז שהפכה רשמית לבת: "לי חשוב שאנשים ידעו שנוער טרנסג'נדר יודע בדיוק מה הוא רוצה, אף אחד לא 'מבולבל' וזה לא משהו שעובר. אנחנו נוער כמו כולם".

8. אילנית אברג'יל, האם: "חשוב להראות לעולם שכשיש קבלה הכלה ותמיכה מתגברים על כל המכשולים. חשוב לי מנקודת מבט של אמא שיבינו שנוער טרנסג'נדר נמצא בגיל ההתבגרות וחווה תהליכים רגשיים עמוקים יותר מבני נוער לא טרנסג'נדר מאחר והם עוברים את התהליך של השינוי המגדרי כנגד הסביבה, שלא תמיד מקבלת ותומכת, החברים ואפילו המשפחה הקרובה. בני נוער טרנסג'נדר הם כמו כולם, יש להם תחומי עניין, הם אינטילגנטים, רגישים, שמחים, עצובים. הם לא בחרו להיוולד בגוף הלא נכון. להיות טרנסג'נדר זו לא בחירה".

 

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *