איך מלמדים את הילדים לבקש סליחה?

כולנו רוצים ללמד את הילדים שלנו לבקש סליחה כשצריך, אבל זה לא כ"כ פשוט. לקראת יום כיפור דליה אילת, מנחת הורים במכון אדלר, בטור מיוחד על התנצלויות, סליחה ומחילה

בואו נודה בזה. תכלס, די קשה לבקש סליחה. למה זה קשה? מהמון סיבות: כי ברוב הפעמים אנחנו מאמינים שאנחנו צודקים והצד השני טועה, כי צריך לדעת איך לפתח אמפתיה לאחרים גם כשאנחנו כועסים עליהם, כי זה אומר לקחת אחריות על טעות שעשיתי, כי זה אומר להזיז את האגו הצידה, כי אנו חושבים בטעות שהמתנצל חלש והחזק הוא זה שמתנצלים בפניו, כי צריך אומץ להודות שאנחנו לא מושלמים, טועים, מעליבים, פוגעים.

ואם זה לא פשוט לנו, מה אנחנו רוצים מילד בן 4 שהעליב את אחותו, או לקח לשכן צעצוע בזמן משחק בגינה? ודאי – חשוב שנלמד אתם לבקש סליחה. כדאי שילדינו ידעו להשתמש ביכולת החברתית והאנושית החשובה כל כך – לסלוח ולהביע סליחה, אבל אנחנו צריכים לזכור את שזה לא קל ופשוט.

%d7%a1%d7%9c%d7%99%d7%97%d7%94-%d7%97%d7%99%d7%aa%d7%95%d7%9a-%d7%9c%d7%91%d7%9c%d7%95%d7%92

כשהילד שלנו פוגע במישהו, תוך כמה זמן אנחנו מצפים שיבקש סליחה? בד"כ, עכשיו ומיד. אנחנו דורשים שיבקש סליחה "מכל הלב", כזו שתשמע אמינה ולא "לצאת ידי חובה". ואם זה לא משכנע אותו, אנחנו מתחילים לפעמים להכריח, לאיים ולהטיף שיבקש סליחה. זה מלמד אותו לשקר, לומר משהו רק כדי להרוויח שקט זמני ולצאת לידי חובה. זה הופך את בקשת הסליחה לסוג של עונש – והעיקר: מסיט את תשומת הלב מההזדמנות להצטער באמת על משהו שעשה. סליחה, אבל זו לא סליחה.

אז מה אפשר לעשות? הנה כמה עצות:

1. להיות אמפתיים לכך שזה לא פשוט לומר: "הייתי לא בסדר! מצטער". להגיד להם "אני יודעת שזה קשה לבקש סליחה, אבל אני חושבת שכדאי להתגבר על הקושי ולהתנצל, כשתרגיש שאתה יכול".

2. להדגים בעצמנו בקשת סליחה: משכנה שלא הספקנו להחזיק עבורה את דלת המעלית פתוחה, מבן הזוג כשהעלבנו אותו – וכן, גם לבקש סליחה מהילדים כשצריך.

3. דברו על זה, דווקא כשהעניינים נרגעים: מה לדעתך פגע בגיא? מה גרם לך לכעוס עליו כל כך? אפשר היה לעשות משהו אחרת? מתי? בזמן שקרה? לפני? אחרי? אם זה יקרה שוב מה תוכל לעשות? יש משהו שאתה יכול לעשות עכשיו?

via GIPHY

4. ללמד אותם להביט הלאה, לעתיד ולא להתחפר בעבר, מה שקרה קרה, אנחנו רוצים להמשיך הלאה בטוב? אז, בוא נחשוב איך עושים זאת.

5. להדגיש ולהדגים, איך במקום להתייחס בלוחמנות ובוכחנות שמרחיקים, ניתן לנהוג בגמישות ואכפתיות, שמקרבים.

רוצים עצות נוספות? היכנסו לספריית yes עם מי לגדול ב-yesVOD

בואו לדבר על זה בפייסבוק 

תגובות