באנו חושך לגרש: 5 עצות להתמודדות עם ילדים שמפחדים בלילה

הילדים רואים מפלצות בכל פינה ודורשים לישון עם אור דולק? דליה אילת, מנחת הורים במכון אדלר, חושבת שההורים לא צריכים לפחד מזה

"באנו חושך לגרש, בידינו אור ואש, כל אחד הוא אור קטן וכולנו אור איתן, סורה חושך, הלאה שחור, סורה – מפני האור".

אני זוכרת את הרקיעה הזו ברגל, לפעמים עם הנפת יד קדימה, כששרנו את השיר בגן. לרגע הרגשנו חזקים, יכולים, לא פוחדים, באמת ייצרנו ביחד "אור איתן". בחושך, אפשר להבין, כשלעתים מרגישים משהו מפחיד. אפל. מרתיע. הכל נראה נורא יותר. תשאלו את מי שהתעורר באמצע הלילה (לא משנה באיזה גיל) מה קרה למחשבות שלו, איך הדברים מלחיצים יותר, נראים בלתי פתירים. ואז, מתעוררים בבוקר ולא מבינים על מה הייתה כל המהומה הזו בראש.

בגיל הגן, כשהדמיון בתאוצת על, יש ילדים שמפתחים פחדים. גם אם קודם, לא הפריע להם ללכת לשירותים לבד, במסדרון החשוך. פתאום הקריאה: "אמא, תבואי איתי, תדליקי לי אור" נהיית שגרתית ואנחנו קופצים לפרשנות ש"הילד ברגרסיה". עד שכבר נהיה עצמאי, מה עכשיו עוד פעם, ה"בואו איתי" הזה… כדאי לגלות הבנה ואורך רוח. הדמיון שהחל לעבוד שעות נוספות עלול להוסיף תחושות של פחד. בחושך יש זרות, גם בחדר הכי מוכר, המפלצות באמת חיות (גם אם זה בתוך הראש), הכלבים כולם מאיימים וחושפי שיניים ובעיקר בלתי צפויים (מישהו פעם פגש פינצ'ר, שלא נבח עליו כאילו היה פי עשר בגודל?) והברקים והרעמים, באמת נשמעים כאילו הר התמוטט בחצר.

איור: דליה אילת

אין מה לשכנע שמפלצות לא קיימות או שהחושך בטוח, אז איך נגיב לזה, כך שהתופעה תפחת ולא תועצם?

1. בלי תיוגים: במקום לומר – "הוא נהיה פחדן", לפרש ולתמלל – "הוא כרגע מפחד".
2. לדלות תיאור מפורט: מה מפחיד שם? איך זה נראה? באיזה צבע? באיזה גודל? כשנכנסים לתיאור, ההתמודדות היא יותר מהשכל ופחות מהרגש ומאפשרת להסתכל על הפחד ממקום אחר, ברור יותר.
3. התייחסות בהומור: שאלות מצחיקות, אם מרגישים שהילד בנוי ופנוי לזה, כמו – "רגע, אבל אם היא מפלצת מפחידה, אז למה היא מסתתרת?" או בשעת סופת ברקים, להפוך סירים לתופים ו"לענות" לרעם באותו מטבע (קצת רעש ושימחה לא מזיקים באמת). זה עוזר להפחית מתחושת חוסר האונים שהפחד מייצר.
4. להמציא פתרונות ביחד: לילדים יש הרבה רעיונות, כדאי שנאפשר לדמיון להתבטא גם בדרך הפותרת, אפילו אם היא דמיונית. "שרביט קסמים" נגד מפלצות, "פנס הרתעה" לחושך (למרות שלפעמים פנס בחושך עוד יותר מפחיד), ציור של כלב ענק בכיס… ועוד כיד הדמיון המפותח שלהם.
5. בלי התעסקות מיותרת: לפעמים, מרוב שאנחנו רוצים לקחת את הקושי מהילד, אנחנו נואמים, מטיפים, מפצירים ומייצרים דרך בטוחה לילד, לקבל את תשומת ליבנו המלאה. אז מדי פעם שיחה קצרה ומעבר לזה, תלוו בחושך, תדליקו אורות בכל הבית, תחפשו ותגרשו את המפלצת מהחדר, גם אם הייתה עוזרת בבוקר. פחות תשומת לב מילולית ויותר מעשים ביחד, יכולים להקטין את משך הזמן שתעמשך מתקפת המפלצות הזו. "ולא לפחד מהפחד". חנוכה שמח ומואר!

עצות נוספות מחכות לכם בספריית yes עם מי לגדול ב-yesVOD
בואו ללמוד על חנוכה עם הילדים באפליקציית "yes עם מי לגדול – חגי ישראל", בחינם בחנויות האפליקציות

 

תגובות