שעון חורף – איך להרגיל את הילדים לשינוי?

הילדים מתעוררים בחמש בבוקר וכשהגן נגמר הגינה כבר חשוכה? דליה אילת, מנחת הורים במכון אדלר, מייעצת להורים ולילדים איך להסתגל לשעון החורף

כשהילדים היו בגן והיה מגיע שעון חורף, החרשתי: "טוב, ילדים, למיטה". השעה אמנם רק שבע וחצי בערב, אבל ילדים ישנים. שקט בבית, זמן שלנו, לסדר ת'מטבח, לקפל כביסה, להחזיר את הסלון למשהו שניתן לשבת בו ללא סממנים של פאזלים, לגו ושאריות תפוח קלוף, לשים רגליים על השולחן ולהירגע מול איזו סידרה טובה. נכון, זה נמשך שבוע בערך והתאפס, אבל היי, שבוע של ערב מוקדם זה הרבה. נכון, המחיר יכול להיות קימה מוקדמת יותר, אבל אם בוקר וערב, נוכל למשוך כל יום כמה דקות אחרי ועוד כמה, זה מתאפס.

איור: דליה אילת
איור: דליה אילת

כשהילדים עוברים את השלב של לקום בחמש בבוקר, יש אפילו יתרון גם בקימה המוקדמת, מתארגנים בנחת, מגיעים ראשונים לגן, חוזרים מוקדם מהגינה, חמש וחצי ויש "זמן בית". הסוד הגדול בעיניי זה ליהנות מזה גם אנחנו. ללכת לישון מוקדם יותר. לא להתפתות למשוך לשעה המספרית בה הלכנו לישון בשעון הקיץ, אלא להקדים גם אנחנו. שבוע מופלא שכזה, שעבורי, הלוואי שהיה נשמר כך.

כן כן, החוגים, החברים, הזמן שמי שחוזר מאוחר מהעבודה עוד מספיק לראות את הילדים, צריך הרבה יותר משבע וחצי בערב… אבל אם נמשוך את זמן ההשכבה מעבר לצורך הביולוגי של הילדים, כדי לאפס את הזמנים מהר, נקבל ילד עייף, עצבני, שקשה לו להירדם וקשה לו למחרת בגן כי הוא עדיין עייף. ואחרי שהשעון מתייצב ל"חורף", ונכנסנו מוקדם הביתה מכל ענייני החוץ, כי החשיך, כדאי לסגל כמה "עוגנים" בבית, שימלאו בשמחה את החשיכה המוקדמת.

טקס השינה הרי כולל בתוכו שגרה של שלבים ידועים מראש, למשל: סידור המשחקים, ארוחת ערב, אמבטיה, סיפור ולישון, מה דעתכם, להרחיב, על חשבון שעת אחה"צ כל פעם שלב אחר וכך נזכה גם לקדם אותו וגם לייצר עניין חדש לשעות החושך המוקדמות:

ארוחת ערב: להכין ארוחת ערב בעזרת הילדים, כשנתכנן מראש, נוכל להיערך לארוחה כזו שהילדים ישמחו לשתף פעולה ולעזור: היום נעשה ארוחה כתומה. מפיות כתומות, כוסות חד"פ כתומות, תוציאו מהמהקרר כל מה שכתום: גזר, בטטה, פלפל, תפוז, מרק כתום, לכתוב את שמו של כל משתתף בארוחה ולצבוע בגוונים של כתום ולשים על שולחן האוכל. בערב אחר, ארוחת ליצנים, לחפש את הצלחת לפרצוף, להכין כובעי ליצן ולשים לכל אחד, בקיצור, מתכוננים לארוחת הערב בכל הזמן הפנוי של אחה"צ ואז גם אוכלים בכיף.

אמבטיה: לאור פנסים, עם בועות סבון, או אמבטיה עם מוסיקה ושירים.

סידור סלון: לקחת קופסאות מהסופר ולהכין בית חדש לצעצועים ואז לסדר אותם בפנים, להחביא את כל הצעצועים במקומות חדשים, ומחר נחפש אותם.

בקיצור, שיהיה חורף חם ויצירתי, להביט בחלון כשגשם בחוץ ואנחנו מצונפים מתחת לפוך, צריך יותר מזה?

עצות נוספות מחכות להורים בקטיגוריית yes עם מי לגדול ב-yesVOD

תגובות