תחל שנה וברכותיה: איך לחגוג בכיף עם הילדים

שנה חדשה מתחילה, ואיתה מגיעים החגים. איך להסביר אותם לילדים, ומה כדאי לאמץ מהם לכל השנה? דליה אילת, מדריכת הורים במכון אדלר, מברכת

"בראש השנה, בראש השנה
ליבנו ענה בתפילה נושנה
שיפה ושונה תהא השנה
אשר מתחילה לה היום" / מילים ולחן: נעמי שמר

כמה חגיגיות יש בתחילתה של שנה חדשה. כמה אופטימיות, תקוות, הבטחות, ציפיות. תחילת השנה אצלנו מאופיינת בחגים רבים וביום כיפור אחד ומיוחד. חגים תמיד מלווים בטקסים. ומהווים עבורנו ציון דרך, הזדמנות לעצירה, להתכנסות משפחתית, להתכוונות לטוב. לעיתים הם גם מעוררים מועקות ומחשבות, חשבון נפש והרהורים. אני זוכרת כמה ציפיתי כילדה לחגים ולמועדים, בתקופות שביניהם. איך נוכל למנף את החגים של כולנו, לאווירה המשפחתית הפרטית שלנו?

תפוח בדבש: אחד מהטקסים החזקים בחגים שלנו הוא ארוחות החג המשפחתיות. אנחנו מתכוננים, קונים בגדים חדשים, חגיגיים ומפנים לכך זמן. הגיבוש המשפחתי, הביחד, נותנים תחושה טובה. אחרי שסיימנו להתעסק בחשבונות וביחסים העכורים עם דודה לאה, בכל זאת יושבים איתה ונהנים. כל אחד תורם בדרכו: מביא קינוח, עוזר לפנות, מעסיק את הילדים. יש במנהג הזה דברים יפים שכדאי למנף גם לימי החול. לא חייבים להזמין את לאה, אבל אפשר להחליט על ערב אחד או שניים בשבוע, שבהם כולם יעזרו ויתרמו, להביא לשולחן, לפנות, ונשב ביחד לאכול סביב השולחן, לשתף בחוויות היום. וגם אם יש לסיים משהו בעבודה, שיחכה לאחרי האוכל.

מלא כרימון – הילדים יקבלו בגן את החג בהרבה דרכים יצירתיות: סיפורים, הצגות, יצירות, שירים וריקודים. רוצים לדבר איתם על החג? התענינו, הקשיבו, מה עשו בגן היום, התייחסו ליצירות שמביאים וקשטו בהן את הבית. תנו להם להרגיש משמעותיים דרך זה: "איזה כיף – ה'שנה טובה' שהכנת מקשטת את המקרר ועושה לכולנו שמח בלב." שתפו איך היה בחג בבית שלכם כשאתם הייתם ילדים. הציעו לעשות יצירה שלימדו אתכם בגן, פעם מזמן. זוכרים?

איור: דליה אילת

שנהיה לראש ולא לזנב – מוצאים את עצמכם רבים למי הולכים השנה? "בפעם הקודמת היינו אצלך ולמה עוד פעם אני צריכה לסבול את אבא של רוני שתמיד מעיר לילדים שלי על ההתנהגות שלהם?" שימו לב טוב טוב וזכרו שכשאתם עושים זאת ליד הילדים, אתם משמשים מודל, כמו לכל הדברים בחייהם. נהלו את השיחות האלו בדרך שמכבדת אתכם, את המשפחה מכל הצדדים ואת הילדים שלכם ששומעים. נסו לא להיגרר אחרי רגשותיכם הכנים והמוצדקים אלא להנהיג אותם, להנהיג לדרך שתשמחו לפגוש אצל ילדיכם בעוד 20 שנה.

לשנה טובה תכתבו ותחתמו – מנהג משלוח ברכות לשנה טובה, עבר היום להודעות ווטסאפ כלליות. לי באופן אישי, קצת חבל על העלמות מכתבי הברכה. אני חושבת, שלשלוח משהו אישי, מכוון למישהו ספציפי, מעודד זיקה חברתית בחיים. זו הזדמנות להתייחס לזולת, להראות שאני חושבת עליו, מה נכון לאחל דווקא לו, הזדמנות להביע באופן אישי את האכפתיות או האהבה שלי אליו, את החשיבות שלו בחיי, להשקיע זמן ומחשבה במישהו אחר פשוט כדי לעשות לו טוב. שתפו את הילדים בכתיבת ברכה אישית כזו, למדו אותם כך לפרגן, לראות את האחר ולאחל טוב.

מאחלת לכם שנה נפלאה וטובה, מלאת סיפוק, מימוש עצמי ושמחה, דליה.

בואו לגלות את החגים בכיף עם הילדים באפליקציית: yes עם מי לגדול – חגי ישראל, שמחכה לכם בחינם עכשיו בגוגל פליי ובאפסטור.

בואו לדבר על זה בדף הפייסבוק של yes עם מי לגדול.

 

תגיות:

תגובות

תגובה אחת ל“תחל שנה וברכותיה: איך לחגוג בכיף עם הילדים

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *