"על הספקטרום": מאחורי הצלילים

אהבתם את המוסיקה שליוותה על הסידרה? גיא לוי, שיצר אותה במקור כאלבום לילדים, מספר סודות מאחורי הקלעים

yes

את יובל שפרמן הבמאי המדהים אני מכיר כבר כמה שנים ועבדתי איתו בעבר. ב-2017 הוצאתי את אלבום שירי הילדים "שירים לעמליה" בהשתתפות עלמה זק, אלון נוימן, איילת רובינסון וטל אבן צור. באלבום יש שירים מתוך הספר "שירים לעמליה" שכתבה דפנה בן צבי ואיירה עפרה עמית, אני הלחנתי את רוב השירים. טל אבן צור הלחינה גם היא ואחראית יחד איתי לעיבודים המוזיקליים.

מה שמחריג את האלבום הזה משאר אלבומי ילדים שרגילים לראות, זהו שההתייחסות למוזיקה היתה הכי לא מתיילדת ולא מתפשרת שיכולנו. הקלטנו סקציית מיתרים, לא מעט כלי נשיפה, כתבנו עיבודים ל-5 קולות שונים, כלי הקשה שונים, מקלדות מכל מיני סוגים, גיטרות גדולות וקטנות, קונטרבס ועוד… בקיצור השקענו בגדול, ברוב השירים באלבום ישנם בין 10 ל-20 כלי נגינה שונים, מה שעזר לי ולטל בהמשך כאשר הפרויקט הפך גם לפסקול של "על הספקטרום".

יובל היה זה שהגיע עם החזון לקחת את שכבות הסאונד מתוך "שירים לעמליה" ולהפוך אותן באמצעים שונים לפסקול של "על הספקטרום"; ישנם מקומות שלקחנו רק חלק קטן מהכלים המנגנים, לכל השירים טל אבן צור הקליטה גרסאות שונות של פסנתרים שמנגנים סולו באווירות שונות, הקלטנו מחדש מנגינות עם כל מיני כלים, אם זה צ׳לו, כינור, ויולה, טרומבון לפי הסצנות כמובן. היו מקומות שהייתי צריך ליצור מוזיקה חדשה שנשענה על השירים וקצת התרחקה מהם.

קיימים לא מעט רגעים שהפסקול מתנגש התנגשות חזיתית עם מה שקורה בסדרה, כמו למשל בסוף פרק 6 הדרמתי, כאשר אשר מגיע להציל את זהר אחרי סצנה קשה מאוד, מייד אחר כך הוא שולף אותה מהדירה בסצנה כאוטית במיוחד, גדושה בהתרחשויות קטנות ודי נוראיות והמוזיקה שלקוחה בעצם מהשיר "גמד" והיא הכי הכי הפוכה אופטימית ושמחה, מלווה הכל ומשמשת כמו נגטיב לכל שאר הדברים שרואים ושומעים. המקום האהוב עליי במיוחד קורה בפרק 9 שבסופו המוזיקה מתהפכת כל שנייה בתפקיד שלה ומצליחה לחבר בין סצנות שונות אל סיום מופלא לפרק.

קיבלנו לא מעט פניות נרגשות מהורים שמכירים את ״שירים לעמליה״ ושמחו לגלות מוסיקה מוכרת בסדרה, לא עושים את מה שעשינו ״בעל הספקטרום״ הרבה וזה מאוד נחמד לראות שזה עבד.

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *