ד"ר, גם אתה מכור ל"האנטומיה של גריי"?

רופאים אמיתיים מתעניינים ב"אנטומיה של גריי"? האם גם להם יש זמן לרומנטיקה בחדר הכוננות? מרינה קיגל הצטיידה בסטטוסקופ ובדקה מה הקשר בין סדרת בית החולים הסקסית לבין המציאות

זה אמיתי? זה בולשיט מוגזם? אף אחד לא צופה ב"האנטומיה של גריי" כדי ללמוד רפואה, אבל האם יש מצב שלצד הרומנטיקה – מי שהתמכר לאינסוף העונות של הסדרה, יכול לדלג על שנה או שנתיים בלימודי רפואה? אחרי הכל, לאורך השנים התפרסמו בתקשורת לא מעט מקרים שבהם צופים יישמו דברים שראו בסדרה בחיים האמיתיים, והצילו חיים. יצאנו לבדוק מה חושבים רופאים ואחיות שצופים בסדרה.

נתחיל מהכי חשוב – האם גם בבתי חולים בישראל יש חדרי תורנות בהם עושים סקס?

ד"ר אברי רווה, מומחה לרפואה אסתטית ולכירורגיה פלסטית, בעל קליניקה פרטית בתל אביב: "כן, יש חדרים כאלה, שאפשר לעשות בהם סקס".

והאם הסדרה אמינה מבחינה רפואית?

"זה לא לגמרי בולשיט, אבל יש לא מעט הגזמות. היוצרים משתדלים להישאר נאמנים לנושא, אבל המקרים שמוצגים בפרקים הם בדרך כלל מאד מוגזמים".

הרופאים של "גריי סלואן ממוריאל" מצילים יותר חיים מרופאים רגילים?

"כן, חד משמעית, ובמקרים שהם מצליחים להציל, הם מוציאים אנשים עם איכות חיים הרבה יותר גבוהה מאשר בעולם האמיתי. במציאות, מטופל מסוים אולי לא היה מת, אבל הוא לא היה נראה כפי שהוא נראה אחרי הטיפול. אפשר להגיד שעושים 'אופטימיזציה' של רפואה".

מה אתה חושב על תגובות הרופאים בסדרה למוות?

"תגובת רופא למוות של מטופל היא דבר מאד קשוח. לפני כמה ימים דיברתי עם אשתו של רופא-קרדיולוג שמת לו בתורנות גבר בן 52 והיא מספרת שהוא שבר כלי – לא אוכל, לא שותה. זה מאד קשה. הייתי הפלסטיקאי הראשון שמת מטופל בתורנות שלו בשערי צדק, וזה אחד הדברים הנוראיים שקוראים לך בחיים. לרופא פנימאי מתים פציינטים בכל יומיים. בסדרה, עם כל הדרמה, מתים מעט מדי אנשים וגם האנשים שנשארים בחיים, משתקמים כאילו כלום".

וגם התוצאה של השתלת פנים לא נראית כמו בסדרה. 

"באופן כללי בסדרה הכל מאד אסתטי, נקי, מסודר. במציאות, למשל, דם לא תמיד נראה אסתטי. ולא נדבר על קיא, צואה, אנשים שמגיעים לטראומה או אחרי פיגועים לא נראים כמו שהם נראים בסדרה, אלא הרבה יותר גרוע".

אבל בכל זאת יש אמת מסוימת באיך שזה מוצג?

"אין ספק, יש אמת. גם הטיפולים וגם מה שנאמר במהלך הניתוח הגיוני לגמרי. בהשוואה לסדרות בתי חולים אחרות ולסרטים זה יחסית אמין. מוגזם, אבל אמין".

ד"ר אברי וד"ר אייברי - שני פלסטיקאים. מצאו את ההבדלים
ד"ר אברי וד"ר אייברי – שני פלסטיקאים. מצאו את ההבדלים.

 

"אנחנו לומדים יותר, קשוחים יותר וחתיכים יותר"

ד"ר דנה פסו, מתמחה שנה שלישית בנוירוכירורגיה, בכלל רצתה להיות פסיכיאטרית. "איפשהו במהלך הסטאז' ראיתי שפסיכיאטריה זה איטי לי מדי ורציתי משהו שקשור להתעסקות בראש, באדרנלין ובמוח".

יש מצב שהסדרה השפיעה עליך?

"האמת שלא, ראיתי אותה בתור תחביב. כל הסדרות האלה נחמדות ומגניבות, אבל תלושות מהעולם"

מאיזו בחינה?

יש גרעין של מציאות ברעיונות שמוצגים, הם לא טועים לגמרי. זו עוד אחת מהסדרות הרפואיות שיש להן יועץ רפואי סביר. כמובן הסדרה מתמקדת יותר בדרמה ולא ברפואה ולנו אין זמן לדרמות. יש לנו תורנויות, יש לנו ניתוחי בוקר ויש לנו ניתוחי אחר הצהריים. התורנות יכולה לנוע בין 26 ל-30 שעות. ניתוחי אחר הצהריים יכולים להימשך עד תשע-עשר בערב. ניתוחים אלקטיביים, ניתוחי בוקר יכולים להימשך אפילו 12 שעות".

וכמו בסדרה יש לך אחות צמודה שמגישה לך מים, מנגבת לך את הזיעה וכו'?

"לא, לא ממש, זה לא עובד ככה".

אגב שמת לב, שבסדרה יש רק אחות אחת שמסייעת בניתוח? האחות האסיאתית, היא בכל חדרי הניתוח בו זמנית.

"כן, כנראה זו אחות מאד מוכשרת, אם היא יודעת לסייע בכל סוגי הניתוחים. במציאות יש צוות מוכשר לכל ניתוח, צוות מיוחד לכל כירורגיה ובתורנויות שלנו הם אמורים לדעת דברים בסיסיים. יש לנו צוות נוירוכירורגיה, כי זו עבודה מאד שונה".

האחות בוקי - מאד מוכשרת
האחות בוקי – מאד מוכשרת.

כולכם כאלה יפים כמו בסדרה?

"חלקנו אפילו יותר יפים".

יש לכם זמן לחדר כושר ולאכול נכון?

"לא תמיד. לפעמים יותר, לפעמים פחות, תלוי אם אתה עושה מבחנים, כמה צוות יש לך במחלקה. בקיצור, משתדלים".

קראת את “Gray’s Anatomy”, הספר הרפואי שעל שמו קרויה הסדרה?

"זה אטלס אנטומי ופחות ספר לימוד. זה ספר מוכר וידוע, הוא גם יחסית ישן".

כלומר לא מחפשים בו ניתוחים?

"לא, בשביל זה יש מקורות אחרים. מה שכן, הרופאים בסדרה איכשהו מצליחים לא ללמוד. הם פשוט יודעים הכל".

אבל לפעמים מראים שהם מתכוננים לניתוח, יושבים בספרייה או בוהים במסך…

"זה נראה כאילו הם עומדים מול המחשב העתידני שלהם ויכולים לתכנן את הניתוח צעד אחר צעד, אבל זה בפועל לא ככה בכלל. אין לנו מצגת תלת-ממד של ניתוחים, יש דברים שהם קרובים, אבל אנחנו עדיין סומכים על ידע וניסיון מאשר על דברים עתידניים".

ואנשים מתים יותר או פחות?

"זה מאד תלוי, רמב"ם זה מרכז שלישוני, מרכז הטראומה הכי גדול של הצפון שמרכז אליו תאונות דרכים, פיגועים וכמובן כתוצאה מכך יותר אנשים מתים".

כלומר אתם יותר קשוחים.

"כן, חד משמעית".

והם בכל זאת בית חולים לימודי.

"גם אנחנו בית חולים לימודי, הטכניון מסופח למרכז הרפואי שלנו, אבל הלימודים לא נראים ככה".

כלומר אין מתמחים שרצים כמו ברווזים אחרי הצ'יף?

"בארה"ב הרפואה נראית אחרת וזה לא תואם את מציאות הארץ. בארץ אין ברווזונים. יש צ'יף אבל זה פחות פורמלי וזה פחות כולם יוצאים עם כולם ואין חדר עם מיטה שמתמחים יכולים לישון בו להנאתם".

ד"ר דנה פסו וד"ר אמיליה שפרד - נוירוכירורגיות קשוחות
ד"ר דנה פסו וד"ר אמיליה שפרד – נוירוכירורגיות קשוחות.


"בבית חולים אין זמן למפגשי חברה וסקס"

"ראיתי 14 עונות, ואני מתכננת לראות את העונה ה-15 עוד מעט", מספרת א', אחות במחלקת היולדות במרכז הרפואי 'שער צדק'. "יש המון שטויות בסדרה. בבית חולים אין זמן למפגשי חברה וסקס, אולי בארה"ב יש אבל כאן – כלום. זה נראה מאד מוזר. אבל דווקא תפסתי הרבה חולים במצבים מביכים, במחלקת אורתופדיה, כירורגיה, מחלקה פנימית וזה היה די מביך. רוב הדברים שמוצגים בסדרה מוזרים, אבל יש גם דברים אמיתיים, בכל זאת".

מה למשל?

"תיאור אירוע רב נפגעים. אצלנו זה מאד דומה למה שקורה בסדרה. כולם מתחילים לרוץ, לקרוא אחד לשני, יש התגייסות כללית".

ואין רמת הניקיון במציאות לעומת זו שבסדרה?

"אין מה להשוות. בבית חולים בסיאטל הכל הרבה יותר נקי ומסודר, אנחנו משתדלים, אבל לא תמיד אפשר. מה שכן, יש פחות רופאים חתיכים".

עבדת בכל מיני מחלקות, לא רק יולדות. איפה היה לך הכי מעניין?

"מאד אהבתי לעבוד במחלקה כירורגית. במחלקה אונקולוגית הייתי עושה הרבה מאד דברים, כי לאחות אונקולוגית יש הרבה מאד כלים לטפל באנשים. מה ששבר אותי שם זה הקושי שבלראות אנשים סובלים ולהתמודד עם המשפחה כשאין מה לעשות יותר. מצפים ממך כאשת מקצוע להציל את המטופלים, לא לוותר".

בסדרה פחות מראים את עבודת האחיות. הרופאים מקבלים את כל התהילה. זה לא מבאס?

"תראי, אחיות לא מנתחות את החולים ולכן כמובן שהזרקור מופנה אל הרופאים, אבל העבודה שלנו מאד משמעותית. כנראה עבודת האחיות פחות מעניינת ודרמטית, אני מבינה את זה. אגב, היה פרק אחד שבו התמקדו באחיות כשכריסטינה התחצפה לאחת האחיות".

האנטומיה של גריי – כל הפרקים ב-yes VOD

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *